Rogers se vrátil na kolej Corpus Christi College na začátku ledna po zimních prázdninách, krátce nato však došlo k incidentu, kvůli kterému s ním jeho spolužáci, včetně přátel, přerušili kontakt. Následně, ve věku dvaceti let, spáchal student sebevraždu skokem z mostu do Temže, kde utrpěl fatální zranění hlavy.
Doktorka Dominique Thompsonová, nezávislá konzultantka pověřená vyšetřením Rogersovy smrti, uvedla, že čelil „všudypřítomné kultuře rušení.“ Neprokázaná obvinění podle ní vyvolala „davový“ efekt, kdy studenti následovali nepsaný morální příkaz „udělat správnou věc“ tím, že Rogerse odmítli.
„Je znepokojující, jak se studenti k sobě chovají, ale tento vzorec chování mě nepřekvapil,“ uvedla doktorka Thompsonová pro portál This is Oxfordshire s tím, že kultura rušení je běžná nejen na sociálních sítích, ale i ve školách.
Kultura rušení, často zaměřená na veřejné odsouzení vyjádření k politicky citlivým tématům, jako jsou otázky rasy a genderu, má podle kritiků rysy cenzury a represí. Často ji kritizují konzervativní hlasy, ale i někteří liberálové vyjadřují obavy o svobodu projevu.
Oxfordský koroner Nicholas Graham dospěl k závěru, že sociální izolace Rogerse „hluboce zasáhla“ a vedla k tragickému rozhodnutí. Důvod, proč studenti jednali tak, že ho přivedli na pokraj života, ale zůstává nejasný, píše portál Times.
Rogersova rodina požádala koronera o vytvoření doporučení pro prevenci podobných případů. Graham souhlasil a uvedl, že připraví zprávu vládě s doporučením, aby se problematikou kultury rušení na univerzitách zabývala.
Policisté na univerzitě v Oxfordu zatkli 16 propalestinských demonstrantů |
Ředitelka Corpus Christi College, profesorka Helen Mooreová, uvedla, že univerzita je smrtí studenta hluboce otřesena a lituje, že žádný z problémů nebyl ohlášen dříve. V prohlášení univerzita sdělila, že ustanovila pracovní skupinu k implementaci doporučení z vyšetřovací zprávy.
Britské univerzity dlouhodobě čelí kritice kvůli tomu, že na jejich půdě kvete kultura rušení. Diskuze o tomto tématu se znovu rozhořela po vypuknutí války v Pásmu Gazy, kdy izraelští studenti upozornili na obtěžování ze strany propalestinských aktivistů, přičemž podle nich univerzitní vedení proti těmto projevům dostatečně nezasáhlo.