Vědci už dříve zaznamenali, že orangutani žijící jižně od indonéského jezera Toba vypadají jinak, než jejich příbuzní z oblasti Sumatry či z ostrova Borneo.
Primáti měli menší hlavy, placatější obličeje a kudrnatější srst. Tento čtvrtek však vědci orangutany představili jako úplně nový druh - Pongo tapanuliensis či orangutany tapanulské, napsal The Nature.
„Je neskutečně vzrušující definovat nový druh primátů,“ komentoval objev spoluautor výzkumu Serge Wich, profesor Liverpoolské univerzity Johna Moorese.
Vědce nález tak odlišné populace velmi překvapil. Především je zaskočila skutečnost, že žijí pouze sto kilometrů od teritoria orangutanů sumaterských.
Tým prozkoumal pozůstatky samce orangutana tapanulského, kterého vesničané zabili v listopadu 2013. Výzkumníci porovnali lebky a čelisti s jinými ostatky dospělých samců orangutanů a objevili mnoho odlišností - mimo jiné i ve velikosti lebek, informoval The Guardian.
Zkoumali však i způsob života tapanulského druhu. Zjistili tím, že křik tapanulských samců se od křiku dvou ostatních druhů výrazně liší. Nový druh má i skořicověji zabarvenou a kudrnatější srst. Dominantní samci mívají výrazné kníry, samice bradky.
„Překvapilo mě, jak moc se tapanulští orangutani liší od těch sumaterských a bornejských - geneticky, morfologicky i behaviorálně,“ popsala spoluautorka z Portsmouthské univerzity, Marina Davila-Rossová.
Blízko vyhynutí
Výzkumníci se ale obávají o přežití těchto lidoopů - oblast o rozloze tisíc kilometrů čtverečních obývá pouze 800 tapanulských orangutanů, což z nich činí nejméně zastoupený druh lidoopů. Oproti tomu orangutanů bornejských žije na světě 55 tisíc, sumaterských pak 14 tisíc, uvedl pro porovnání The Verge. „Je znepokojující, jak moc je tento druh ohrožen. Bohužel v oblasti, kde těchto orangutanů žije hodně, je i zlatý důl, plánovaná vodní elektrárna a povolený lov,“ vysvětlil Wich.
Orangutany kromě pytláků ohrožuje i postupující dřevařství a expanze palmového oleje, které ničí jejich přirozené prostředí. Stejně tak i hydroelektrárna, kvůli které má být zaplaveno osm procent jejich habitatu, informoval The Japan Times.
„Orangutani se rozmnožují extrémně pomalu a pokud jich ročně zemře více než jedno procento, dožene je to k vyhynutí,“ dodal Wich.
Třetí druh orangutanů
Od roku 2001 byly rozpoznány dva druhy orangutanů - bornejský (Pongo pygmaeus) a sumaterský (Pongo abelii). Ve výzkumu publikovaném v magazínu Current Biology vědci odhalili, že existuje i třetí.
Ukazují přitom, že každý z orangutaních druhů pochází z vlastní evoluční linie. Nejstarší linií je překvapivě právě ta nově objevená, informoval The National Geographic. Byla pojmenovaná podle oblasti rozkládající se okolo ekosystému Batang Toru, kterou primáti obývají.
I přesto, že tapanulští orangutani žijí na stejném ostrově jako ti sumaterští, genetické testy zjistily, že jejich populace je více spjata s těmi bornejskými, a to i přesto, že je od sebe dělí moře. Důvodem je podle vědců migrace v regionu.
Tapanulští orangutani žijí jižně od jezera Toba.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz