Japonce zmátla zpráva o přeživším, v potravinách naměřili radiaci

  7:52aktualizováno  19:38
Japonští inženýři v jaderné elektrárně Fukušima 1 poškozené zemětřesením pokračují ve zprovozňování čerpadel. Ta by pomohla ochladit palivové tyče a zamezit tak šíření radiace. Ta se mezitím objevila v potravinách vyráběných v okolí elektrárny.

Radiace nad národním limitem byla podle mluvčího vlády naměřena v mléce a špenátu pěstovaném nedaleko elektrárny Fukušima 1. Velice nízké množství radioaktivního jódu bylo podle CNN naměřeno také ve vodě ve vodovodu v Tokiu.

Vláda tak poprvé přiznala kontaminaci potravin, ujišťuje však, že zdraví lidí ohroženo není. Později přiznala, že zvažuje opatření, které by zakázalo prodávat potraviny vyprodukované v okolí Fukušimy. Opravila tak informace, že už zákaz vydala.

"Ačkoli má radioaktivní jód poločas rozpadu asi osm dní a přirozeně se rozkládá, existuje krátkodobé riziko pro lidské zdraví, pokud by se potravina s touto látkou dostala do těla," uvedla v prohlášení Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

"Zázrak" trval jen krátkou chvíli

Japonce osm dní po mohutných otřesech a následné vlně tsunami zaujala zpráva o nalezení živého člověka v troskách. Média však zprávu nedlouho poté dementovala. "Zázračně" zachráněným byl podle mluvčího japonské armády citovaného agenturou AFP člověk, který přišel do svého domu v prefektuře Mijagi zjistit rozsah škod.

Agentura Reuters uvedla, že muž byl předtím v evakuačním středisku a krátce před "nalezením" se vrátil do svého poničeného bydliště, kde si lehl a přikryl se dekou. Podle dřívějších zpráv byl muž údajně ve věku mezi 20 a 30 lety v šoku převezen do nemocnice.

Zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály zasáhlo Japonsko 11. března. Vyvolalo několikametrové vlny tsunami, které kromě stovek kilometrů ostrova Honšú poškodily chladicí systémy elektráren Fukušima 1, Fukušima 2 a Tokai. Podle policie si katastrofa oficiálně vyžádala 7 600 mrtvých. Asi 11 tisíc lidí se pohřešuje.

V poničené elektrárně Fukušima 1 i v sobotu pokračovaly práce na obnově elektrického vedení. Přístupové místo elektrárny se podle prohlášení energetické společnosti Tepco podařilo napojit na externí elektrické vedení. Společnost zároveň potvrdila, že elektřinu je možné přivádět.

Šest pracovníků fukušimské elektrárny bylo vystaveno dávce radiace větší než 100 milisievertů, což je japonský limit pro případy pohotovosti v jaderných zařízeních. "Na jejich zdraví to nemělo bezprostřední vliv," uvedla Tokijská elektrárenská společnost. Údajně stále pracují v elektrárně a není ani známo, jestli byli převeleni na jinou práci.

Podle agentury AP úřady očekávají, že nejdříve přivedou elektřinu z vnějšího zdroje do druhého z šesti reaktorů. Operátoři přitom doufají, že čtyři z šesti bloků znovu napojí ještě v sobotu, další pak v neděli. Tři desítky hasičských cisteren v noci znovu pod silným tlakem stříkaly vodu na budovu reaktoru číslo tři. Úřady doufají, že dopadne do nádrže s palivem a ochladí ho.

Japonská tisková agentura Džidži v sobotu bez uvedení zdroje oznámila, že premiér Naoto Kan přivede do vlády zástupce opozice, aby pomohli prosadit opatření na obnovu země.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

V Moskvě se přes 60 lidí přiotrávilo „zdravou stravou“ z automatů

Ilustrační fotografie

Přes 60 lidí se v ruském hlavním městě přiotrávilo pochutinami z automatů „prvního řetězce se zdravou stravou v Rusku“,...

Český turista v Tatrách utíkal před medvědem, zranil si kotník

Ilustrační snímek

Český turista si dnes odpoledne v Západních Tatrách na Slovensku způsobil poranění kotníku, když spolu s partnerkou...

Trumpovy útoky na kongresmanky jsou součástí kampaně, cílí na své voliče

Americký prezident Donald Trump při projevu v Greenvillu (17. 7. 2019)

Do další volby amerického prezidenta zbývá rok a čtvrt. Demokraté doufají, že nejčerstvější konflikt Donalda Trumpa s...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz