Operovaný Castro se na čas vzdal vlády nad Kubou

  7:32aktualizováno  7:32
Kubánskému prezidentovi Fidelu Castrovi se přitížilo a musel na operaci střev. Své prezidentské pravomoci převedl na bratra Raúla. Castro prohlásil, že za špatný zdravotní stav může nejspíš přepracování. Do úřadu se ale hodlá vrátit.

DOKUMENT:
Prohlášení Fidela Castra

Fidelu Castrovi bude 13. srpna osmdesát let. Prezident se zřejmě příliš vyčerpal při nedávné cestě na summit jihoamerických prezidentů a při vystoupeních doma.

"Dny a noci zaplněné neustálou prací beze spánku způsobily, že moje zdraví, které odolalo tolika zkouškám, zdolal extrémní stres a přetížení. To způsobilo akutní střevní krizi s velkým krvácením, které mě donutilo podrobit se složité chirurgické operaci," uvedl kubánský prezident v prohlášení, které v pondělí v noci přečetl jeho asistent Carlos Valenciaga.

Kvůli pooperačnímu klidu se Castro stahuje z veřejného života. "Po operaci musím zůstat několik týdnů v klidu, a proto jsem předal svoje vládní funkce Raúlovi," sdělil v prohlášení. "Ale je to jen dočasné," dodal.

Raúl Castro není žádný politický nováček. Druhý nejmocnější muž ostrova vykonává funkci ministra obrany a El Comandante vidí v o pět let mladším bratrovi svého nástupce. - více zde

"Pokud by se mi zítra něco stalo, Národní shromáždění by se jistě sešlo a zvolilo ho," prohlásil Castro například v rozhovoru pro Le Monde Diplomatique.

"Nemám sebemenší pochybnost, že náš lid a naše revoluce budou bojovat do poslední kapky krve, aby uhájili tyto a další ideje a opatření, jichž by bylo zapotřebí k uchování tohoto historického procesu. Imperialismus nikdy nedokáže Kubu rozdrtit," napsal Castro na závěr svého prohlášení.

Emigranti slaví
Emigranti v americkém Miami, kde je silná kubánská komunita, přijali Castrovo předání pravomocí jako znak blízké demise. Zprávu oslavili tancem a ohňostroji.

Lazaro Lorenzo, který z ostrova svobody uprchl v roce 1980, se na celou věc dívá skepticky. "I kdyby zemřel, nemyslím, že by Kuba byla svobodná," říká. I on ale Castrů stav pozorně sleduje. "Nepřečetl prohlášení sám, což napovídá, že se něco děje," všímá si Lorenzo.

Kolem Castrova zdravotního stavu a v té souvislosti i budoucnosti Kuby se začaly rojit dohady poté, co v roce 2001 omdlel během projevu. Poslední zdravotní příhodu zažil Fidel Castro v říjnu 2004, kdy si při pádu rozbil levé koleno a pochroumal pravou ruku. Najevo to vyšlo ale až po několika týdnech.

Spekulace se objevují i nyní. Podle lékaře, kterého citovala agentura Reuters, je pro muže v Castrově věku každý chirurgický zásah velmi riskantní a může si vyžádat až několikaměsíční rekonvalescenci.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Saúdská ofenzíva v PR. Do čela velvyslanectví v USA posílá ženu

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán, podezřelý z odpovědnosti za vraždu...

Saúdská Arábie jmenovala svoji první velvyslankyni. Působit bude ve Spojených státech, kde nahradí syna současného...

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Venezuela před erupcí. Madurovi zbíhají vojáci, u hranic se střílí do lidí

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Ve Venezuele v posledních dnech houstne atmosféra. Začali zbíhat první vojáci venezuelské armády dosud věrné...

Najdete na iDNES.cz