Šéfdiplomat Palestiny je v Česku, v zemi hlasující proti její státnosti

  13:46aktualizováno  13:46
Do Prahy přiletěl na jednání palestinský ministr zahraničí Rijád Malkí. Podle rozhovoru pro Český rozhlas chce svým českým protějškům vysvětlit, že loňským protipalestinským hlasováním na půdě OSN mírovému procesu na Blízkém východě neprospěli a obraz Česka ve světě nevylepšili.

Palestinský ministr zahraničí Rijád Malkí se svým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem. | foto: ČTK

Malkí se v úterý setká s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, se stínovým šéfem diplomacie za ČSSD Lubomírem Zaorálkem a s ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynkem Kmoníčkem. Diskutovat bude i s arabskými velvyslanci.

A jistě má hovořit o čem, byť Malkí přijel do Prahy s otevřeným hledím. Česko bylo loni v listopadu jedinou zemí EU, která hlasovala proti tomu, aby byla Palestina v rámci OSN povýšena na nečlenský pozorovatelský stát. Pro tehdy bylo 138 členských zemí, celkem 41 států se zdrželo. Proti se kromě ČR vyslovily již jen Kanada, USA, Izrael, Nauru, Marshallovy ostrovy, Palau, Mikronésie a Panama. Pro Palestinu bylo povýšení důležité především proto, že tak svět nepřímo uznal její státnost.

Českým prezidentem se poté navíc stal Miloš Zeman, který muslimský svět příliš nevelebí. Nedávno například napsal, že: "Korán obsahuje řadu súr, které vyzývají k podrobení, zotročení a dokonce vyhlazení nevěřících. V tomo smyslu je islám nesrovnatelně agresivnější než soudobé křesťanství, buddhismus, kofuciánství, šintoismus a další světová náboženství."

Muslima lze podle Zemana "definovat jako vyznavače Koránu, podobně jako nacista je vyznavačem rasové nadřazenosti a antisemitismu nebo komunista vyznavačem třídního boje a diktatury proletariátu..." Tento text je dostupný na stránkách Strany práv občanů Zemanovci.

Bude Kmoníček Zemanova slova žehlit?

Lze předpokládat, že především ředitel zahraniční odboru prezidentské kanceláře Kmoníček bude s Malkím diskutovat o názorech svého šéfa. Těsně po Zemanově zvolení si někteří diplomaté neuměli představit, že muslimské země pozvou novou hlavu státu na oficiální návštěvu. Otázkou samozřejmě zůstává, zda Zeman o takovou cestu stojí.

Nový prezident také pro server ihned.cz odpověděl na otázku "Měla by podle vás mít Palestina vlastní stát?" navýsost stručně - "ne". Zeman se tak de facto staví proti tzv. Two-state solution neboli dvoustátnímu řešení, které počítá se samostatnou Palestinou. Nachází se tak po boku nejdrsnější izraelských jestřábů. Dokonce i nynější izraelský premiér Benjamin Netanjahu toto uspořádání, byť se skřípěním zubů, veřejně připustil. Nemluvě o Baracku Obamovi či George Bushovi mladším: americká politika je v tomto ohledu vcelku konzistentní.

Během návštěvy Izraele v roce 2002 pak svět přinejmenším s překvapením registroval Zemanovy výroky o Jásiru Arafatovi.

"Ve své době byl Hitler největším teroristou na světě," uvedl pro deník Haaretz s tím, že ani tehdy, ani teď není na místě s teroristy jednat. Na otázku žurnalisty z výše zmíněného deníku, zda srovnává tehdejšího šéfa palestinské autonomie s nacistickým vůdcem, Zeman odpověděl: "Samozřejmě. Jakkoli jistě není mým úkolem zaujímat jakékoli stanovisko k Arafatovi. Přesto, pokud někdo podporuje terorismus, pokud někdo považuje terorismus za legitimní prostředek (boje - pozn. red.), pokud někdo provádí teroristické útoky, během kterých umírají nevinní lidé, je v mých očích terorista."

Zeman později vzkázal světu i deníku Haaretz, že jeho slova byla "špatně pochopena", či snad "vyložena". "Rád bych zdůraznil, že jsem nikdy nesrovnával Arafata s Hitlerem," napsal nynější český prezident ve svém prohlášení na toto téma.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Zavraždil přítelkyni a fotky mrtvoly zveřejnil. Instagram je neumí smazat

Sedmnáctiletá Bianca Devinsová, kterou zavraždil její přítel a snímky mrtvoly...

Instagram má problémy s odstraněním explicitních fotografií těla sedmnáctileté středoškolačky, kterou v neděli večer...

Další z rubriky

Británie zná nového premiéra, zemi povede k brexitu bouřlivák Johnson

Novým britským premiérem se stane Boris Johnson, nahradí Theresu Mayovou....

Novým britským premiérem se stane Boris Johnson, zastánce nekompromisní odluky od Evropské unie. Bývalý ministr...

Jablko nepadlo daleko. Ivanka Trumpová pobavila překlepem ve stylu svého otce

Ivanka Trumpová a šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová.

Dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka si na Twitteru v úterý způsobila úsměvný trapas. Veřejně gratulovala...

Rakouský lékař je podezřelý, že ve své ordinaci sexuálně zneužil 87 dětí

Ilustrační foto - děti

V Rakousku vyšetřují lékaře, který podle policie sexuálně zneužíval své pacienty. Prokuratura identifikovala už 87 jeho...

Najdete na iDNES.cz