Pondělí 17. února 2020, svátek má Miloslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. února 2020 Miloslava

Online reportáž

15:37

Vážení čtenáři, on-line přenos, ve kterém jsme vám zprostředkovali ohlasy na volby do Evropského parlamentu, končí. Děkujeme vám za pozornost a přejeme hezký zbytek dne.

15:23

ImageText

15:05

Britský krajně pravicový aktivista Tommy Robinson, který kandidoval jako nezávislý, neuspěl. Zakladatel protipřistěhovalecké Anglické obranné ligy (EDL) ze své porážky obvinil sociální sítě, z nichž byl vykázán. Přišel o volební kauci ve výši 5000 liber (přes 163.000 Kč), píše britský tisk.

14:45

ČSSD musí podle prvního místopředsedy Romana Onderky pracovat na tom, aby se stala autentickou tvrdou levicí a vzpamatovala se do krajských voleb v příštím roce. "Chyby musíme hledat u nás, a to od témat, personálií až po chuť zvítězit. Je třeba, abychom byli uvěřitelní jako sociální demokraté, aby nás lidé přestali vnímat jako doplňkový hlas hnutí ANO Andreje Babiše," řekl ČTK Onderka.

14:37
14:23

V Británii ve volbách za Zelené uspěl někdejší uprchlík ze Somálska, bývalý starosta Sheffieldu a aktivista Magid Magid.

14:09

ImageText

Volby do Evropského parlamentu ve Španělsku vyhráli podle očekávání vládní socialisté (PSOE). Do europarlamentu se dostal i bývalý katalánský separatistický premiér Carles Puigdemont, který na podzim 2017 kvůli obvinění ze vzpoury uprchl do Belgie. Podle médií se kvůli volebním formalitám bude muset osobně dostavit do Madridu, kde mu ale hrozí zatčení.

14:03

Státní volební komise se dnes informativně zabývala případem z Mirošovic u Prahy, kde se na obecním webu objevily v sobotu odpoledne nakrátko místní výsledky eurovoleb. Výsledky hlasování bylo přitom v celé EU možné zveřejňovat až v neděli hodinu před půlnocí. Zveřejnění podle vedoucí tiskového odboru ministerstva vnitra Kláry Pěknicové sice nebylo přestupkem podle volebního zákona, bylo by jej ale v případě podnětu možné stíhat pro trestný čin maření voleb.

13:59

Výsledky českých voleb do Evropského parlamentu budou v souladu s plánem vyhlášeny ve Sbírce zákonů v úterý. Rozhodla o tom dnes Státní volební komise, která výsledky i průběh eurovoleb projednala. Den po vyhlášení volebních výsledků ve sbírce začne plynout zákonná desetidenní lhůta, v níž mohou lidé průběh hlasování napadnout u Nejvyššího správního soudu. Poslední možnost budou mít v pátek 7. června.

13:57

Poslance Mikuláše Peksu, který uspěl v eurovolbách, nahradí ve Sněmovně předseda krajského sdružení Pirátů v Ústeckém kraji František Navrkal. ČTK v SMS zprávě bez detailů potvrdil, že mandát po Peksovi přijme.

13:54

Výsledky voleb do Evropského parlamentu jsou pro britské konzervativce zklamáním, napsala odcházející premiérka Theresa Mayová. Doufá v to, že se dolní komora parlamentu konečně shodne na podobě brexitu.

13:50

ImageText

13:49

Evropské volby naplno ukázaly, jak rozdělené je dodnes Německo, píše berlínský zpravodaj ČTK. Zatímco v západních spolkových zemích bodovali Zelení a křesťanští demokraté (CDU) si alespoň zčásti udrželi slušnou voličskou podporu, v zemích bývalého východního Německa dosáhla dvouciferných výsledků Levice a k nejsilnějším stranám patřila protestní Alternativa pro Německo (AfD). V Sasku a Braniborsku dokázala dokonce zvítězit.

13:46

V Británii je za pokrytectví kritizován čerstvě zvolený poslanec za protiunijní Stranu pro brexit Brian Monteith, jenž žije v jižní Francii. Podle labouristů kandidoval za stranu, která požaduje konec volného pohybu osob, a sám přitom této svobody využívá.

13:36

Zástupci vítěze voleb do Evropského parlamentu na Slovensku, koalice proevropských stran Progresivní Slovensko (PS) a Spolu, vybídli dosluhujícího prezidenta Andreje Kisku ke spolupráci. Kiska, jemuž pětiletý mandát skončí v polovině června, už dříve ohlásil založení vlastní strany.

13:32

Poslankyně Kateřina Valachová označila výsledek evropských voleb za poslední varování od voličů. ČSSD podle ní musí znovu pracovat na tom, aby získala důvěru. "Volební výsledky ukázaly, že návrat voličů nebude snadný. Hlas socdem musí být ve vládě a v Parlamentu silnější a musíme více naslouchat občanům," uvedla na twitteru.

13:26
13:24

Přinášíme SHRNUTÍ: ¨

  • Ve volbách do Evropského parlamentu oslabily dvě hlavní politické frakce, lidovci a socialisté, které budou odkázány na spolupráci zejména s posílenými liberály.
  • Volby s nejvyšší účastí za poslední dvě desetiletí (50,93 procenta) přinesly vzestup ekologických a také nacionalistických či populistických stran.
  • Vládní strany neuspěly v Německu, Francii ani Británii, svých nejlepších výsledků naopak dosáhly vládní pravicoví nacionalisté v Itálii, Maďarsku či Polsku.
  • V ČR eurovolby potvrdily dominanci hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, které získalo přes 21 procent hlasů. Zároveň ale ukázaly růst popularity nejsilnějších opozičních stran - ODS a Pirátů, které skončily na druhém a třetím místě s téměř shodným ziskem kolem 14 procent hlasů. Vládní ČSSD naopak propadla, když se do Evropského parlamentu vůbec neprobojovala.
  • Na Slovensku se vládní straně Směr-sociální demokracie nepodařilo obhájit vítězství. S necelými 16 procenty skončila druhá za koalicí proevropských neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu.
13:14

Voliči požadující změnu potrestali starou evropskou gardu, píše ve svém komentáři americká CNN.

13:10

Šéf kampaně evropských lidovců (EPP) Dara Murphy prohlásil, že z výsledků evropských voleb má dobrý pocit. "Dostali jsme největší mandát," řekl podle serveru Politico. Podle něj v Evropském parlamentu nevyhnutelně vznikne proevropská koalice.