Trump v projevu mimo jiné uvedl, že Spojené státy i nadále budou usilovat o dojednání míru mezi Palestinci a Izraelem. „Udělám vše, co je v mých silách, abych takovou dohodu prosadil,“ prohlásil americký prezident. Zároveň oznámil, že řešení konfliktu si žádá nový přístup. Odkládání uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele podle něj mír nepřineslo.
Trump si zahrává s Jeruzalémem i Palestinci, experti věští problémy |
„Je tedy čas na to, aby Spojené státy Jeruzalém jako hlavní město Izraele konečně uznaly,“ uvedl. Trump podle svých slov chápe, že jeho krok někteří nepochopí. „Izrael má právo, určit si své hlavní město,“ dodal. Argumentuje tím, že Jeruzalém je už nyní domovem izraelské vlády i nejvyšších soudů.
Spojené státy jsou podle Trumpa připraveny podpořit jednání o uznání palestinského státu, pokud však s tímto krokem budou souhlasit obě strany konfliktu. Jeruzalém podle něj musí zůstat místem, které bude domovem všech tří náboženství - tedy judaismu, islámu a křesťanství. Oznámil také, že v příštích dnech na Blízký východ odcestuje americký viceprezident Mike Pence.
Pokyn k přesunu ambasády
Trump zároveň požádal americké ministerstvo zahraničí, aby začalo připravovat plán na přesunutí ambasády do Jeruzaléma. Američtí diplomaté nyní sídlí v Tel Avivu. O přesunu ambasády se spekuluje už od roku 1995, kdy o tom rozhodl Kongres. Každý půlrok odložení přesunu podepisuje americký prezident. Ve středu tak opět učinil Trump. Přesun ambasády podle něj potrvá několik let.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu krok Trumpa označil za „historický krok“.
„Toto je historický den. Jsme hluboce vděčni prezidentovi za jeho odvážné a správné rozhodnutí uznat Jeruzalém hlavním městem Izraele a připravovat otevření americké ambasády v tomto městě,“ prohlásil Netanjahu. Zdůraznil také, že Jeruzalém bude stále posvátným místem třech náboženství a zajistí „stejnou svobodu modliteb pro židy, křesťany i muslimy“.
Zároveň vyzval vlády ostatních zemí, aby své ambasády rovněž přesunuly do Jeruzaléma. České ministerstvo zahraničí k výzvě uvedlo, že Česko může o přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma uvažovat až po jednání záměru s klíčovými partnery.
„O přesunu zastupitelského úřadu ČR z Tel Avivu do Jeruzaléma můžeme uvažovat až na základě výsledků jednání s klíčovými partnery v regionu a ve světě,“ uvedlo české ministerstvo zahraničí. V září šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) uvedl, že koordinace je nutná mimo jiné i se samotným Izraelem a Česko zatím přesun ambasády do Jeruzaléma nechystá.
Vážné obavy z ohrožení mírového procesu kvůli Trumpovu prohlášení vyjádřila dnes i Evropská unie. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová zopakovala, že pozice EU je neměnná a že unie a členské země EU nebudou přesouvat svá diplomatická zastoupení do Jeruzaléma. Status tohoto města se musí podle Mogheriniové vyřešit jednáním mezi Izraelci a Palestinci a Jeruzalém má být hlavním městem obou států. Mogheriniová v prohlášení zároveň vyzvala obě strany ke klidu.
Americké ministerstvo zahraničí zaslalo ještě před projevem Trumpa na svá diplomatická zastoupení ve světě upozornění, aby Američané až do 20. prosince odložili nedůležité cesty do Izraele. Z vnitřního pokynu diplomatům citovala agentura Reuters.
„Ambasáda v Tel Avivu a generální konzulát v Jeruzalémě žádají, aby byly odloženy všechny nedůležité cesty do Izraele, Jeruzaléma a na Západní břeh od 4. do 20. prosince 2017,“ uvádí se v telegramu.
Trump otevřel brány pekla, říká Hamás
„Toto rozhodnutí otevřelo brány pekla pro americké zájmy v regionu,“ komentoval Trumpovo prohlášení o Jeruzalému Ismáíl Radvan z hnutí Hamás. Novinářům také řekl, že vyzývá arabské a islámské státy, aby „přerušily ekonomické a politické styky s americkým ambasádami a aby vyhostily americké velvyslance“. Hamas už dříve označil Trumpovo oznámení za agresi.
Šéf Hamasu Ismáíl Haníja obvinil Trumpa, že nerespektuje zájmy Palestinců. Ti už prý budou vědět, „jak správně reagovat“. Podle Haníji ale Trumpův krok nic nezmění na „historických a zeměpisných faktech“.
Hnutí odsoudilo rozhodnutí amerického prezidenta už s předstihem. „Vyzýváme k zastavení tohoto záměru, který jinak odstartuje strašné změny, nejen v Palestině, ale v celém regionu,“ řekl vůdce Hamásu Ismáíl Haníja z Gazy televizi al-Džazíra. Podle něj bude Trumpovo rozhodnutí oficiálním vyhlášením konce mírového procesu.
Abbás: USA podkopaly všechno mírové úsilí
Podle šéfa palestinské autonomie Mahmúda Abbáse se USA Trumpovým rozhodnutím ještě více vzdálily od své role prostředníka v izraelsko-palestinském konfliktu.
„Tímto politováníhodným rozhodnutím USA záměrně podkopaly všechno mírové úsilí a prohlásily tak, že opouštějí roli prostředníka mírového procesu, kterou hrály v předchozích desetiletích,“ uvedl v televizním projevu v Ramalláhu Abbás. Trump takto také podpořil Izrael v odmítání mezinárodních dohod a v pokračování izraelské politiky „okupace, osidlování, apartheidu a etnických čistek“, citoval z projevu deník The Times of Israel.
Abbás vyzval k urychlenému zasedání výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP), aby se na něm mohly palestinské skupiny dohodnout na „jednotném národním postoji“ po Trumpově prohlášení. Podle Abbáse podkopal Trump úsilí o vytvoření dvou států - Izraele a Palestiny - a porušil mezinárodní právo.
Také hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát uvedl, že Trump uznáním Jeruzaléma za izraelské hlavní město „diskvalifikoval USA z mírového procesu“. Trumpův krok je podle Irikáta v „naprostém rozporu“ s dohodami, které dosud Palestinci a Izraelci podepsali, i v rozporu s rezolucemi OSN.
Trumpovo prohlášení odsoudilo už několik zemí
Kritiku si Trump vysloužil od tureckého ministerstva zahraničí, Egyptu či Íránu. Trumpa kritizoval i francouzský prezident Emmanuel Macron, podle něhož jde o jednostranné a politováníhodné rozhodnutí, které porušuje mezinárodní právo a rezoluce.
Abbás v BruseluJeruzalém by měl být hlavním městem dvou států a jeho konečný status by se měl vyřešit jednáním mezi izraelskou a palestinskou stranou. V telefonickém rozhovoru s předsedou palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem to řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Rovněž pozvala Abbáse do Bruselu, aby se tam v lednu setkal s ministry zahraničí EU. Abbás pozvání přijal. |
Generální tajemník OSN Antonio Guterres prohlásil, že takové jednostranné rozhodnutí ohrozí mírový proces v Izraeli. Zopakoval, že izraelsko-palestinský konflikt nemá jiné řešení, než vytvoření dvou států. Izrael považuje celé město za svou metropoli, Palestinci ale žádají východní Jeruzalém jako hlavní město pro svůj budoucí stát.
Trumpovo prohlášení odsoudily všechny palestinské frakce a počínaje středou vyhlásily „tři dny hněvu“. Trumpa podle tiskových agentur varoval také saúdskoarabský král, který je přesvědčen, že americký prezident riskuje „hněv muslimů po celém světě“.
Organizace islámské spolupráce (OIC) už v pondělí oznámila, že uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele bude považovat za agresi, a 13. prosince se kvůli krizi kolem Jeruzaléma mimořádně sejde v Istanbulu. Liga arabských států se kvůli této záležitosti mimořádně sejde už v sobotu.
Palestinská strana Fatah vyzvala OSN, aby zasáhla proti rozhodnutí Trumpa. O svolání Rady bezpečnosti OSN po prohlášení prezidenta USA chce požádat Bolívie, která je nestálým členem RB OSN.
V Pásmu Gazy už před projevem Trumpa vyšly do ulic stovky lidí. Někteří skandovali slogany namířené proti USA a Izraeli, jiní pálili vlajky obou států a plivali na fotografie Trumpa.
ČR: Jeruzálem je hlavním městem Izraele i státu Palestina
Ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že Česká republika považuje Jeruzalém za budoucí hlavní město Izraele i státu Palestina společně s ostatními členskými státy Evropské unie na základě závěrů Rady pro zahraniční věci Evropské unie.
Černínský palác doplnil, že než bude uzavřen mír mezi Izraelem a Palestinou, Česká republika prakticky uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele v hranicích demarkační linie z roku 1967.
K přesunu ambasád z Tel Avivu do Jeruzaléma v září vyzval demokratické země prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček ve středu na twitteru tehdejší prezidentova slova připomněl. Zeman navrhl zřízení české ambasády v Jeruzalému už před čtyřmi lety. V Tel Avivu má svá velvyslanectví naprostá většina států kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma.
Z českých politiků se aktuálně vyjádřil předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. „Myslím, že by bylo fajn, aby i ČR přesunula ambasádu do Jeruzaléma,“ napsal na twitteru.