Britskou charitou cloumá skandál, pracovníci si na misi platili prostitutky

  • 105
Oxfam, jedna z nejznámějších charitativních organizací na světě, čelí mezinárodnímu skandálu kvůli nařčení, že si její vedoucí pracovníci během mise na Haiti v roce 2010 platili prostitutky. Podle interních zdrojů pak pořádali „orgie“ ve vile pronajaté za peníze od dárců. Vedení charity se podle kritiků snažilo jednání zaměstnanců ututlat.

Kauza kolem britské organizace Oxfam, která je součástí mezinárodní skupiny Oxfam International, považované za jednoho z největších poskytovatelů rozvojové a charitativní pomoci na světě, se rozjela v pátek, když zpravodajský server The Times zveřejnil text o zneužívání peněz od dárců během mise na zemětřesením postiženém Haiti v roce 2010.

Oxfam

Oxfam je významná mezinárodní charitativní organizace, která pod hlavičkou Oxfam International sdružuje 13 národních organizací zaměřených na odstranění chudoby a nespravedlnosti ve světě.

Organizace byla založena v roce 1942 v Anglii pod názvem Oxford Committee for Famine Relief skupinou kvakerů, sociálních aktivistů a akademiků z Oxfordu.  

Zdroj: Wikipedia

Pracovníci Oxfamu včetně regionálního ředitele Rolanda van Hauwermeirena jsou nařčeni z toho, že jeden z domů pronajatých na ostrově využívali jako doupě pro sexuální hrátky s prostitutkami. Zdroje britského listu popsali tamní dění jako „Caligulovy orgie“. Vila se podle nich proměnila v „provizorní bordel“ a prostitutky se pohybovaly po domě oděné jen do trička s logem charity. 

Britská charitativní komise obdržela podle stanice CNN již v srpnu 2011 od Oxfamu zprávu o interním vyšetřování některých zaměstnanců, kteří se na Haiti měli dopouštět „nevhodného sexuálního chování, šikany a obtěžování na pracovišti“. Obětmi sexuálního násilí údajně byli i nezletilí, uvádí server The Telegraph. Čtyři zaměstnanci byli kvůli kauze propuštěni, tři podali výpověď dobrovolně, včetně van Hauwermeirena.

Britská ministryně pro mezinárodní rozvoj Penny Mordauntová však v rozhovoru pro BBC upozornila, že Oxfam tím celou kauzu zametl pod koberec. „V podstatě nechali někoho, kdo porušil zákon, aby beztrestně odešel. Vedení společnosti neinformovalo úřady, regulátory ani dárce,“ tvrdí Mordauntová. Propuštění zaměstnanci tudíž mohli nastoupit do jiných neziskových organizací, které o jejich pochybeních nevěděly.

Další obvinění

Na zatajování informací ze strany Oxfamu upozornila i předchůdkyně Mordauntové v úřadu Priti Patelová. „Lidé o tom věděli. Poslední odhalení ukazují na obrovský rozsah zneužívání lidí, kteří spoléhají na pomoc pracovníků neziskového sektoru. To je podle mě neakceptovatelné,“ uvedla Patelová v rozhovoru pro televizi Sky News.

11.února 2018 v 22:41, příspěvek archivován: 12.února 2018 v 13:00

Our statement on Haiti and Chad. Let us be clear: their behavior was and still is totally unacceptable – an appalling mark against the high values we set for ourselves at Oxfam. https://t.co/odiDBHOU2J

Oxfam jakékoli mlžení v souvislosti s obviněním svých zaměstnanců odmítá. V tiskové zprávě organizace uvedla, že jakmile se její kontrolní orgány o pochybení dozvěděly, bylo zahájeno mezinárodní vyšetřování. Výsledkem bylo propuštění několika zaměstnanců, připomíná Oxfam ve zprávě.

V neděli však vedení společnosti muselo čelit novým obviněním. Sexuálního obtěžování se měli údajně dopouštět také humanitární pracovníci na misi v Čadu v roce 2006. „I když zatím nemůžeme potvrdit informace médií o údajném dění v Čadu, zřejmě ukazují na zcela nevhodné chování menší skupiny lidí. Je jasné, že řešení problému musí být komplexní,“ uvedl Oxfam.

Strach o peníze a rezignace

Mordauntová v reakci na další obvinění Oxfamu varovala, že charita může přijít o příspěvky ze státního rozpočtu. Za loňské účetní období organizace obdržela z britské státní kasy 32 milionů liber (asi 916 milionů korun).

Kauza už má první oběti v nejvyšším vedení Oxfamu. V pondělí odpoledne oznámila svou rezignaci zástupkyně šéfa britské pobočky Penny Lawrenceová. Prohlásila, že za celou aféru přijímá plnou odpovědnost.

Lawrenceová zároveň přiznala, že obvinění z podobného zneužívání dárcovských peněz namířená proti sedmi dotyčným osobám se táhnou už také z jejich předchozí mise v Čadu. Zároveň ale popřela, že by se snažila obvinění těchto zaměstnanců zamést pod koberec.

Haiti zasáhlo v roce 2010 silné zemětřesení:

12. ledna 2010


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video