Mir Seddique, otec Omara Mateena, který pochází z Afghánistánu, řekl v telefonickém rozhovoru pro televizi NBC, že „útok nemá nic společného s náboženstvím“. Dodal, že jeho syn byl rozčilen, když před pár měsíci viděl v Miami dva líbající se muže. Právě nenávist syna k homosexuálům mohla vést podle otce k rozhodnutí zaútočit na gay klub.
Masakr v Orlandu |
„Omlouváme se za celý incident. Nebyli jsme si vědomi, že by se chystal něco takového udělat,“ omlouval synovo jednání Seddique. „Jsme v šoku, stejně jako celá země.“
Podle FBI se zatím zjišťuje, zda byla střelba v nočním klubu v Orlandu na Floridě zločinem z nenávisti, teroristickým útokem či násilným činem.
FBI Mateena vyšetřovala již v letech 2013 a 2014, uvedl její mluvčí. Poprvé jej vyslýchala kvůli jeho „pobuřujícím poznámkám“ na jeho kolegy. Nic podezřelého ale neodhalila a vyšetřování bylo tehdy ukončeno. Znovu se na něj FBI zaměřila o rok později kvůli jeho možnému napojení na sebevražedného atentátníka Monera Abu Salhu. „Zjistili jsme, že kontakt byl minimální a v té době nepředstavoval hrozbu.“
Američtí představitelé uvedli, že nemají důkazy o tom, že by existovalo přímé spojení mezi střelbou v klubu na Floridě a Islámským státem.
Podle demokratického senátora Adama Schiffa však útočník stoupencem Islámského státu byl. „Skutečnost, že si pro tento čin vybral dobu během ramadánu, že vedení IS ve městě Rakka podněcovalo k útokům během těchto dnů, že terčem byl gay klub a že - pokud je to pravda - podle místní policie se hlásil k islamistům, naznačuje, že se jednalo o teroristický čin inspirovaný IS,“ uvedl Schiff v prohlášení.
K útoku se posléze přihlásila organizace Islámský stát (IS), uvedla agentura Amak napojená na IS.
Útočník nebyl na seznamu možných teroristů, policie ho ale v současné době vyšetřovala kvůli blíže neupřesněnému zločinu. Muž rovněž absolvoval výcvik ve střelbě, jak uvedl člen výboru sněmovny reprezentantů pro vnitřní bezpečnost Peter King.
Jak vyšlo najevo, podezřelý byl v minulosti zaměstnancem bezpečnostní firmy. Zbraně, které použil při střelbě, si legálně pořídil asi týden před útokem. Na dotaz, jak je možné, že je mohl získat, když byl v minulosti v hledáčku policie, mluvčí FBI uvedl, že vyšetřování nic nezjistilo a bylo uzavřeno.
Televizní stanice NBC News a CNN uvedly, že útočník před střelbou volal na tísňovou linku 911 a vyjádřil věrnost vůdci islamistů abú Bakru Bagdádímu. Zároveň zmínil i bombové útoky v Bostonu.
Policejní velitel John Mina upřesnil, že v klubu proti němu zasahovalo 11 policistů.
Jak uvedla stanice CBSN, Omar byl americký občan, jehož rodiče pocházejí z Afghánistánu. Narodil se v New Yorku v roce 1986 a žil v St. Port Lucie na Floridě, který se nachází 173 kilometrů jihovýchodně od Orlanda.
Jeho bývalá manželka pro The Washington Post uvedla, že Mateen byl násilník a psychicky labilní. Poznala ho před osmi lety na internetu a později se za ním přestěhovala na Floridu, kde si ho v roce 2009 vzala. Zpočátku se podle ní choval normálně, až později začal mít násilnické sklony. „Přišel domů a začal mě mlátit, protože nebylo uklizeno nebo něco podobného.“
Podle bývalé manželky nebyl zpočátku příliš věřící a chodil často do tělocvičny. Během manželství prý nejevil žádné známky toho, že by se dostal pod vliv radikálního islámu. Podle ní vlastnil zbraň malé ráže a pracoval jako hlídač v zařízení pro mladistvé delikventy.
Manželství obou prý trvalo jen několik měsíců, přestože oficiálně se rozvedli až v roce 2011. K ukončení manželství přispěli rodiče ženy, kteří, když se dozvěděli o tom, že ji manžel bije, přijeli a odvezli ji. Od té doby s ním v kontaktu nebyla, přestože se ji snažil několikrát vyhledat.
Kamera zaznamenala střelbu: