STŘEDA 19. ZÁŘÍ 2001
23:45
Prezident USA George Bush slíbil převážně muslimské Indonésii, že za její podporu v boji proti světovému terorismu země získá od Spojených států finanční podporu a zmírnění embarga na dovoz zbraní.
23:12
Záchranné týmy z trosek Světového obchodního centra v New Yorku vyprostily dalších 15 těl, zatím bez identifikace. Počet nalezených obětí tu tak stoupl na 233, z toho 170 bylo identifikováno.
22:49
Před Kongres Spojených států v noci ve čtvrtek předstoupí prezident Bush.
22:47
Americký prezident George Bush označil dopad teroristických útoků na ekonomiku USA za značný. "Je to šok pro ekonomiku a my chystáme odpověď," řekl.
22:24
Počet lidí, které pohřešuje město New York, už neroste. Je to stále 5 422 osob. Přestože záchranáři nevytáhli z trosek nikoho živého už týden a naděje, že by v nich mohl dosud někdo přežít, je velmi malá, pokračují v hledání vzduchových kapes. Jedině v nich by mohl někdo pád budovy přestát.
22:10
Americké aerolinie oznámily, že kvůli dopadu teroristických útoků na jejich hospodaření budou muset propustit na 20 tisíc zaměstnanců.
21:50
Nejméně pět milionů Afghánců hladoví. Zásoby, které skladuje OSN v Afghánistánu, vydrží nejvýš dva týdny vzhledem k evakuaci mezinárodního personálu. Potvrdil to zástupce výkonného ředitele Světového programu pro výživu Mohamed Zejjari. Než museli pracovníci této organizace opustit zemi z obavy před očekávanými odvetnými útoky, poskytovala potraviny více než třem milionům Afghánců.
21:18
Personál bruselského ústředí NATO ve čtvrtek zažije neobvyklé cvičení. Vyklidí budovy v rámci ověřování úkonů nezbytných k rychlé a hladké evakuaci. V centrále NATO pracuje asi 3600 lidí.
20:57
Spojené státy přesunují do oblasti Perského zálivu více než sto letadel. Informovala o tom CNN.
19:28
Šéfové států a vlád skupiny sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska G8 rozhodně odsoudili teroristické útoky v USA 11. září. Vyzvali rovněž všechny státy světa, aby urychleně ratifikovaly opatření namířená proti terorismu.
18:56
Podle dnešního vydání rakouského finančního listu Wirtschaftsblatt využíval Libanonec Vahíd Hadží, společník teroristy Usámy bin Ládina, počátkem 90. let účet u rakouské banky GiroCredit k nákupům spojeným s atentáty spáchanými v roce 1998 proti americkým velvyslanectvím v Africe. Uvádí, že Hadží nakupoval za peníze z rakouské banky i náhradní díly k traktorům Zetor.
18:39
Příslušníci amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zadrželi v úterý v Detroitu tři muže z Alžírska a Maroka. Měli u sebe falešné pasy, víza a dokumenty o americké vojenské základně v Turecku a letišti v jordánském Ammánu.
18:35
Podle pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa není cílem Spojených států uškodit islámu, Afghánistánu nebo jeho vládnoucímu hnutí Taliban. V televizním projevu k národu upozornil talibanského vůdce mullu Muhammada Umara na vážnost situace v souvislosti s jeho odmítáním vydat Usámu bin Ládina.
18:19
Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf v televizním projevu prohlásil, že cílem úderu USA není poškodit islám, Afghánistán nebo Taliban. Řekl, že upozornil talibanského vůdce mullu Muhammada Umara, že USA myslí své hrozby vážně.
17:58
Pákistánský prezident generál Parvíz Mušaraf prohlásil v televizním projevu k národu, že neexistuje plán k vojenskému útoku proti Afghánistánu, kde přebývá radikál Usáma bin Ládin. USA chtějí činy, ne jednání
17:21
V Pákistánu, který oficiálně podpořil případné údery USA proti teroristovi bin Ládinovi, se takřka denně koná demonstrace radikálních islámistů, kteří jsou na straně Talibanu. Hrozí dokonce občanskou válku, pokud bude proti Afghánistánu vedena vojenská operace.
17:19
Americký ministr obrany Donald Rumsfeld upozornil, že USA mají mnoho důkazů o tom, že řada zemí ukrývá teroristy, kteří fungují po celé zeměkouli. "Nejde jen o bin Ládina a jeho síť Al-Kajdá," poznamenal.
16:55
Spojené státy oznámily, že od afghánského Talibanu očekávají činy, nikoli vyjednávání. V souvislosti s nabídkou Talibanu jednat o Usámovi bin Ládinovi, kterého USA považují za strůjce teroristických útoků 11. září. Uvedl mluvčí Bílého domu Ari Fleischer. "Prezidentovo poselství Talibanu je jasné - je čas pro činy, ne pro vyjednávání," dodal Fleischer bez dalších podrobností. - USA chtějí činy, ne jednání
16:18
Minutou ticha si poslanci dolní komory ruského parlamentu - Státní dumy připomněli památku obětí teroristických útoků v USA. Usnesení O boji s mezinárodním terorizmem ale parlament projednal pouze z části. Dokumentem se budou poslanci zabývat znovu ve čtvrtek.
15:07
V souvislosti se sobotními výroky o teroristickém útoku na USA obvinil vyšetřovatel předsedu krajně pravicového Národně sociálního bloku NSB Jan Kopala ze schvalování trestného činu. V případě, že mu bude vina prokázána, mu hrozí až rok vězení. Podezřelý je stíhán na svobodě.
14:39
Příbuzným a známým se po teroristickém útoku dosud z USA neozvalo 58 českých občanů. Dvě třetiny z nich podle ředitele konzulárního odboru ministerstva zahraničí Ivana Záleského žijí v zemi déle a jinde než v New Yorku či Washingtonu.
14:31
Německý spolkový sněm odsouhlasil nasazení armády proti teroristům v případě potřeby.
14:17
Taliban oznámil, že je připraven jednat s USA o Usámovi bin Ládinovi, který je hlavním podezřelým z teroristických útoků na USA. "Nesnažili jsme se vytvořit problémy s Amerikou," řekl vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar.
14:05
Budování dlouhodobé a celosvětové mezinárodní koalice proti terorizmu, cílevědomé a uvážlivé plánování odvetných akcí a posílení britského vlivu ve světě. To jsou hlavní cíle britského premiéra Tonyho Blaira. Ten odlétá na třídenní cestu do Berlína, Paříže, Washingtonu a Bruselu.
14:02
Rada duchovních afghánského Talibanu oznámila, že konečné rozhodnutí o vydání teroristy Usáma bin Ládina padne ve čtvrtek.
13:42
Vůdce Talibanu prohlásil, že je hnutí připraveno jednat s USA o bin Ládinovi.
13:40
Indonézská ismlámská hnutí prohlásili, že v případě útoku na Afghánistán vyženou všechny Američany ze země.
13:32
Hrozba vleklé války proti terorizmu zvedá americkým bezpečnostním firmám počet klientů. Zejména společnosti, které obchodují se zahraničím, se po atentátech podle bezpečnostních agentur zajímají o plány budov a evakuaci zaměstnanců.
13:28
Pákistánská opoziční islámská hnutí oznámila, že se v případě útoku proti Afghánistánu připojí k Talibanu a vyhlásí USA také džihád (svatou válku).