„Do nemocnice Lady Reading Hospital dosud přepravili stovku těl,“ uvedl mluvčí největší nemocnice ve městě Muhammad Asim v prohlášení. „Rozsah této lidské tragédie je nepředstavitelný,“ řekl pákistánský premiér Šahbáz Šaríf a dodal, že atentát považuje za útok na Pákistán jako takový. Šaríf rovněž vyjádřil soustrast rodinám obětí a v Péšávaru navštívil raněné.
Podle mluvčího místní policie Muhammada Idžáze Chána byl útok spáchán jako odveta za policejní operace namířené proti ozbrojeným islamistickým skupinám. „Jsme v tomto boji v první linii, a to je důvod, proč jsme se stali cílem,“ řekl agentuře AFP Chán. „Cílem bylo nás demoralizovat,“ dodal.
Šéf záchranářů Bilál Fajzí uvedl, že záchranné týmy v úterý pokračovaly v pátrání po lidech, kteří jsou podle předpokladů stále pod troskami. Naděje, že by byl někdo z nich nalezen živý, je však podle pákistánských úřadů minimální.
V okamžiku, kdy útočník odpálil sebevražednou vestu, se v mešitě modlilo téměř čtyři sta věřících. Mešita leží v rozlehlém komplexu, který rovněž slouží jako ústředí policie a protiteroristických jednotek. Není jasné, jak se útočníkovi podařilo do přísně střeženého areálu dostat.
Výbuch patří mezi nejkrvavější útoky na pákistánské bezpečnostní složky za poslední roky. „Došlo k pochybení při zajišťování bezpečnosti, generální inspektor policie zřídil vyšetřovací komisi, která prověří všechny aspekty incidentu,“ řekl vysoký pákistánský policejní představitel Kašíf Aftab Abbásí.
„Terorismus z jakéhokoli důvodu na kterémkoli místě je neospravedlnitelný. Vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám a blízkým obětí,“ uvedl na Twitteru ministr zahraničí USA Antony Blinken. Atentát odsoudili například i německý velvyslanec v Pákistánu Alfred Grannas.
ANALÝZA: Bude Pákistán novou Srí Lankou? Hrozí mu podobný krach![]() |
Péšávar je hlavní město severozápadní provincie Chajbar Pachtunchvá, která sousedí s Afghánistánem a byla dějištěm častých ozbrojených útoků a střetů. K útoku se původně přihlásil jeden z velitelů pákistánské odnože Tálibánu (TTP) s tím, že atentát měl pomstít smrt Omara Chalída Churásáního zabitého v sousední afghánské provincii Paktika loni v srpnu. Organizace však později vinu popřela. „Tehríke Tálibán nemá s útokem nic společného,“ uvedla.
Pákistánský Tálibán opakovaně zdůrazňuje, že neútočí na mešity, školy či tržiště, protože vede válku s bezpečnostními silami, a nikoli s pákistánským lidem. Mnozí však o pravdivosti těchto výroků pochybují.
Pákistán zažil nárůst počtu útoků od listopadu loňského roku, kdy pákistánský Tálibán ukončil příměří s vládními silami. Země se navíc stále potýká s následky bezprecedentních loňských povodní, které si vyžádaly 1 739 obětí, zničily více než dva miliony domů a v jednu dobu se pod vodou ocitla až třetina území. Škody byly vyčísleny na více než 30 miliard dolarů. Pákistán nyní čelí jedné z nejhorších ekonomických krizí v dějinách.