Bachmannová je bývalá právnička, posléze státní senátorka z Minnestoty a momentálně třetím rokem členka Sněmovny reprezentantů. Má manžela, pět dětí a zastává nejzákladnější hodnoty konzervativců.
Obamu nazývá socialistou, křičí, že jeho reforma zdravotnictví nesmí za žádných okolností projít. A každých devět dní se objevuje v některé z celoplošných televizí, spočítal nedávno blog Smart Politics (Chytrá politika).
Právě televize dobře ilustruje vzestup "hvězdy zvané Bachmannová". Za celý svůj první rok ve Washingtonu (2007) se politička v celoplošné stanici neobjevila ani jedinkrát. Loni celkem dvaadvacetkrát. A letos? Dvaadvacátý "zářez" zaznamenala už 18. srpna.
Teď se navíc objeví v kalendáři "Skvělých amerických konzervativních žen" na rok 2010. Její fotografie bude u listopadu. Není to snad nějaký náznak, že by se chtěla za tři roky utkat s Obamou o Bílý dům? Prezidentské volby v USA jsou totiž vždy v listopadu.
Z nepřátelské linie
Bachmannová je zkrátka novou hvězdou. Podobně jako před časem Sarah Palinová, bývalá guvernérka Aljašky, kterou si prezidentský kandidát republikánů John Mccain loni překvapivě vybral na post viceprezidentky.
V lecčems jsou si podobné. Konec konců, sympatie ke své "předchůdkyni" vyjádřila Bachmannová jasně: "Sarah Palinová je oddaná matka, odhodlaná služebnice veřejnosti a silná politická osobnost, která tvrdě bojuje za ochranu života, rodinné rozpočty a svobodu," řekla.
A pro ilustraci dodala, že autobiografie Palinové, která ještě ani nevyšla, se už prodává ve velkém, zatímco třeba knihu demokratky Nancy Pelosiové, šéfky Sněmovny reprezentantů, si loni za první týden po vydání koupilo jen 2 737 lidí.
Bachmannová má podobně jako Palinová schopnost dělit lidi do dvou táborů - těch, kteří ji nekriticky obdivují, a těch, kteří ji nenávidí. Demokratičtí zákonodárci o ní mluví jako o pošahané šiřitelce hrubostí. Neskrývají pohrdání.
A další paralela s Palinovou? Bachmannová se prezentuje jako bojovnice s "prohnilým Washingtonem". "Jsem dopisovatelkou z nepřátelské linie a snažím se, aby úplně každý tam v Minnesotě přesně věděl o ohavných věcech, jež se ve Washingtonu odehrávají," napsala na svém blogu.
Jen tak mimochodem, Sarah Palinová se teď naopak drží zpátky a se světem komunikuje hlavně přes svůj - hojně navštěvovaný - profil na Facebooku.
Do Bílého domu?
Mnozí si teď ve Washingtonu kladou otázku: bude Michele Bachmannová onou "star", toužebně očekávanou novou tváří poněkud tápající republikánské strany?
Bachmannová disponuje schopností elektrizovat dav. V její neprospěch ale zatím mluví poměrně malá zkušenost.
Další volby čekají Ameriku za rok. Vybírat se budou poslanci, část senátorů a guvernéři. Spekuluje se, zda bude Bachmannová usilovat o post guvernérky státu Minnesota. Současný guvernér Tim Pawlenty už ohlásil, že potřetí kandidovat nehodlá. Bachmannová tvrdí, že ho nahradit nechce. Prý soustředí veškerou energii na obhajobu poslaneckého křesla.
A co prezidentské volby v roce 2012? Myslet si, že jsou daleko, je omyl. Jak známo, nová kampaň začíná v momentě zvolení prezidenta. Republikáni si jen musejí rozmyslet, zda je investice do ostré, kontroverzní Bachmannové vskutku výhodná. Její vyhraněné názory by totiž mohly odradit nerozhodnuté voliče, kteří jsou tradičně jazýčkem na vahách soubojů o Bílý dům.
"Michele Bachmannová je druhou nejvíce nenáviděnou republikánkou ve Spojených státech, hned po Sarah Palinové. To není špatná pozice," zavtipkoval nedávno moderátor Sean Hannity z televize Fox News. Zatím tedy nezbývá, než třiapadesátiletou političku pozorně sledovat.