Omar byl dobrý syn, žádný islámský radikál, tvrdí otec vraha z Orlanda

  21:10aktualizováno  21:10
I přesto, že se k útoku v klubu v Orlandu přihlásil Islámský stát, otec střelce trvá na tom, že motivem nebyl islamismus. „Žádný radikalismus, to ne. Ani neměl bradku,“ řekl Seddique Mateen v rozhovoru. Podle úřadů však jeho syn v minulosti pobýval v Saúdské Arábii a FBI ho dvakrát vyslýchala kvůli možnému napojení na radikály.

Seddique Mateen, otec střelce z klubu v Orlandu. (13. 6. 2016) | foto: Reuters

Ačkoliv Omar Mateen volal před útokem na tísňovou linku 911 a vyjádřil věrnost Islámskému státu, podle jeho otce to nebylo oficiální přihlášení k teroristické organizaci. „Myslím, že se jen chvástal. Žádný radikalismus, to ne. Ani neměl bradku... Nemyslím si, že náboženství nebo islám s tím měli co do činění,“ řekl v rozhovoru pro Washington Post.

Sympatizant Talibanu

Seddique Mateen zveřejňoval videa už dříve na YouTube. V jednom z nich vyjadřuje otevřeně sympatie k islamistickému hnutí Taliban, které vládlo v Afghánistánu v devadesátých letech a nyní je znovu na vzestupu. „Naši bratři ve Vazíristánu, naši váleční bratři v Talibanu i národní afghánský Taliban jsou na vzestupu. Inshallah (když Bůh dá), otázka Durandovy linie bude brzy vyřešena,“ prohlásil Mateen ve videu.

Vazíristán, který leží na hranicích Pákistánu a Afghánistánu, obývají převážně etničtí Paštúni. Durandova linie představuje hranici mezi těmito státy. Hranice, která byla nakreslená na konci 19. století jako pásmo oddělující britské a afghánské sféry vlivu, však rozděluje Paštúny, kteří tvoří početnou menšinu na obou stranách hranice.

Podle něj byl Omar dobrý syn. Když ho viděl den před útokem, nebylo prý na něm znát, že by byl rozčilený nebo nervózní. „Měl dítě a ženu a byl velice uctivý, měl respekt k rodičům. Netuším, co ho přimělo včera vraždit,“ řekl.

Už v neděli v rozhovoru pro televizi NBC řekl, že motivem útoku byla pravděpodobně nenávist jeho syna k homosexuálům. Prý ho rozčílilo, když před měsícem viděl v Miami dva líbající se muže.

Tuto domněnku rozvedl i ve videu, které uveřejnil na Facebooku po střelbě, při které jeho syn zabil 49 lidí a dalších 53 zranil. „Bůh sám potrestá homosexuály, to není práce pro jeho služebníky,“ uvedl Seddique Mateen v tříminutové nahrávce, kde sedí v armádním stejnokroji vedle afghánské vlajky.

Mateen starší nyní plánuje, že pojede do Orlanda za pozůstalými obětí. „Je mi líto jejich zranění a soucítím s těmi, kteří přišli o své blízké,“ řekl reportérům.

Dvakrát ho vyslýchala FBI

Masakr v Orlandu

Většina okolností ale zatím spíše svědčí o jiném motivu než o nenávisti k homosexuálům. Ať už jde o Mateenovo vyznání věrnosti Islámskému státu na tísňové lince, či přiznání útoku samotnými teroristy IS.

Islámský stát se k nedělnímu masakru přihlásil i v pondělí skrze rozhlasové vysílání své stanice Baján. „Jeden z vojáků chalífátu v Americe podnikl přepadení, když se dostal na shromáždění křižáků v nočním klubu pro homosexuály v Orlandu na Floridě. Předtím, než byl zabit, zde zabil a zranil více než stovku z nich,“ citovala Baján agentura Reuters.

Podle amerických médií, které se odvolávají na informace úřadů, byl Mateen v minulosti dvakrát v Saúdské Arábii. CNN však upozorňuje, že přímé důkazy, že by tam byl ve spojení s IS stále chybí.

V roce 2012 v Saúdské Arábii podnikl pouť do Mekky, zemi navštívil i rok předtím. Podle americké stanice CBS se do hledáčku FBI dostal v roce 2013, když ho spolupracovníci udali, že měl pobuřující poznámky o vazbách na teroristy. „Byl vyslýchaný dvakrát,“ uvedl Ron Hopper z FBI, který vede vyšetřování střelby v Orlandu. Policisté však nenašli žádný důkaz, který by jeho poznámky potvrzoval, a tak vyšetřování uzavřeli.

Fotogalerie

O rok později ho však FBI kontaktovala znovu. Tentokrát kvůli sebevražednému atentátníkovi Moneru Abú-Salhovi, se kterým se Mateen setkal. Salha se odpálil v Sýrii v roce 2014 a stal se prvním Američanem, který něco takového udělal. Vyšetřovatelé však nenašli žádné usvědčující důkazy vedoucí k Mateenovi, a tak ho po výslechu opět propustili.

V době útoku v klubu v Orlandu tak Mateen nebyl na seznamu teroristů. Figuroval na něm jen krátce, když ho vyslýchala FBI. Podle CBS tak Mateenovi nic nebránilo legálně si pořídit zbraň.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Stav nouze je protiústavní, míní kalifornský prokurátor. Podá žalobu

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Generální prokuratura státu Kalifornie se rozhodla soudně napadnout vyhlášení stavu nouze, jehož prostřednictvím chce...

Vandalové poškodili náhrobek Karla Marxe v Londýně, letos podruhé

Pomník Karla Marxe v Londýně poničili vandalové. (18. února 2019)

Neznámí útočníci pomalovali náhrobní kámen Karla Marxe na hřbitově Highgate v Londýně. Cílem vandalů byl podruhé za...

Summit V4 v Jeruzalémě odpískán, s Izraelci se ale sejdou Babiš i Orbán

Polský premiér Mateusz Morawiecki a izraelský ministerský předseda Benjamin...

Summit visegrádské čtyřky se v Izraeli v úterý neuskuteční, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se setká s...

Najdete na iDNES.cz