Orangutana chytili dělníci ve chvíli, kdy zavítal na jednu z tisícovek palmových plantáží, které se rozkládají po celé Indonésii. Plantáže vznikají vykácením a vypálením deštných pralesů, které jsou domovem stovek živočišných druhů včetně orangutanů. Incident se odehrál v regionu Kapuas Hulu.
Prchla s mládětem před ohněm a nebýt záchranářů, ukamenovali by je |
Policejní šéf Jukiman Situmorang agentuře AFP řekl, že muži „zastřelili, rozsekali, uvařili a snědli“ orangutana 27. ledna letošního roku. Policejní hlášení uvádí, že trojici mužů hrozí v krajním případě až pět let vězení.
Trojice dělníků zdejší palmové plantáže skončila v rukách policie až ve chvíli, kdy jeden ze svědků události poskytl fotografie mrtvého zvířete lokálním médiím. V chatrčích mužů poté policie objevila orangutaní kosti a sušené maso. V souvislosti s případem vyšetřovatelé vyslýchali dalších sedm lidí, kteří popsali detaily případu.
Orangutani v ohrožení
Podle organizace Centre for Orangutan Protection by si policie měla posvítit nejen na pracovníky, ale také na majitele plantáží. Ti totiž stojí za nařízeními, podle kterých jsou dělníci trestáni za jakékoli poškození palem. Dělníci pak ve strachu zabíjí zvířata, která na plantáže zavítají. Zvířata loví i kvůli potravě, protože jim majitelé plantáží platí zcela nedostatečnou mzdu.
Pytláci na Borneu zabili unikátního trpasličího slona s obrácenými kly |
Masivní rozšiřování palmových plantáží na Borneu je jedním z hlavních důvodů postupného vymírání zdejších orangutanů. Často na ně cílí i vesničané a farmáři, pro které jsou orangutani škůdci. Množí se také případy, kdy se na tento zvířecí druh zaměřují pytláci a následně je prodávají jako domácí mazlíčky.
Území na Borneu, kde orangutani žijí, se za posledních 20 let zmenšilo o padesát procent. Stejně v posledních šedesáti letech prořídla i zdejší populace tohoto kriticky ohroženého druhu, varuje Mezinárodní svaz ochrany přírody.