Maďarský premiér Viktor Orbán řeční při příležitosti 61. výročí budapešťského povstání (23. října 2017) | foto: Reuters

Chtějí z nás udělat „homo brusselicus“, tepal Orbán jednotnou Evropu

  • 228
Globalizace představuje pro maďarskou kulturu a historii stejné riziko jako komunismus. Během vzpomínky na protikomunistické povstání v Budapešti v roce 1956 to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán. Migrační krizi označil za spiknutí tajemných finančníků.

„Pokud jsou svoboda a národní nezávislost ztraceny, zbýváme ještě my,“ řekl v projevu, ve kterém hovořil o boji proti sovětské nadvládě i o obraně před migrační vlnou, valící se do Evropy. Obé - komunismus i globalizace spolu s migrací - totiž podle něj hrozí zničením maďarské historie a kultury. Ale maďarskou touhu po svobodě nelze podle premiéra potlačit.

Fotogalerie

Orbán podle agentury DPA vlnu milionů migrantů označil za dílo záhadné finanční síly, která je přiměla k invazi do Evropy, aby ji přeměnili ve „smíšený kontinent“. V srdci tohoto zápasu o osud kontinentu je podle Orbána coby „zóna bez migrantů“ východní část střední Evropy, odmítající kvóty na přerozdělování uprchlíků.

Orbán přímo nejmenoval amerického miliardáře George Sorose, jehož nadace přispívá i organizacím pomáhajícím uprchlíkům. V současnosti ale Orbánova vláda pořádá dotazníkovou kampaň, ve které mají občané odpovědět na otázky ohledně údajného Sorosova plánu zaplavit Evropu uprchlíky z Asie a Afriky, aby zničili „křesťanskou a národní identitu“ evropských národů, poznamenala DPA.

„V Bruselu Maďarům nerozumí“

Orbán prohlásil, že západní Evropa možná maďarské povstání obdivovala, ale Maďary nechápala. „Nedokázali pochopit, že trváme na naší kultuře a způsobu života až do konce, že nechceme se s nikým smísit v tavícím kotlíku. Chceme, aby respektovali, kdo a co jsme,“ prohlásil podle agentury MTI.

Maďarům podle něj coby „statečnému a bojujícímu národu“ nerozumí ani současný Brusel, protože „ani nemůže rozumět Maďarsku“. Evropa prý vykolejila a míří do slepé uličky a mnoho členských států Evropské unie se stalo „rukojmími říše finančního spekulanta“. 

Orbán démonizuje „zlotřilého“ Sorose, obec rozložil strach z uprchlíků

Zatímco v minulém století podle něj potíže vytvářely říše chřestící zbraněmi, současná impéria vznikají ve stínu globalizace. Nemají jasné hranice, ale síť médií a desítky tisíc placených pracovníků, kteří jim slouží, dodal Orbán. 

„Jednají rychle, jsou silní a brutální,“ uvedl premiér a varoval, že „vše, co považujeme za maďarský způsob života, je opět ohroženo“. Zatímco komunisté se snažili udělat z Maďarů „homo sovieticus“, silám globalizace jde o „homo brusselicus“, tvrdil.

Proto je podle Orbána znovu nutný podobný obrat, jaký po pádu komunismu zajistil svobodu. „Chceme bezpečnou, spravedlivou, občanskou, křesťanskou a svobodnou Evropu,“ prohlásil. 

Všechny volby v Evropě jsou nyní podle něj klíčové, protože se rozhoduje o tom, zda si lidé vezmou zpět rozhodování o národních záležitostech, anebo kontrolu přenechají evropským byrokratům, úzce spjatým s podnikatelskými elitami. Mnoho lidí si podle něj myslí, že už je to nemožné, ale v možnost změn nevěřili ani lidé v roce 1956 či 1988. „Dokud Brusel nevrátí (státům jejich) suverenitu, kormidlo Evropy se nemůže otočit správným směrem,“ zdůraznil.