Oslavy výročí v Budapešti provázejí boje v ulicích

  17:31aktualizováno  21:35
V Budapešti se střetly tisíce protivládních demonstrantů s policií. Ta použila slzný plyn a gumové střely. Demonstranti se zmocnili i starého tanku, který připomínal protisovětské povstání v 50. letech. Město při jeho výročí hostí evropské státníky.

Maďarská metropole v pondělí v rámci vzpomínek na protisovětské povstání hostila přes 50 zahraničních delegací, mezi nimi i českou. - více zde

Podle agentury Reuters mířily k parlamentu v centru města tisíce lidí nespokojených s vládou premiéra Guyrcsánye. Prostor před ním byl dosud kvůli oslavám uzavřen. Demonstranti ale prorazili bariéry a střetli se s policií.

Demonstranti se zmocnili starého sovětského tanku T-34 a další vojenské techniky, která připomínala boj Maďarů proti sovětské okupaci před padesáti lety.

"Kolem půl šesté, když na jednom z náměstí skončil projev předáka opoziční strany Fidesz Viktora Orbána, se proti demonstrantům najednou rozjeli policisté na koních. Další z vodních děl do davu stříkali modře a zeleně zabarvenou tekutinu," poskytl iDNES.cz svědectví přímo z centra Budapešti Čech Pavel Pluháček, který v maďarské metropoli zrovna tráví dovolenou.

Při nepokojích bylo podle zdravotnické služby zraněno na čtyřicet lidí. Nikdo z nich není v ohrožení života. Policie si za zásah vysloužila kritiku od opozice, podle které postupovali policisté brutálně proti poklidné demonstraci.

Pobodaný policista
Podle Pluháčkových slov byli v řadách protestujících lidé, kteří vykazovali známky "profesionálních demonstrantů", většina lidí ale byla "normálních". V davu byli vidět lidé všech generací. "Policie autobusy sváží do centra další těžkooděnce," sdělil český svědek dramatických událostí.

Agentura MTI tvrdí, že demonstranti už předtím sebrali autobus, kterým zatarasili ulici Bajcsy-Zsilinszky. Na blížící se policisty začali házet kameny a kovové předměty. Jeden policista byl údajně zraněn nožem.

Ve stejnou dobu zahájila hlavní opoziční strana Fidesz velké shromáždění na náměstí Astoria za účasti dalších několika tisíc lidí.

Nepokoje v Maďarsku

Maďarská policie chránila i Klause
Policie zasahovala proti demonstrantům už dopoledne. Snažila se vytlačit stovky příznivců opozice, kteří demonstrují již několik týdnů za odstoupení socialistického premiéra Ference Guyrcsánye.

Ten vyvolal bouři nevole přiznáním, že před volbami lhal o stavu maďarské ekonomiky v zájmu vítězství své strany. - více zde
 
Při dopoledních srážkách s policií bylo zraněno několik lidí a deset jich bylo zadrženo. Policie se snažila vytlačit demonstranty z míst, kde se konaly oficiální oslavy za účasti mnoha zahraničních hostů, mezi nimiž byl i český prezident Václav Klaus.
 
Policie oznámila, že v Budapešti rozmístí několik tisíc příslušníků, jejichž úkolem bude udržet pořádek.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Láska z Černé díry. Česká astrofyzička v belgickém ústavu hlídá Slunce

Česká astrofyzička Lenka Zychová (na snímku z 20. února 2019) je odbornicí na...

Nebýt milostného vzplanutí, asi by se astrofyzička Lenka Zychová ucházela o práci jinde než v Belgii. Takto se jí však...

Kim je v obrněném vlaku, směr Vietnam. Míří na další summit s Trumpem

Donald Trump a Kim Čong-un během historického setkání v Singapuru (12. června...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v příštích dnech oficiálně navštíví Vietnam. Podle tamního ministerstva zahraničí ho...

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

Najdete na iDNES.cz