Policie vyšetřuje střelbu v mešitě v Oslu jako možný teroristický útok

  19:21aktualizováno  11. srpna 13:59
Norská policie vyšetřuje střelbu v mešitě na předměstí Osla. Střelce zadržel jeden z věřících a předal ho policii. Policisté později našli mrtvou ženu, která byla příbuzná zadrženého. Policie střelcův čin vyšetřuje jako možný teroristický útok, uvedl zástupce policie Rune Skjold.

Střelce zadržel pětasedmdesátiletý věřící, který utrpěl jen lehká zranění. Policie uvedla, že zločin vyšetřuje jako teroristický čin a informace o případných komplicích nemá. 

Vyšetřovatel Rune Skjold dodal, že útočník má pravicové tendence a vzhlíží například k norskému vlastizrádci a fašistickému politikovi Vidkunu Quislingovi.

Fotogalerie

„Jeden z našich věřících byl zasažen. Střílel běloch v přilbě a v uniformě,“ řekl představitel mešity, která nachází v Baerumu na západním předměstí Osla. „Chlap, který vypadal jako Nor a měl s sebou opakovací brokovnici a pistole, vstoupil do mešity a začal kolem sebe střílet,“ řekl.

Správce mešity Imran Mushtaq uvedl, že se před útokem v mešitě nacházelo několik desítek lidí. Ti odešli asi jen deset minut před příchodem střelce. 

„V tu dobu byli uvnitř jen tři starší muži,“ uvedl Mushtaq, který byl čase střelby doma. „Střelec se dovnitř dostal tak, že rozstřílel zamčené skleněné dveře,“ dodal. Útočníka zadržel pětasedmdesátiletý muž, který jej držel na zemi do příjezdu policie.

Policie později informovala o nalezení těla mrtvé ženy, která byla příbuznou zadrženého muže. „Soudíme, že se jedná o podezřelé úmrtí. Mrtvá má spojitost s dříve zadrženým mužem,“ řekl podle agentury AFP mluvčí policie Rune Skjold. 

Podle CNN policisté potvrdili, že dále prověřují mužovy aktivity na internetu, odmítli však médiím sdělit další podrobnosti. V mešitách se kvůli zvýšené hrozbě posílila ostraha. Norská tajná služba PST uvedla, že situaci sleduje, ale že „na vyvozování závěrů je zatím brzy,“ řekl televizi mluvčí tajné služby Martin Bernsen.

Agentura AFP dala sobotní střelbu v Baerumu do souvislosti s útoky na mešity, které mají na svědomí bílí extremisté – zejména ve Spojených státech a na Novém Zélandu. Tam letos v březnu střelec inspirovaný norským neonacistou Andersem Breivikem zabil 51 muslimů.

Pravicový extremista Breivik 22. července 2011 zaútočil nejdříve ve vládní čtvrti v centru Osla, kde jím nastražená bomba zabila osm lidí. Tím odpoutal pozornost a v převlečení za policistu se vydal na ostrov Utöya, kde v té době bylo více než 500 mladých lidí, z nichž 69 během hodinu a půl trvajícího řádění zastřelil.

Terčem několika útoků z řad norských pravicových radikálů se v minulosti stala i centrální mešita v Oslu, která byla postavena v roce 1977 a kterou navštěvuje více než 5000 věřících. Byla ovšem také svědkem sporů uvnitř samotné muslimské komunity. Před pěti lety Nor pákistánského původu napadl sekyrou a nožem imáma, který odsuzoval náboženský extremismus.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Šedesátiletý Čech utonul při potápění na řeckém ostrově Karpathos

Ilustrační snímek

Šedesátiletý Čech a pětatřicetiletý Íránec utonuli při potápění v podvodní jeskyni na řeckém ostrově Karpathos v...

Ukrajinci vydali manifest střelce z Christchurche knižně. Zéland protestuje

Australan Brenton Tarrant, který ve dvou mešitách ve městě Christchurch...

Nenávistný manifest vraha z mešit v novozélandském Christchurchi se na Ukrajině vydává knižně. Přišla na to skupina...

E-cigarety mají v USA první oběť. Jak nemoc vzniká, zatím lékaři nevědí

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Ve Spojených státech zemřel první člověk na nemoc dýchacích cest, kterou mu způsobilo kouření elektronických cigaret. S...

Najdete na iDNES.cz