Moderní otroci z KLDR dřou pro Kima i v cizině. Z miliard mají pakatel

  4:05
Mnozí Severokorejci touží po útěku z vlasti, ale narážejí na striktní režim Kim Čong-una. I on však rád dělá výjimky. Jsou ale podmíněny otrockou prací v zahraničí, ze které do státní kasy KLDR plynou miliardy dolarů. Když se zubožení Severokorejci po letech vrací, vláda jim z tvrdě vydělaných peněz nedá téměř nic.

Moderní otroci z KLDR dřou pro Kim Čong-una po celém světě. Sami trpí | foto: Profimedia.cz

Pracovníci OSN na základě návštěvy mnoha velkých stavebních projektů po celém světě tvrdí, že práce severokorejských dělníků v otrockých podmínkách je běžná již mnoho let, píše server The Independent.

Problematický index otroctví

Problematika moderního otroctví není tak černobílá, jak by se zdálo. Organizace Walk Free Foundation, která připravuje každoroční globální index otroctví, totiž používá nepříliš vhodné statistické metody. Jen minimálně vychází z průzkumů a ve většině států otroctví stanovuje na základě odhadů a podobností s jinými zeměmi (více o výpočtu zde).

Rada OSN pro lidská práva před pár dny uvedla, že KLDR by měla být dohnána k odpovědnosti za únosy, mučení a zneužívání k otrocké práci od roku 1950 bezmála 200 tisíc lidí. Podle organizace NK Watch, která sídlí v Soulu, v současnosti dělníci pracují v asi 40 zemích po celém světě. Podle OSN jich je přibližně 20 tisíc.

Peníze, které vydělají, nepřekvapivě nejdou do jejich kapsy, ale do státní kasy KLDR, která tak získává silné zahraniční měny. Ročně moderní otroci pro Kim Čong-una vydělají kolem tří miliard dolarů (asi 75 miliard korun). Severokorejci v otrockých podmínkách nepracují na malých projektech stranou veřejného zájmu. Příkladem budiž přípravy světového šampionátu ve fotbale v roce 2022, který se má odehrát v milionářském ráji Kataru.

Práci Severokorejců zde využívají čtyři velká staveniště, samozřejmě neoficiálně. Zřejmě nejhorší podmínky panují na stavbě luxusního mrakodrapu, který by měl hostit prominentní hosty během mistrovství. Když ze staveniště odcházejí dělníci z ostatních koutů světa, Severokorejci musí pracovat dál. Splnění kvót je pro ně povinností.

Přesčasy, horko a málo přestávek

Samotné pracovní podmínky v Kataru mají do dokonalosti hodně daleko. Každodenní osm až deset hodin trvající práce a následné hodinové dojíždění do táborů na přespání jsou jen začátkem. Dělníci totiž pracují také v nesnesitelném horku s nedostatečným přísunem pitné vody a počtem přestávek. To všechno by severokorejští dělníci podle svých slov dokázali snést. Problémem je, že za ubíjející práci nedostávají zaplaceno téměř nic, píše The Guardian.

„Lidé jako my obvykle nedostanou zaplaceno. Peníze nejdou do rukou konkrétním lidem. Nemá to se mnou vlastně nic společného, je to stavební byznys Severní Koreje,“ svěřil se jeden z dělníků. Potvrzují to i stavbyvedoucí. Pracovníci podle jejich vyjádření „nemají ani riál (měna používaná v Kataru a dalších arabských zemích, pozn. red.)“. „Pak si od nás půjčují peníze, aby si mohli koupit nějaké drobnosti, jako třeba cigarety,“ dodal jeden ze stavbyvedoucích.

Zprávy o moderní otrocké práci v Kataru nejsou ničím novým. Už loni se na veřejnost dostaly příběhy stovek dělníků, kteří si zde chtěli vydělat na lepší život, ale do svých domovin se vraceli ještě chudší (více čtěte zde). Katarské ministerstvo práce v reakci na tyto příběhy a po tlaku lidskoprávních organizací přislíbilo, že se otázkou moderního otroctví bude zabývat.

V souvislosti s dodržováním bezpečnosti práce prý provedlo 3 485 kontrol a potrestalo 200 firem. Zároveň se zavázalo, že spustí program na ochranu pracovníků, který jim zajistí včasné vyplácení mezd i standardní zdravotní péči. Paradoxní však je, že se Katar na loňském zasedání Mezinárodní organizace práce zdržel hlasování o protokolu, který mimo jiné zahrnuje opatření na ochranu dělníků z rozvojových zemí, uvedla dříve organizace Human Rights Watch.

Dělníkům z KLDR zůstává minimum mzdy

Nové zprávy o moderních otrocích z KLDR podle ředitele organizace Anti-Slavery International Aidana McQuadea ukazují, že Katar s podmínkami pro dělníky neudělal za poslední rok téměř nic. Zavedl jen několik reforem, které v praxi nefungují.

Mistrovství světa v Kataru 2022

Katar získal pořadatelství mistrovství světa ve fotbale v roce 2010, kdy při hlasování výkonného výboru překvapivě porazil Austrálii, Japonsko, Jižní Koreu a USA. Emirát z Perského zálivu tehdy slíbil, že kvůli velkému horku v letních měsících postaví klimatizované stadiony. Po stížnostech však bylo konání šampionátu přesunuto na konec podzimu. Mistrovství světa 2022 by mělo začít 20. nebo 21. listopadu, finále se bude v Dauhá hrát 18. prosince (více zde). 

„Popis podmínek, v jakých pracují dělníci z KLDR v Kataru - přesčasy, zadržování mzdy a šikana - ukazují na jasný státem sponzorovaný obchod s moderními otroky,“ myslí si McQuadea a dodává, že v podobných podmínkách pracují Severokorejci i v Rusku, Číně, Mongolsku a Středním východě.

Kim Ju-il, který z KLDR uprchl v roce 2005, uvedl, že Pchjongjang si z platu svých zahraničních dělníků nechává asi 70 procent. Po odečtení všech poplatků, zejména za stravu a ubytování, tak dělníkům zůstane asi 10 procent celkové mzdy. Ty však rychle padnou na dopravu do zaměstnání a další nezbytné výdaje. Když s takovým postupem dělník nesouhlasí, v podstatě se nemá jak bránit. 

Podle výroční zprávy amerického ministerstva vnitra o světovém obchodu s lidmi je veškerá komunikace dělníků s jejich rodinami v KLDR přísně kontrolovaná. Dělníkům je vyhrožováno, že pokud se pokusí o útěk nebo si budou na pracovní podmínky stěžovat u soudu, severokorejský režim z toho vyvodí důsledky. Tím ve většině případů myslí tlak na rodiny, které zůstaly v KLDR.

Velká slova Kataru změnu nepřinesla

Vysílání dělníků z KLDR do zahraničí potvrdili také zástupci zprostředkovatelů práce v Kataru. Připouští, že většina z platu směřuje rovnou do KLDR a že dělníci dostávají na ruku jen minimum peněz. Tvrdí však, že většina peněz zaslaných zpět do vlasti je předána jejich rodinám.

Tiskové oddělení katarského ministerstva práce podle tiskového prohlášení podmínky na staveništích bedlivě sleduje a snaží se bojovat proti moderní otrocké práci. „Otázky ohledně výplaty dělníkům bereme skutečně vážně. V Kataru je v současnosti oficiálně registrováno 2 800 dělníků z KLDR, dosud jsme od nich nezaznamenali žádnou stížnost ohledně výplat ani zacházení na pracovišti,“ stojí v prohlášení.

Stížnosti sice podle úřadů nepřichází, statistiky však hovoří jinak. Mezi dělníky se v letech 2012 a 2013 začaly objevovat mimo jiné náhlé srdeční příhody, na které za tuto dobu zemřelo asi 500 mužů. Lékaři je připisují velkému horku, vyčerpání a dlouhé pracovní době. Podle posledních statistik umírá na katarských stavbách týdně 12 zahraničních dělníků.

Tureček: Česko morálně selhalo ve věci Gazy, Lipavský mlčí k masakru civilistů

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský fotograf ukázal říši komunismu jako nikdo předtím: za pompézními pomníky a legendami o budování...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na svém webu představoval různé produkty za stejné částky jak v eurech, tak v korunách. Uživatelé...

Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel

Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z nejbohatších Čechů. Podle informací serveru Deník.cz byl řidičem auta Zdeněk Pelc, majitel firmy GZ...

Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci

Sledujeme online

Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad pohonných hmot v Saratovské oblasti, kde vypukl požár. Podle ukrajinského generálního štábu šlo o...

Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady

Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog Václav Holeček. K velkému smutku přátel, kolegů a rodiny přispěl i fakt, že jeho život skončil za...

Nastražená atrapa bomby je šířením poplašné zprávy, rozhodl soud. Omylu neuvěřil

Osmiměsíční podmínku potvrdil ve čtvrtek Městský soud v Praze staršímu muži, který loni v létě nastražil v centru Prahy atrapu výbušného systému. Poblíž byla v plánu beseda veteránů ukrajinského...

12. června 2025  14:51

Decroix přiznala: Informaci, že Dvořák věděl o bitcoinech, jsem dostala od Blažka

Premium

Nová ministryně spravedlnosti Eva Decroix z ODS, která v neděli zaútočila na hnutí Starostové a nezávislí, že jejich náměstek Karel Dvořák o kauze bitcoin věděl, dostala tuto informaci od...

12. června 2025  14:40

Piráti podali trestní oznámení na šéfa IT z Jurečkova resortu. Hovoří o střetu zájmů

Piráti podali trestní oznámení na vedoucího sekce IT ministerstva práce Karla Trpkoše kvůli zadávání zakázek v hodnotě víc než 300 milionů korun. Podle analytiků z řad Pirátů je resort přiděloval ve...

12. června 2025  14:35

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie. Zřejmě nikdo nepřežil

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo do obydlené čtvrti za letištěm v západoindickém městě Ahmadábád. Záchranáři již na místě neštěstí...

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  14:14

Pumu, která utekla při krmení, stále hledají. Majitel neměl její chov povolený

V Josefově na Sokolovsku ve středu utekla při krmení puma. I když odchytáři použili dvě uspávací injekce, zvíře je stále ve volné přírodě a přes noc s ním pátrači ztratili kontakt. Do akce zapojili...

11. června 2025  18:13,  aktualizováno  12.6 14:06

Těla a trosky byly všude, kam jsme se podívali, líčí svědci havárii letadla v Indii

Hustá vrstva kouře ve vzduchu, mrtví lidé a všude trosky. Tak popisují svědci pád letadla v západoindickém městě Ahmadábád. Hasiči na místě tragédie bojují s požárem. Letoun, na jehož palubě bylo 242...

12. června 2025

Nikdo by to do nich neřekl. Jaké vraždící bestie se skrývaly za fasádou líbezného páru?

Vraždy pro peníze, z rozmaru nebo pro sexuální uspokojení. Nejzkaženější manželské nebo i milenecké páry 20. století si při zločinech počínaly s naprostou lhostejností k lidskému životu. Co je svedlo...

12. června 2025  13:59

Bílé plomby, které si lidé dosud platili, budou o 930 korun levnější, uvedl Šmucler

Bílé zubní plomby budou od roku 2026 o 930 korun levnější. Začnou na ně přispívat zdravotní pojišťovny. Ve čtvrtek to řekl prezident České stomatologické komory (ČSK) Roman Šmucler na základě dohody...

12. června 2025  13:53

Nasadil si sluchátka a šel střílet. Útočník z rakouské školy byl extrémní introvert

Útočník ze školy v rakouském Štýrském Hradci podle prvních výsledků vyšetřování střílel bez konkrétního cíle, zasáhl bývalou učitelku, ostatní oběti neznal. Dva dny po útoku to oznámili kriminalisté....

12. června 2025  13:31

Megakauza, řekla Schillerová k bitcoinům. Schůzi o nedůvěře očekává příští týden

Hnutí ANO ve čtvrtek podalo návrh na svolání mimořádné schůze, jejímž cílem je vyslovení nedůvěry vládě Petra Fialy, kterou otřásla bitcoinová kauza bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (oba...

12. června 2025  9:30,  aktualizováno  13:25

Soud ve Štrasburku se zastal nebinárního českého občana ve sporu o rodné číslo

Český občan Taylor H. částečně uspěl u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR) ve Štrasburku se stížností na Česko kvůli udělení rodného čísla odpovídajícího mužskému pohlaví. Taylor H. se...

12. června 2025  13:19

F**k Musk! Rock for People začal tvrdě politicky. V mezích zákona, říká pořadatel

Jubilejní 30. ročník pětidenního festivalu Rock for People v hradeckém Parku 360 začal ve velkém stylu. Rozrostl se, hned první den přitáhl tisíce návštěvníků a přinesl i hlasité politické postoje....

12. června 2025  13:07
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.