Padlý diktátor Charles Taylor požádal z věznice o prezidentskou rentu

  15:53aktualizováno  15:53
Někdejší vůdce Libérie Charles Taylor chce prezidentskou penzi. Bývalý diktátor o rentu požádal z britského žaláře, kde si odpykává padesátiletý trest za zvěrstva spáchaná během občanské války v Sierra Leone. Poslal dopis poslancům, kteří ho začnou řešit příští týden.

Charles Taylor u Zvláštního soudu pro Sierru Leone v Haagu (16. května 2012) | foto: Reuters

Bývalého liberijského prezidenta loni v květnu Zvláštní tribunál pro Sierra Leone v Haagu odsoudil na půl století za mříže. Takzvaný Řezník z Monrovie skončil v kriminále za napomáhání k válečným zločinům během občanské války v sousední Sierra Leone. A Taylor se nyní bouří proti "nespravedlnosti mamutích rozměrů".

První odsouzený od norimberského procesu

Taylor se stal první bývalou hlavou státu odsouzenou před mezinárodním tribunálem od norimberského procesu. Před ním si verdikt vyslechl Karl Dönitz, který byl krátce po sebevraždě Adolfa Hitlera chvíli říšským prezidentem. Dostal deset let.

Pětašedesátiletý válečný zločinec si svůj mnohaletý trest odpykává v britském vězení a odtud také poslal liberijským poslancům dopis, v němž požádal o rentu.

"Pravdou je, že tento zákonem daný nárok mi byl od mé rezignace na funkci prezidenta Libérie dne 11. srpna 2003 odepřen," napsal bývalý diktátor, na jehož rukou ulpěla krev desítek tisíc lidí ze Sierra Leone, liberijským poslancům.

"Ve vší úctě si tak dovoluji tímto formálním způsobem požádat ctěný úřad, aby skoncoval s touto nespravedlností mamutích rozměrů a zajistil, aby mi byla poskytnuta zákonná mzda," citovala z psaní britská stanice BBC. Ta v zemi činí 25 tisíc dolarů ročně (asi 640 tisíc korun).

Válka v Sierra Leone

Začala v březnu 1991 útoky povstalců z NPFL vedené Charlesem Taylorem a útoky povstalců z Jednotné revoluční fronty (RUF), kteří usilovali o svržení tamního prezidenta Josepha Momoha. Během války zemřely desetitisíce lidí, odhady se pohybují od 50 tisíc až do 120 tisíc.

Zda dopis napsal skutečně on, není podle stanice zcela jisté. Podpis na listu je sice velmi podobný Taylorově signatuře, v textu je však několik drobných gramatických chyb.

Pravost žádosti ovšem potvrdil Taylorův švagr Arthur Saye, takže ji liberijští poslanci začnou příští úterý řešit na plenárním zasedání.

Taylor však nepožádal jen o prezidentský důchod. Chce také, aby jeho žena Victoria a dvě dcery dostaly diplomatické pasy. A tamní vláda má zároveň všem třem zajistit důstojné ubytování.

Bývalý prezident by podle některých měl penzi dostat. Myslí si to kupříkladu senátor vládní strany UP Lahai Lansanah, podle kterého Taylor coby "někdejší hlava státu nárok na důchod má".

Monrovia, Libérie

Monrovia, Libérie

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Pusťte ukrajinské námořníky, nařídil mezinárodní soud Moskvě. Ta to odmítá

Ruskou armádou zabavené ukrajinské lodě v přístavu Mariupol v Azovském moři....

Mezinárodní soud pro námořní právo v sobotu nařídil Rusku, aby neprodleně osvobodilo ukrajinské námořníky, které...

Nebudeš diktátor jako v Turecku, vzkázaly Netanjahuovi desetitisíce Izraelců

Izraelci v Tel Avivu protestovali proti zákonu, který by premiérovi Benjaminu...

Desítky tisíc lidí přišly v sobotu večer do izraelského Tel Avivu na protest proti zákonu, který by premiérovi...

Obavy z raketových testů KLDR Trump nemá. Kim dodrží své sliby, je si jistý

Americký prezident Donald Trump hodnotí schůzku s vůdcem KLDR Kim Čong-unem v...

Americký prezident Donald Trump v neděli odmítl obavy ohledně nedávných severokorejských raketových testů. Vůdce KLDR...

Najdete na iDNES.cz