Sloupy popela a dýmu stoupaly nad mořskou hladinu ve vzdálenosti asi deset kilometrů od jihozápadního pobřeží hlavního ostrova Tongatapu. Po oblasti je roztroušeno 36 podmořských sopek.
Sopka, která vybuchla, ležela zřejmě západně od nízko položených vulkanických ostrovů Hunga Tonga a Hunga Ha'apai na dohled od hlavního města Nuku'alofy.
Podle obyvatel ostrova se začal objevovat nad mořskou hladinou dým už během pondělí poté, co obyvatelé metropole pocítili několik prudkých otřesů půdy.
Geologická služba informovala, že pro obyvatele erupce nepředstavuje žádné nebezpečí, vítr totiž popel i kouř odnáší směrem pryč od ostrova. Nicméně vyvržená pemza by mohla v krátké době zasypat pláže na jižním pobřeží nedalekého souostroví Fidži, tvrdí geologové.
Souostroví TongaTonga, kterou tvoří zhruba 170 ostrovů, leží v jižním Pacifiku přibližně v polovině vzdálenosti mezi Austrálií a Tahiti. Je součástí takzvaného ohňového prstence - pásma s častou sopečnou činností a zemětřeseními. Stát Tonga, neboli Tongánské království, je konstituční monarchií. Souostroví se skládá ze tří skupin sopečných a korálových ostrovů Tongatapu, Ha'apai a Vava'u a menších oddělených ostrovů na severu. Ostrovy mají tropické podnebí s vydatnými srážkami. Zvláště severní ostrovy jsou postihovány ničivými orkány. Zdroj: Wikipedie |
Naposledy byla podobná podívaná na ostrovech zaznamenána v roce 2002. Na místo se nyní chystají vědci, kteří označili současnou aktivitu za nezvykle silnou.
Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google