Pákistánci vydali zatykač na premiéra. Zemí hřmí protesty proti vládě

  12:28aktualizováno  15:24
Pákistánský nejvyšší soud nařídil zatčení předsedy vlády. Rádža Parvíz Ašraf je podezřelý z korupce spojené se soukromými energetickými projekty. Překvapivá zpráva přichází ve chvíli, kdy v zemi probíhají masové protesty proti vládě.

Pákistánský premiér Rádža Parvíz Ašraf | foto: AP

Příkaz k zatčení premiéra vydal soud v okamžiku, kdy v pákistánské metropoli Islámábádu demonstrují tisíce lidí, kteří žádají demisi údajně zkorumpované vlády. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Pákistán nyní čeká další období politického chaosu.

Obviněný premiér

Rádža Parvíz Ašraf se narodil v roce 1950 do politické rodiny se silnou vazbou na provincii Sindh. Do celostátní politiky vstoupil v roce 1988 a o dvacet let později se stal ministrem pro energetiku a vodní zdroje. Právě v tomto období si vysloužil posměšnou přezdívku "Pan Pronájem". Stál za schématem pronájmu energetických projektů, které mělo vyřešit stále častější výpadky energie. Jeho sliby, že situaci zlepší, ale zůstaly nenaplněny a v médiích se stal terčem zlostných vtipů. Následně byl obviněn z převzetí úplatku. Kvůli negativní publicitě ze své funkce po třech letech odstoupil. Už v červnu 2012 po krátkém působení na pozici ministra informatiky vystřídal premiéra Yousufa Razu Gilaniho, přestože vyšetřování jeho korupčního skandálu ještě neskončilo. Zkraje roku 2013 na něj vydal nejvyšší soud zatykač.  

Ašraf byl před svým nástupem do premiérského úřadu loni v červnu ministrem vodních zdrojů a energetiky. Premiérův poradce Fuád Čaudhrí rozhodnutí soudu kritizoval a označil ho za protiústavní. Podle něj za ním stojí armáda, která se snaží o vojenský převrat.

Rozhodnutí soudu označil Čaudhrí za protiústavní, protože předseda vlády je podle něj v úřadu chráněn imunitou. Společně s Čaudhrím má být podle nejvyššího soudu zadrženo dalších 16 osob. Případ se týká nelegálních zakázek na stavbu soukromých elektráren.

Na převratu se podle něj podílí i vlivný muslimský duchovní Muhammad Tahir Kadrí, jehož na demonstracích v Islámábádu podporují tisícovky stoupenců.

"Není pochyb o tom, že pochod Kadrího a verdikt nejvyššího soudu byly zorganizovány armádními institucemi," prohlásil Čaudhrí. Umírněný islámský vůdce Kadrí žil dlouhá léta v Kanadě a do Pákistánu se vrátil teprve v prosinci. Svými plamennými vystoupeními, v nichž obviňoval vládu z korupce, získal v domovském Láhauru tisíce přívrženců.

V posledních dnech se Kadrí se svými následovníky vydal na pochod k Islámábádu, kam dorazili v pondělí večer. V úterý ráno se nespokojenci střetli v ulicích metropole s bezpečnostními silami. Policisté se je snažili rozehnat střelbou do vzduchu a slzným plynem.

Během čtyřicetiminutového projevu, který Kadrí pronesl ukryt za neprůstřelným sklem, oznámil duchovní svým stoupencům, že vláda již nemá mandát.

"Dávám vám čas do zítřka, abyste rozpustili národní shromáždění a všechna čtyři shromáždění v provinciích, nebo je rozpustí sám národ," pronesl na adresu parlamentu. Podle agentury AFP ultimátum vypršelo v sedm hodin našeho času.

Rozdělená země

Kadrí v projevu rovněž chválil armádu a justici. "V Pákistánu jsou jen dvě fungující instituce, které plní své povinnosti, a sice justice a armádní složky," podotkl 61letý duchovní.

Zároveň vyzval demonstranty, aby se probourali skrze kontejnery, kterými se je policie snažila oddělit od vládních budov. Na televizních záběrech pak bylo podle agentury AP vidět, jak se policisté střetli s demonstranty, kteří se snažili bariéry odstranit a házeli kameny. Policie ve snaze pacifikovat protestující pálila do vzduchu.

Fotogalerie

Demonstranti, kterých mělo být kolem 25 tisíc, se poté utábořili před budovou federálního parlamentu a pohrozili, že tam zůstanou, dokud nebudou jejich požadavky splněny.

Ministr vnitra Rahmán Málik nicméně místní televizi řekl, že vláda neustoupí. "Nepodlehneme Kadrího nátlaku," zdůraznil.

Kadrího protivládní kampaň Pákistánce rozdělila. Někteří ho považují za propagátora nutných reforem, jiní v něm vidí loutku nastrčenou vlivnou armádou, která v minulosti stála za množstvím státních převratů.

Kadrímu každopádně nelze upřít schopnost mobilizovat davy. Řada stoupenců ho ctí za to, že byl ochoten opustit pohodlný život v Kanadě a vydat se do nebezpečného světa pákistánské politiky.

Stoupence získává také díky své náboženské organizaci, která spravuje síť škol a zdravotnických zařízení a organizuje pomoc obětem přírodních neštěstí, píše agentura Reuters.

Mezi stoupenci duchovního jsou hlavně zástupci střední třídy včetně učitelů, úředníků a studentů. Právě oni nejvíce pociťují zvyšování cen a neschopnost vlády bojovat s nezaměstnaností, nefunkčním školstvím a korupcí.

Prezident Ásif Alí Zardárí by měl během několika měsíců vypsat parlamentní volby. Doufá, že se mu podaří dovést první civilní vládu k dokončení plného volebního období.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Hrozí návrat islamistů z IS do Evropy? V Rozstřelu to zhodnotí analytik

Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty

Ve středečním Rozstřelu vystoupí zakladatel a předseda správní rady think-tanku Evropské hodnoty a analytik Programu...

Němci obvinili Čecha z pokusu o vraždu, s kamionem nebezpečně předjížděl

Český řidič kamionu čelí v Německu obvinění z pokusu o vraždu kvůli riskantnímu...

Český řidič kamionu čelí v Německu obvinění z pokusu o vraždu kvůli riskantnímu předjíždění na silnici B12 v...

Trumpova vesmírná pěchota, americký prezident podepsal další direktivu

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Kongresu s poselstvím o stavu unie....

Americký prezident Donald Trump vydal pokyn k vytvoření nové složky ozbrojených sil USA zaměřené na vesmír. Podepsal...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz