Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 26. února 2020 Dorota

Online reportáž

19:42
 • Premiér Andrej Babiš na čtvrtečním summitu EU v Bruselu. (17. října 2019)

  Premiér Andrej Babiš na čtvrtečním summitu EU v Bruselu. (17. října 2019) / Autor: Reuters

19:32

Podle Babiše je nyní třeba vyčkat, jak dopadne hlasování v britském parlamentu, který se bude novou brexitovou dohodou zabývat v sobotu. „Spekulovat, co bude v sobotu, je podle mého názoru zbytečné,“ řekl předseda české vlády. Pokud by novou dohodu britští poslanci ale přece jen odmítli, musela by podle něj EU hledat nové „řešení“.

19:31

Johnson podle českého premiéra Babiše na summitu vyloučil, že by požádal o nový odklad termínu brexitu, jak mu to za určitých okolností nařizuje zákon schválený v parlamentu na počátku září.

Před začátkem dnešní vrcholné schůzky se spekulovalo, že by další odklad termínu brexitu mohli v závěrech vyloučit sami lídři EU, aby dostali britské poslance pod tlak.

„Já nebudu nikomu vyhrožovat a dávat ultimáta,“ řekl k tomu předseda české vlády. „Pokud by to ten britský parlament neschválil a my bychom řekli, že už nebudeme prodlužovat, tak vlastně tím potvrdíme ‚hard brexit‘ a to já určitě za Českou republiku nebudu podporovat,“ zdůraznil Babiš s odkazem na možnost odchodu Británie z EU bez dohody.

19:04

„Jsem si velmi jistý, že když se mí kolegové v Parlamentu se smlouvou seznámí, budou pro ni v sobotu hlasovat,“ řekl britský premiér Boris Johnson na krátké tiskové konferenci.

17.října 2019 v 18:59, příspěvek archivován: 17.října 2019 v 19:15

.@BorisJohnson press conference now: “I’m very confident that when my colleagues in Parliament examine this deal, they will want to vote for it on Saturday” https://t.co/uIE8Djj0VY

19:04

Dohoda podpořená lídry EU znamená, že Spojené království zůstane jednotné, řekl Boris Johnson. Můžeme na ní stavět budoucí partnerství s unií, dodal.

18:55

Všechny země EU doufají, že Británie odejde ze společenství k 31. říjnu, řekl Babiš. V otázce prosazení dohody byl podle něj Johnson velmi sebevědomý.

18:47

„Evropská rada podpořila tuto dohodu a zdá se, že jsme velmi blízko poslednímu kroku,“ prohlásil po dnešním jednání šéf unijních summitů Donald Tusk.

Unijní lídři v závěrech vrcholné schůzky vyzvali Evropský parlament, Evropskou komisi a členské státy (Radu EU), aby „podnikly nezbytné kroky k tomu, aby dohoda vstoupila v platnost 1. listopadu.

18:46
 • Summit EU v Bruselu. (17. října 2019)

  Summit EU v Bruselu. (17. října 2019) / Autor: AP

18:45

Ostatní prvky brexitové dohody zůstávají beze změny. Stále tedy platí ujednání o právech občanů po brexitu a mechanismus pro výpočet finančního vyrovnání Británie s EU.

18:44

Britští a unijní vyjednavači se také dohodli na úpravě politické deklarace o budoucích vztazích, kterou musejí britští poslanci schválit společně s dohodou o rozluce. Skalní zastánce brexitu podle deníku Financial Times nepotěší, že součástí prohlášení je závazek ohledně zachování „rovného hracího pole“ standardů a regulací pro hospodářskou soutěž po brexitu. Obě strany podle nové deklarace usilují o dohodu o volném obchodu s nulovými cly a neomezenými kvótami.

18:44

Na rozdíl od původně dojednané „irské pojistky“ by nový mechanismus nepřestal platit po uzavření budoucí dohody o volném obchodu mezi Británií a EU. Agentura Reuters to označuje jako velký ústupek ze strany Bruselu.

18:43

Získá-li systém podporu prosté většiny, platil by další čtyři roky. Pokud by jej však podpořily oba tábory místního politického uspořádání, tedy unionisté i republikáni, zůstal by v platnosti dalších osm let. Pakliže by severoirští zákonodárci protokol z brexitové dohody odmítli, spustilo by to dvouleté přechodné období pro nalezení nového řešení, které by zachovalo volný režim na irské hranici.

18:42

Níže uvedená pravidla by začala platit po konci přechodného období obsaženého v návrhu brexitové dohody. Výchozí variantou je začátek roku 2021, přechodné období ale může být prodlouženo. Po čtyřech letech platnosti nového režimu bude moci o jeho pokračování rozhodnout severoirský parlament.

18:41
 • Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na čtvrtečním summitu EU v Bruselu. (17. října 2019)

  Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na čtvrtečním summitu EU v Bruselu. (17. října 2019) / Autor: Reuters

18:41

Pro případy, kdy firma odvede unijní clo za dovoz, ale zboží následně zůstane v Severním Irsku, bude zřízen systém vracení peněz. Seznam „rizikových“ produktů, které by ze Severního Irska mohly proudit na trh EU, má po datu brexitu sestavit komise složená z britských a unijních zástupců. Nebudou se ale kontrolovat zavazadla obyčejných cestujících, stejně tak budou ze speciálního režimu vyjmuty výrobky, které jsou určeny k okamžité spotřebě a nemohou být dále zpracovávány.

18:40

Severní Irsko bude z právního hlediska součástí britského celního území a bude tedy moci těžit z budoucích obchodních dohod Londýna. V praxi ale vznikne celní hranice mezi Severním Irskem a zbytkem Británie. Při transportu zboží přes Irské moře zároveň nebudou poplatky účtovány automaticky. 

Britské úřady budou unijní cla vybírat u výrobků, které by mohly následně skončit na unijním trhu, což se bude týkat i dovozu do Severního Irska ze třetích zemí. Tímto uspořádáním by odpadla potřeba celních kontrol na irské hranici.

18:38

Komplikovaný alternativní mechanismus se týká pouze Severního Irska. To by na základě nové dohody společně se zbytkem Spojeného království opustilo jednotný trh EU, zároveň by tam ale platily unijní regulace týkající se zboží. Na jejich dodržování budou dohlížet britské úřady, přičemž kontroly se mají odehrávat v severoirských přístavech a letištích, nikoli při vývozu do Irské republiky.

18:38

Londýn a Brusel se dohodly na alternativním mechanismu, který má zajistit, že po brexitu nebudou obnoveny kontroly na hranici mezi dvěma částmi irského ostrova. Nový protokol o Irsku a Severním Irsku v dohodě o rozluce nahrazuje kontroverzní „pojistku“, při jejímž uplatnění by celá Británie byla součástí bezcelní zóny Evropské unie. Kritici se obávali, že by pak Británie mohla takto zůstat připoutána k unijním strukturám natrvalo.

18:34

Summit EU podpořil dohodu o brexitu a odchod Británie je blízko, řekl Tusk. Vyjednavači skončili, nyní je řada na parlamentech obou stran, dodal.

18:18

Lídři zemí Evropské unie dnes podpořili uzavřenou dohodu o britském odchodu z EU. Informoval o tom mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska Preben Aamann, podle něhož summitová jednání o brexitu skončila. Prezidenti a premiéři v přijatých závěrech rovněž schválili politickou deklaraci o budoucích vztazích Británie a EU.