Spojenci o holokaustu věděli už za války, ukazují archivní spisy

  15:04aktualizováno  15:04
Spojenci měli už v průběhu druhé světové války mnohem detailnější informace o hrůzách holokaustu, než si historici dosud mysleli. Ukazují to dokumenty zveřejněné OSN. Ty byly dlouho ukryty v archivu v New Yorku, kam k nim badatelé prakticky neměli přístup. Část písemností pochází i z Československa.

Přeživší holokaustu při 70. výročí osvobození Osvětimi (27. ledna). | foto: Reuters

Obsah archivu, který během válečných let a krátce po nich spravovala Komise pro válečné zločiny při OSN, v pátek veřejnosti představí Wienerova knihovna v Londýně. Už teď se ale díky historikům ví, co spisy, které v digitální podobě čítají 900 gigabytů dat, obsahují.

Písemnosti dokumentují, jak byli o válečných zločinech zpraveni Spojenci mezi roky 1943 až 1949. Obsahují „seznamy údajných válečných zločinců, obvinění vznesená proti nim, zápisy z jednání, hlášení, korespondenci, soudní přepisy a další materiály,“ uvedla knihovna v prohlášení.

Co Spojenci věděli

Spojenci tak věděli mnoho detailů o koncentračních táborech postavených nacisty. Dosud se přitom předpokládalo, že o hrůzách holokaustu v době ještě před koncem druhé světové války se vědělo mnohem méně, píše německý web Deutsche Welle.

Ke shromáždění velkého množství důkazů přispěla hlavně usilovná práce exilových vlád Belgie, Polska a Československa, které věnovaly dostatek času sběru stovek stran detailů válečných zločinů spáchaných vedoucími nacisty.

Nacisté holokaust zpečetili ve vile u jezera, stačila jim hodina a půl

Některé z prvních důkazních souborů byly shromážděny za účelem obvinění přímo německého vůdce Adolfa Hitlera z koordinace a řízení masakrů prováděných nacisty v Československu. Mnoho důkazů pocházelo od Benešovy exilové vlády v Londýně. Existuje více než 300 stran podrobných rozkazů, které prokazují Hitlerovu odpovědnost, píše deník The Guardian.

Podle dokumentů se o mimořádně detailní popis podmínek v koncentračních táborech zasloužila také polská exilová vláda. Ta dodávala Komisi OSN pro válečné zločiny hlášení o vraždění Židů například v Treblince nebo Osvětimi. Zprávy byly posléze pašovány z okupované východní Evropy směrem na západ.

Fotogalerie

Zveřejněná stránka z dubna 1944 například uvádí, že oběti byly před vstupem do plynových komor donuceny ke svléknutí veškerého oblečení, a „terakotové podlahy v komorách se při namočení stávaly velmi kluzkými“.

„Ukazuje to, co Spojenci věděli,“ uvedl ředitel centra mezinárodních studií a diplomacie z univerzity v Londýně Dan Plesch, který má za úkol dokumenty představit veřejnosti. „Upřímně, exilové vlády evropských zemí byly limitovány a potlačovány mnoha elementy amerického a britského ministerstva zahraničí,“ vysvětluje, že činnost exilových vlád nebyla vždy podporována.

V jednom z hlášení z Francie se například píše o „zátahu na Židy ze strany francouzské policie“. Že Francie nese odpovědnost za tento zátah odmítá například současná kandidátka na prezidentku země Marine Le Penová.

Někteří badatelé také zdůrazňují fakt, že začátkem prosince 1942 několik spojeneckých vlád vydalo prohlášení explicitně zmiňující vyhlazování evropských Židů. „Stanice BBC to v té době vysílala ve 23 jazycích. Jedná se o velmi rané odsouzení holokaustu od spojenců včetně Sovětského svazu,“ poznamenává k tomu Plesch.

Na archiv dala zapomenout studená válka

Politici v éře studené války dokumenty na desetiletí uzavřeli do trezoru. Teď historici doufají, že jim mohou napomoci při rozklíčování mnoha otázek kolem nacistické genocidy evropských Židů.

Plesch musel dostat ke studování dokumentů zvláštní povolení od své vlády a generálního tajemníka OSN. „Je to obrovský zdroj pro boj s popíráním holokaustu. Německé státní orgány po válce od spojenců nikdy nedostaly do archivu přístup. Nic z toho ještě nespatřilo denní světlo,“ komentoval zveřejnění Plesch.

Zemřel sociolog Bauman. Ukázal, že holokaust byl produktem moderní doby

Původní archiv byl uzavřen na konci 40. let, kdy se Západní Německo transformovalo na klíčového spojence Spojených států. Na začátku studené války tak bylo použití válečných záznamů účinně potlačeno. Přibližně ve stejnou dobu bylo také mnoho odsouzených nacistů předčasně propuštěno poté, co americký protikomunistický senátor Joseph McCarthy loboval za ukončení válečných procesů.

„Jedním z důvodů, proč byl archiv zapomenut, je to, že se stal obětí politiky studené války,“ shrnuje to Barkow.

„U příležitosti otevření archivů vyjde také katalog, který bude dostupný na internetových stránkách knihovny v tomto týdnu. Lidé si tak budou moci archiv prohlédnout sami,“ řekl Guardianu archivář knihovny Howard Falksohn.

Pamětníci vzpomínají na Terezín jako na ráj oproti tomu, co zažili v Osvětimi:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

Pompeje vydaly další poklad, archeologové objevili fresku Narcise

Archeologové objevili v atriu bohatě zdobeného domu v Pompejích dobře...

Archeologové objevili v atriu bohatě zdobeného domu v Pompejích dobře zachovalou fresku bájného Narcise, který...

Německo řeší zvony s hákovým křížem. Používají se i na den obětí holokaustu

V Německu se stále využívají zvony, které na sobě mají nacistické symboly.

Protestantská církev v Německu čelí obvinění, že porušuje zákaz používání nacistických symbolů. Více než sedmdesát let...

Najdete na iDNES.cz