Svoji první popravu vykonal policejní veterán Chu Siao před devatenácti lety bez jakýchkoli rozpaků. Podruhé byl nervózní, že se netrefí a kolegové se mu budou smát. Teď je pro něj střílení do vězňů, kteří jsou usvědčení z vraždy nebo znásilnění, rutinou.
"Není to tak komplikované, jak si lidé myslí. Používáme pušky s metr dlouhou hlavní, stojíme čtyři metry od odsouzeného, zamíříme a zmáčkneme spoušť. To je celé," popsal svou práci popravčí v čínském deníku Beijing Evening News.
Vězni, kteří jdou na popravu, jsou podle něj většinou tak vystrašení, že zkolabují a nedokážou ani stát. Práce je prý rutina a málokdy se přihodí něco neobvyklého. Výjimkou prý byl bývalý voják usvědčený z vraždy, který se ještě na popravišti vzpouzel.
Dvě zhlédnuté popravy a pak hned do popravčí čety
"Při popravě kriminálníci klečí na zemi, ale tento bývalý voják si stoupl a běžel dopředu. Pohybující se cíl jsme sundali," vyprávěl Chu historku z práce.
V deníku také zavzpomínal na začátek své kariéry novodobého čínského kata.
Jako začátečník prý musel projít kurzem, přihlížet dvěma popravám a pak ohledat mrtvoly. Školení dnešních katů prý trvá déle. Chu při práci žádné výčitky necítí. "Tito lidé si trest za své zločiny zaslouží," říká popravčí.
Kromě zastřelení Čína absolutní trest vykonává i vpichem jehly se smrtícím roztokem, který je podle odborníků humánnější. Při tomto výkonu trestu ale vězni nelze odebrat otrávené orgány pro transplantace, což se v Číně často děje.
O kapitálním trestu se v Číně dosud téměř nediskutovalo, protože ho většina společnosti vítala a podporovala. Nyní se ale zvedají první hlasy, které požadují jeho zrušení. Diskusi přinesly především sporné případy z poslední doby.