Průvod, který vyšel do pařížských ulic k uctění památky 17 obětí teroristických útoků z minulého týdne, vedl francouzský prezident François Hollande. Po jeho levici kráčela německá kancléřka Angela Merkelová a v čele šla také jordánská královna Rania, švýcarská prezidentka Simonetta Sommarugaová, dánská premiérka Helle Thorning-Schmidtová nebo pařížská primátorka Anne Hidalgová.
Všechny ženy však na snímku v židovském ultraortodoxním deníku HaMevaser chyběly a grafici místo nich doplnili muže. Po levici šéfa Elysejského paláce tak na upravené fotografii místo německé kancléřky kráčí palestinský předák Mahmúd Abbás. O přítomnosti Merkelové na pochodu nicméně svědčí ruka, kterou grafici zapomněli umazat.
Ve výsledku tak na upraveném snímku palestinský vůdce Abbás kráčí vedle Françoise Hollanda, zatímco izraelského premiéra Benjamina Netanjahua dělí od francouzské hlavy státu prezident Mali Ibrahim Boubacar Keita. Lze se přitom domnívat, že přítomnost vždy jednoho politika mezi šéfem Elysejského paláce a představiteli znesvářeného Izraele a Palestiny na pochodu nebyla náhoda.
Počátkem týdne izraelský tisk informoval, že Paříž původně Abbáse a Netanjahua zvát nechtěla, aby se pozornost veřejnosti místo piety nesoustředila na izraelsko-palestinskou otázku. Izraelský premiér ovšem oznámil, že přijede, a tak Elysejský palác vzápětí pozval i Palestince (podrobnosti najdete zde).
Šéfredaktor listu HaMevaser Binjamin Lipkin podle ČTK vysvětlil, že jde o noviny určené pro celou rodinu a že jejich obsah musí být vhodný i pro nejmenší čtenáře. „Osmileté dítě nesmí vidět to, co nechci, aby vidělo,“ prohlásil. „Je jasné, že fotka Angely Merkelové dítě nezkazí, ale pokud udělám pravidlo, musím na něm lpět,“ vysvětlil Lipkin.
Ultraortodoxní deník ženy vůbec nezobrazuje, je to necudné
Deník HaMevaser, který političky z fotografie odstranil, se řídí zásadami charedim, ultraortodoxního judaismu. Ženy a dívky proto vůbec nezobrazuje, neboť je to považováno za narušení ženské cudnosti, vysvětluje list The Times of Israel. Židé hlásící se k tomuto směru patří k nejkonzervativnějším vyznavačům judaismu vůbec. Odmítají současné, moderní společenské uspořádání a ženám vyhrazují starost o rodinu a domácnost.
Teror v PařížiPŘEHLEDNĚ: Teror v Paříži v otázkách a odpovědích AL-KÁIDA: Ty hrdiny jsme najali my NOVÉ ČÍSLO: Ve Francii se na Charlie Hebdo stojí fronty GRAFIK: Před teroristy se osm hodin skrýval ve skříňce PACHATELÉ: Vrahy z Paříže spojuje stejný osud ZÁBĚRY TERORU: Kéž bych to nezveřejnil, lituje autor videa PIETA: Milionový pochod v Paříži ŽIDÉ: Zvažují návrat do Izraele GLOSA: Hon končí, vlna emocí potrvá KOMPLICKA: Družka teroristy střílí z kuše OBRAZEM: Masakr dominuje titulním stránkám CHARLIE HEBDO: Satira na život a na smrt |
Rozdíly mezi pohlavími sice v jistých situacích činí i umírněnější proudy judaismu, pravidla pro charedim jsou však velmi přísná a týkají se i veřejných míst. V září nežidovské obyvatelstvo jedné z londýnských čtvrtí šokoval požadavek ultraortodoxních židů, aby ženy chodily pouze po jedné straně ulice (více o tom zde).
Jen o několik dní později vypukl chaos na palubě letadla do Izraele, když se několik charedim odmítlo posadit na svá sedadla, protože by museli sedět vedle ženy (podrobnosti se dočtete zde). Jakýkoli fyzický kontakt mezi opačnými pohlavími, byť letmý a neúmyslný, je totiž striktně omezen pouze na manžele a nejbližší rodinné příslušníky, a to navíc pouze v soukromí. Na veřejnosti se nesmí dotýkat ani manželé.
Ultraortodoxní židovky se vždy oblékají do dlouhých tmavých sukní a ruce jim zahalují dlouhé rukávy. Zatímco mladé dívky nosí vlasy zapletené do copu, vdané ženy je schovávají pod šátkem a vidět je smí jen manžel.
Pro mužské vyznavače jsou typické pejzy a tradiční klobouky, černé nebo kožešinové, takzvané štrajmely.
Ultraortodoxní židé tvoří asi destinu obyvatel Izraele. Víc než polovina charedim se na plný úvazek věnuje náboženskému studiu, takže nepracují a jejich rodiny, u nichž šest nebo osm dětí není výjimkou, žijí hlavně ze státní podpory. Donedávna také nemuseli absolvovat tříletou vojenskou službu, které jinak podléhají v délce dvou let v Izraeli také ženy.
Politici tisícihlavý průvod nevedli, ale šli sami
Světová média si fotografií státníků pořízených na nedělním průvodu v Paříži všímají i z jiného důvodu. Zatímco původně snímky zpravodajských agentur působily dojmem, že světoví lídři kráčí Paříží přímo v čele tisícihlavého davu, realita byla poněkud jiná.
V přední linii sice šli prezidenti, premiéři a další významní státní představitelé různých zemí, za zády jim však pochodovala jen hrstka lidí. Od běžných účastníků je drželi v rozestupu několika desítek metrů příslušníci státních bezpečnostních složek. Bezpečnostní opatření, které objektivy kamer a fotoaparátů vesměs zatajily, ale vzbudilo pozornost politických komentátorů a otevřelo diskuzi, zdali tedy světoví lídři vůbec byli účastníky pochodu.
„Zdá se, že světoví lídři nevedli ty, kteří pochodovali Paříží za Charlie Hebdo, ale nechali se vyfotit na prázdné, hlídané ulici,“ upozornil na jednu z těchto pichlavých poznámek list The Independent.