OSN: Oteplování Země se dramaticky zrychluje

  23:47aktualizováno  23:47
Dosud nejreprezentativnější studie OSN, shrnující závěry více než stovky světově uznávaných vědců, jednoznačně uvádí: Země se otepluje dramatičtěji a silněji, než se čekalo. A viníkem tohoto procesu je člověk. Materiál s tímto sdělením, obsahující velké množství dat týkajících se celosvětových teplot, i vyjádření a důkazy o následcích klimatických změn včera představitelé světové organizace předložili na Mezinárodním grémiu pro klimatické změny (IPCC), které zasedá v Šanghaji.

Vědci očekávají v následujících letech rychlé, a jak zpráva doslova uvádí, "potenciálně katastrofické globální oteplování" o 1,4 až 5,6 stupňů v průběhu dalšího sta let. Až dosud se počítalo se zvýšením celosvětové teploty maximálně o 3,5 stupně. Základem zprávy jsou údaje získané v rámci Programu OSN pro ochranu životního prostředí (UNEP) a Světové meteorologické organizace.

Planeta se otepluje, a to vinou člověka. Dokazuje to více než tisícistránkový dokument OSN, zpracovaný 123 předními odborníky na otázky klimatu a podpořený dalšími 516 vědci. Materiál vznikal tři roky a byl včera předložen sto padesáti účastníkům mezinárodní mezivládní konference o klimatu v Šanghaji.

"Tato zpráva by měla v každém hlavním městě a v každé obci rozeznít zvony na poplach," tvrdí ředitel UNEP Klaus Töpfer, někdejší německý ministr životního prostředí.

"Měli bychom začít s čistými technologiemi výroby energie," doporučuje Töpfer, který současně varoval, že by si obyvatelé zejména přímořských oblastí měli začít pomalu zvykat na vyšší hladinu světových moří. Do roku 2100 by podle odhadu celosvětově mohla stoupnout o 88 centimetrů.

Nová varování, jež podle představitelů OSN už jen stěží lze odmítat poukazem na neprokázané změny či vysvětlením, že jde o přirozený a člověkem nijak neovlivněný přírodní proces, přišla jen dva měsíce poté, co v nizozemském Haagu skončila bez úspěchu konference o klimatu. Na ní se měly vlády zemí světa shodnout na snížení výroby skleníkových plynů, které mají na oteplování největší podíl.

"Existují nové a lepší důkazy, že největší díl oteplování, jež bylo pozorováno v posledních padesáti letech, lze přičíst na vrub lidským aktivitám," uvádí zpráva. Devadesátá léta byla pravděpodobně nejteplejším desetiletím od doby, kdy se měří teploty, a rok 1988 nejteplejším rokem od začátku zaznamenávání průměrných ročních teplot, což bylo v roce 1861. Může ho ovšem ještě předstihnout loňský rok - zatím nejsou vyhodnoceny všechny údaje.

Vědci rovněž tvrdí, že celosvětová sněhová pokrývka se od konce šedesátých let zmenšila o deset procent. Například ve Švýcarsku zveřejnily úřady v říjnu studii, podle níž bude tento trend pokračovat - za dalších padesát let se hranice tzv. jistého sněhu posune o tři sta metrů, do výšky 1500 metrů, čímž z dnešních 195 lyžařských středisek jich v zemi zbude jen 144.

Každoroční doba, kdy led pokrývá řeky, potoky a jezera se za sto let zmenšila o dva týdny. Nejrůznější studie naznačují, že ledový krunýř v arktických oblastech ztratil 40 procent svého objemu.

Hledání stop po klimatických změnách zahrnuje například také analýzy letokruhů, ledových jader, korálů a nové porovnávání historických záznamů. Představitelé OSN vyzvali účastníky konference v Šanghaji, aby zvýšili výdaje také na výzkum příčin a následků globálního oteplování.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Za vydařené nouzové přistání v kukuřici dostali piloti titul Hrdina Ruska

Stroj uralských aerolinií po nouzovém přistání v kukuřičném poli nedaleko...

Ruský prezident Vladimir Putin udělil v pátek titul Hrdina Ruska pilotům letounu, který ve čtvrtek nouzově přistál v...

Rusové protestovali proti pokřivenému volebnímu systému, policie nezasáhla

Liberální opozice se tentokrát rozhodla pro individuální tiché protesty u...

Protestní mítink proti nerovným podmínkám v nadcházejících komunálních volbách v Moskvě uspořádali v sobotu v ruské...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Najdete na iDNES.cz