Palestinci v Gaze pálí pneumatiky, toxickým dýmem brání Izraeli v rozhledu

  15:37aktualizováno  15:37
Černý dým ze zapálených pneumatik pomáhá teroristům v Gaze dostat se přes hraniční plot do Izraele a útočit. Palestinci si teď ale stěžují, že nemají na čem jezdit. Ekologické a zdravotní škody je tolik nezajímají.

Černý kouř stoupá z hořících pneumatik, které Palestinci pálí v hraničním pásmu Gazy. (6. dubna 2018) | foto: AP

Je to zbraň nebezpečná, i když se to na první pohled nezdá. Palestinci pneumatiky zapalují, aby izraelští vojáci na druhé straně přes černý dým nic neviděli. Tedy to, jak radikálové z Hamasu, kteří popírají právo Izraele na existenci, pronikají přes hranici, házejí kamení, zápalné lahve a bomby. Je to však nebezpečné i pro ty, kdo s tím nechtějí mít nic společného.

Fotogalerie

Vedle zápalných balonů a draků, které Palestinci vypouštěli přes hranici, aby na izraelské straně zapalovali pole, přírodní rezervace i domy, jsou hořící pneumatiky dalším symbolem více než půl roku trvajících násilných protestů na hranicích Gazy. Jimi se Palestinci dožadují toho, aby byli vpuštěni do Izraele. Přes 130 jich bylo u hraničního plotu zabito, podle Hamasu desítky z nich byly jeho členy.

Funguje to nejčastěji asi takto: pneumatiky se zapálí a pak se pošlou co nejblíže k hraničnímu plotu, který na druhé straně hlídají vojáci. Ti kvůli dýmu nemohou vidět, kdo se k plotu přibližuje. Na izraelskou stranu se tak dostalo několik teroristů. Všichni byli dopadeni, naposledy jeden v pátek. 

Nedávno se pneumatiky v Gaze dostaly do titulků zahraničních médií. Nikoli však kvůli tomu, jaké ekologické škody jejich zapalování způsobuje, ale proto, že motoristé v Gaze nemají na čem jezdit. Vinu nese podle agentury AP Izrael, neboť dovoz zakázal. 

V Pásmu Gazy se z pneumatik stalo luxusní zboží. Cena za dva kusy vyskočila ze 120 dolarů na 300, v přepočtu tedy 6 600 korun. „Izrael udělal špatné rozhodnutí,“ říká Rušdí al-Kchoura, který koordinuje dovoz pneumatik z Izraele. Podle něj jsou to právě taxikáři, dopravci a zemědělci, kteří na embargo doplácejí v době, kdy je Gaza v těžké ekonomické krizi. Tvrdí, že násilné protesty by ustaly, pokud by Izrael blokádu uvolnil.

Izrael, který brání především tomu, aby se do Gazy dostaly zbraně a materiály k jejich výrobě, export do Gazy výrazně omezil v červenci v reakci na požáry způsobené palestinskými balony. Od té doby sankce několikrát zmírnil a zase zostřil. Méně už se mluví o tom, že mnohé sankce, například na elektřinu i některé léky do Gazy, uvalila Palestinská samospráva (PA). Ta ovládá Západní břeh a chce Hamas v Gaze svrhnout. Také Egypt uzavřel kvůli radikálům v Gaze hranice.

Zákaz dovozu pneumatik podle AP teroristy nepostihuje, podle ní totiž Palestinci pálí staré pneumatiky ze skladů anebo ty nalezené na poli. Ale na snímcích z protestů bylo vidět, že zapalují i pneumatiky nejeté. 

Nikoho to nezajímalo

6. dubna během jediného dne Palestinci zapálili v Gaze u hranice s Izraelem 10 000 pneumatik. Dva dny poté jejich představitelé podle listu Jerusalem Post uvedli, že v Gaze je nedostatek pneumatik.

Izrael před pálením kvůli ekologickým škodám varoval. Obrátil se i na Světovou zdravotnickou organizaci, aby zasáhla. „Těžký kouř, toxiny a znečištění budou pro Palestince v Gaze ekologickou katastrofou. Ale Hamas to nezajímá,“ napsal v dopise generál Joav Mordechai.

Protestovali i izraelští ekologové, silné podpory od jejich kolegů zvenčí se jim však nedostalo. Mohli jen konstatovat, že po „žhavém“ protestu 6. dubna ve vzduchu nad izraelskou stranou hranice nebylo značné znečištění. Díky meteorologickým podmínkám většina kouře zůstávala nad Gazou.

„Když hoří pneumatiky, jejich znečišťující látky nezmizí,“ řekl pro Jerusalem Post Jonatan Neril, ředitel ekologického Mezináboženského centra pro udržitelný rozvoj. „Toxiny jsou nejen ve vzduchu, ale i v půdě a ve vodě,“ dodal s tím, že hořící pneumatiky jsou jednou z nejtoxičtějších věcí. Při tisíci stupních Celsia se tak uvolňují mimo jiné rakovinotvorné dioxiny, arzen i rtuť.

Pálení pokračovalo posledních více než sedm měsíců, i když už ne v takovém rozsahu. Palestinci se dokonce pokoušeli prolomit námořní hranice s Izraelem tím, že hořící pneumatiky posílali po moři na raftech z kovových sudů.

Nicméně je naděje, že v Gaze se nových pneumatik výhledově dočkají. Už několik týdnů se mluví o příměří dojednaném Egyptem. Naposledy vyjednávání o smíru narušil Palestinský islámský džihád, když nedávno vypálil na Izrael 34 raket. 

Protesty však slábnou a s příměřím teď souhlasila i PA, která je dosud blokovala. Napětí má snížit i to, že do Gazy dorazily peníze z Kataru. Mají jít na mzdy zaměstnancům tamní správy, které jim PA seškrtala.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Le Penová neuspěla s odvoláním. Musí vrátit miliony ze zneužitých náhrad

Předsedkyně francouzské strany Národní sdružení Marine Le Penová (23. května...

Předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová musí vrátit Evropskému parlamentu 300 000 eur (7,7...

Indičtí nacionalisté míří k vítězství ve volbách, premiér bude opět Módí

Před sídlem Indické lidové strany se  sešly stovky jásajících příznivců BJP s...

Vládní nacionalistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módíhose se ve čtvrtek prohlásila vítězem...

Z Mostu SNP v Bratislavě se zřítila dívka, pád z 80 metrů ji ale nezabil

Most SNP v Bratislavě

Z vyhlídky nad bratislavským Mostem Slovenského národního povstání ve středu odpoledne spadla 17letá dívka. Zřítila se...

Najdete na iDNES.cz