Migranti na lodi jsou už nevraživí. Open Arms žádá o jejich přijetí v Evropě

  19:53aktualizováno  19:53
Španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms ve středu znovu naléhavě vyzvala Evropu, aby otevřela přístav pro její loď se 147 africkými migranty. Ta je v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od italského ostrova Lampedusa a nesmí vplout do italských vod kvůli zákazu tamní vlády pro lodě nevládních organizací s migranty.

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od italského ostrova Lampedusa (9. srpna 2019) | foto: AP

V oblasti se má zhoršit počasí, čekají se až dvoumetrové vlny. Většina z migrantů je na moři už 13 dní a podle serveru eldiario.es na palubě roste napětí. Někteří z běženců drželi tento týden také protestní hladovku.

Fotogalerie

„Nevím, jak dlouho to ještě vydržíme. Začínají tu spory o kousek stínu, o jídlo, o záchod. Také počasí se zhoršuje, čekáme velké vlny, běženci mají mořskou nemoc,“ řekl španělskému rozhlasu Cadena SER šéf Open Arms Óscar Camps. Dodal, že běženci jsou vyčerpaní a mají strach. Někteří drželi tento týden hladovku, dokud je posádka nepřesvědčila, že s plným žaludkem situaci lépe zvládnou.

„Evropo, nikdo tě nezbaví hanby, žes nechala 147 lidí po 13 dní na moři, kam se má jezdit na dovolenou. Nezapomeň, že je tu přes 500 trosečníků, kteří se nemají kde vylodit a dnes přijde bouře,“ napsali ve středu na twitteru zástupci organizace Proactiva Open Arms. Připomněli tak, že na moři mezi Libyí, Maltou a ostrovem Lampedusa čeká na otevření přístavu další humanitární loď Ocean Viking, na jejíž palubě je 356 afrických migrantů, včetně sedmi desítek nezletilých.

Neoficiální jednání

Itálie i Malta začaly uzavírat své přístavy lodím nevládních organizací loni po předchozích velkých migračních vlnách a kvůli neschopnosti EU migrační krizi systematicky řešit. Vylodit nechávají tyto dvě země pouze lidi se zdravotními potížemi či těhotné ženy. Naposledy ve středu v noci odvezla italská pobřežní stráž na Lampedusu devítiměsíční dítě se zdravotními problémy a jeho dvojče a rodiče. Přístav otevřou až poté, co jim země EU slíbí převzetí migrantů z lodě.

Richard Gere navštívil loď se 121 africkými migranty u Lampedusy

Posádka plavidla Open Arms nalodila migranty při několika záchranných operacích z vratkých či potápějících se člunů u Libye, první skupinu už 1. srpna. Když nedostala povolení zakotvit v italském či maltském přístavu, požádala 7. srpna vlády Španělska, Německa a Francie, aby oficiálně zažádaly v Bruselu o řešení situace. Evropská komise (EK) podle deníku El País nemůže formálně zahájit jednání o převzetí migrantů, pokud ji o to nepožádá oficiálně některá členská země. To zatím žádná neudělala.

Deník El País ve středu napsal, že EK přesto vede neoficiální jednání a že o řešení situace se neformálně snaží i Francie a Španělsko. Svůj přístav nabídlo lodi Open Arms už několik španělských měst, například Valencie či Cádiz, i katalánská vláda. Vláda v Madridu ale podle deníku El País oficiálně nereaguje i proto, že lodi Open Arms letos místní úřady zakázaly operovat mezi Libyí, Itálií a Maltou. Učinily tak proto, že podle nich posádka při předchozích záchranných operacích porušila mezinárodní námořní právo.

Zakladatel a šéf organizace Proactiva Open Arms Óscar Camps deníku La Vanguardia řekl, že k obnově záchranných operací ve Středomoří i přes hrozbu pokuty či trestu vězení za podíl na pašování lidí ho přiměl i výrok jeho matky. „Moje máma mi řekla: z vězení se vyjde, ale ze dna moře ne,“ uvedl Camps.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

V Malajsii policie zabavila největší množství drog v dějinách země

Krystalická droga (ilustrační foto).

Úřady v Malajsii oznámily, že zabavily téměř 3,7 tuny ketaminu a kokainu v hodnotě zhruba 161 milionů dolarů, což je v...

Nejdéle sloužící webkamera na světě ukončí vysílání. Fungovala 25 let

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Po 25 letech takřka nepřetržitého vysílání bude na konci měsíce vypnuta nejstarší sloužící webkamera na světě. Z...

Polské Tatry stihl nejtragičtější den za 80 let. V roce 1939 zemřelo 6 lidí

Výstup na vrchol Giewont v polských Tatrách je pro turisty oblíbený.

Čtyři mrtví a zhruba 140 zraněných, z nichž mnozí mají popáleniny 1. a 2. stupně a další úrazy spojené s pády v...

Najdete na iDNES.cz