Palestinci v Gaze pálí pneumatiky, toxickým dýmem brání Izraeli v rozhledu

  15:37aktualizováno  15:37
Černý dým ze zapálených pneumatik pomáhá teroristům v Gaze dostat se přes hraniční plot do Izraele a útočit. Palestinci si teď ale stěžují, že nemají na čem jezdit. Ekologické a zdravotní škody je tolik nezajímají.

Černý kouř stoupá z hořících pneumatik, které Palestinci pálí v hraničním pásmu Gazy. (6. dubna 2018) | foto: AP

Je to zbraň nebezpečná, i když se to na první pohled nezdá. Palestinci pneumatiky zapalují, aby izraelští vojáci na druhé straně přes černý dým nic neviděli. Tedy to, jak radikálové z Hamasu, kteří popírají právo Izraele na existenci, pronikají přes hranici, házejí kamení, zápalné lahve a bomby. Je to však nebezpečné i pro ty, kdo s tím nechtějí mít nic společného.

Fotogalerie

Vedle zápalných balonů a draků, které Palestinci vypouštěli přes hranici, aby na izraelské straně zapalovali pole, přírodní rezervace i domy, jsou hořící pneumatiky dalším symbolem více než půl roku trvajících násilných protestů na hranicích Gazy. Jimi se Palestinci dožadují toho, aby byli vpuštěni do Izraele. Přes 130 jich bylo u hraničního plotu zabito, podle Hamasu desítky z nich byly jeho členy.

Funguje to nejčastěji asi takto: pneumatiky se zapálí a pak se pošlou co nejblíže k hraničnímu plotu, který na druhé straně hlídají vojáci. Ti kvůli dýmu nemohou vidět, kdo se k plotu přibližuje. Na izraelskou stranu se tak dostalo několik teroristů. Všichni byli dopadeni, naposledy jeden v pátek. 

Nedávno se pneumatiky v Gaze dostaly do titulků zahraničních médií. Nikoli však kvůli tomu, jaké ekologické škody jejich zapalování způsobuje, ale proto, že motoristé v Gaze nemají na čem jezdit. Vinu nese podle agentury AP Izrael, neboť dovoz zakázal. 

V Pásmu Gazy se z pneumatik stalo luxusní zboží. Cena za dva kusy vyskočila ze 120 dolarů na 300, v přepočtu tedy 6 600 korun. „Izrael udělal špatné rozhodnutí,“ říká Rušdí al-Kchoura, který koordinuje dovoz pneumatik z Izraele. Podle něj jsou to právě taxikáři, dopravci a zemědělci, kteří na embargo doplácejí v době, kdy je Gaza v těžké ekonomické krizi. Tvrdí, že násilné protesty by ustaly, pokud by Izrael blokádu uvolnil.

Izrael, který brání především tomu, aby se do Gazy dostaly zbraně a materiály k jejich výrobě, export do Gazy výrazně omezil v červenci v reakci na požáry způsobené palestinskými balony. Od té doby sankce několikrát zmírnil a zase zostřil. Méně už se mluví o tom, že mnohé sankce, například na elektřinu i některé léky do Gazy, uvalila Palestinská samospráva (PA). Ta ovládá Západní břeh a chce Hamas v Gaze svrhnout. Také Egypt uzavřel kvůli radikálům v Gaze hranice.

Zákaz dovozu pneumatik podle AP teroristy nepostihuje, podle ní totiž Palestinci pálí staré pneumatiky ze skladů anebo ty nalezené na poli. Ale na snímcích z protestů bylo vidět, že zapalují i pneumatiky nejeté. 

Nikoho to nezajímalo

6. dubna během jediného dne Palestinci zapálili v Gaze u hranice s Izraelem 10 000 pneumatik. Dva dny poté jejich představitelé podle listu Jerusalem Post uvedli, že v Gaze je nedostatek pneumatik.

Izrael před pálením kvůli ekologickým škodám varoval. Obrátil se i na Světovou zdravotnickou organizaci, aby zasáhla. „Těžký kouř, toxiny a znečištění budou pro Palestince v Gaze ekologickou katastrofou. Ale Hamas to nezajímá,“ napsal v dopise generál Joav Mordechai.

Protestovali i izraelští ekologové, silné podpory od jejich kolegů zvenčí se jim však nedostalo. Mohli jen konstatovat, že po „žhavém“ protestu 6. dubna ve vzduchu nad izraelskou stranou hranice nebylo značné znečištění. Díky meteorologickým podmínkám většina kouře zůstávala nad Gazou.

„Když hoří pneumatiky, jejich znečišťující látky nezmizí,“ řekl pro Jerusalem Post Jonatan Neril, ředitel ekologického Mezináboženského centra pro udržitelný rozvoj. „Toxiny jsou nejen ve vzduchu, ale i v půdě a ve vodě,“ dodal s tím, že hořící pneumatiky jsou jednou z nejtoxičtějších věcí. Při tisíci stupních Celsia se tak uvolňují mimo jiné rakovinotvorné dioxiny, arzen i rtuť.

Pálení pokračovalo posledních více než sedm měsíců, i když už ne v takovém rozsahu. Palestinci se dokonce pokoušeli prolomit námořní hranice s Izraelem tím, že hořící pneumatiky posílali po moři na raftech z kovových sudů.

Nicméně je naděje, že v Gaze se nových pneumatik výhledově dočkají. Už několik týdnů se mluví o příměří dojednaném Egyptem. Naposledy vyjednávání o smíru narušil Palestinský islámský džihád, když nedávno vypálil na Izrael 34 raket. 

Protesty však slábnou a s příměřím teď souhlasila i PA, která je dosud blokovala. Napětí má snížit i to, že do Gazy dorazily peníze z Kataru. Mají jít na mzdy zaměstnancům tamní správy, které jim PA seškrtala.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Tisíce Finů chtějí odebrat azyl imigrantům usvědčeným ze sexuálních zločinů

Svíčky zapálené na připomínku obětí sexuálních útoků ve městě Oulu na severu...

V dubnu se ve Finsku konají volby a již teď je jasné, že migranti budou hlavním tématem předvolební kampaně. Desítky...

Zvedne Zeman rukavici? Turkmenský prezident hraje na klavír i na kytaru

Turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov na archivním snímku

Také jako schopný hudebník chce být vnímán turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov, jenž na oficiálních videích...

Pořadatelé neofašistického koncertu na památku Palacha přišli o další místo

Student mělnického gymnázia Jan Palach v roce 1966

Italský zábavní park, kde se měl v sobotu večer konat koncert neofašistických kapel na památku Jana Palacha, odřekl...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz