Dřely v prádelnách pro „hříšné ženy“. Irský premiér vyjádřil lítost

  20:08aktualizováno  20:08
Irský premiér Enda Kenny vyjádřil lítost nad osudem žen, které musely v minulém století snášet násilí a zneužívání v takzvaných Magdaleniných prádelnách. Zařízeními katolické církve, kam se posílaly na neplacenou práci "hříšné ženy", prošly tisíce vězeňkyň. Až do roku 2001 vláda odmítala uznat, jaké krutosti se v prádelnách děly.

Bývalá Magdalenina prádelna v Dublinu. | foto: AP

Premiér Enda Kenny uvedl, že prádelny reprezentují kruté a nekompromisní časy Irska. Vyjádřil obdiv ženám, které pobyt v prádelnách přežily, a soustrast rodinám zemřelých. Informovala o tom BBC.

Dívky a ženy, které společnost nebo příslušné úřady označily za problémové nebo zatracené, tu pracovaly bez nároku na mzdu. Putovaly do nich svobodné matky, ženy s poruchami učení i dívky, které byly zneužívány.

Magdaleniny prádelny

Prádelny byly pojmenovány podle Marie Magdaleny, prostitutky, která litovala svých hříchů a rozhodla se následovat Ježíše. Provozovala je katolická církev jako rehabilitační centra pro svobodné matky, oběti znásilnění a obecně hříšné a nepohodlné ženy. Ty v prádelnách pracovaly dnem i nocí v krutých podmínkách. Mnoho žen v těchto institucích umíralo.

Zařízeními nazývanými jako Magdaleniny prádelny prošlo během let 1922 až 1996 kolem deseti tisíc žen. Premiér doplnil, že se dosud nenašly žádné důkazy sexuálního zneužívání, deset procent chovanek do zařízení poslala sama rodina a 19 procent tam vstupovalo z vlastní vůle.

Vyšetřování pod vedením senátora Martina McAleese odhalilo 2 124 případů, kdy ženy do prádelen poslaly úřady. Debata nad tímto problémem v irském parlamentu trvala dva týdny, poslanci si museli pročíst tisícistránkový dokument.

První oběti začaly o zneužívání a násilí mluvit v devadesátých letech. Irská vláda však až do roku 2001 odmítala uznat, že se násilnosti v katolických domech skutečně odehrávaly. V roce 2011 vyzval člen organizace OSN proti týrání a mučení irskou vládu, aby zahájila vyšetřování případů tisíců dívek a žen.

Ty, co krutou práci v prádelně přežily, chtěly, aby se dostalo na veřejnost, co se v domech dělo. A žádaly omluvu.

Dali mi nové jméno a já pracovala celé dny a noci

Jednu z přeživších, nyní šedesátiletou Maureen Sullivanovou, poslali do prádelny Máří Magdaleny ve městě New Ross ve Wexfordu, když jí bylo 12 let. Otec jí zemřel a zanechal po sobě vdovu se třemi dětmi. Matka se znovu vdala a Maureen tvrdila, že ji její nevlastní otec zneužívá. Sestry v klášteře zavolaly knězi a ten matku přesvědčil, že Maureen by mohla chodit do "krásné školy".

Maureen Sullivanová nastoupila do Prádelny Máří Magdaleny ve 12 letech. Na

Maureen Sullivanová nastoupila do prádelny Máří Magdaleny ve 12 letech. Na hrůzné zážitky vzpomíná se slzami v očích.

Do té však měla prádelna daleko. "Už nikdy jsem neviděla své školní učebnice," vzpomíná Sullivanová. Nutili ji pracovat ve dne v noci, sedm dní v týdnu. Pracovní den začínal v sedm hodin ráno a končil v devět večer. Dostala dokonce nové jméno, Frances. Musela čistit a leštit podlahy, pracovala v prádelně, pletla růžence a svetry.

"Byla jsem nevinné dítě. Neudělala jsem nic špatně. Sestra mě přemluvila, abych jí řekla své tajemství, a já bláznivá to udělala. Vzali mi všechno. Mé právo jít si jako dítě hrát ven s dětmi, mluvit s jinými lidmi," vypráví.

Magdaleninu prádelnu opustila v šestnácti letech, když si pro ni přijela matka s tím, že už je čas, aby za svou práci dostávala zaplaceno. "Sbalili mi věci a postavili mě na zastávku v Heustonu s pěti librami v kapse. Nikoho nezajímalo, co se mnou bude," uvedla Sullivanová.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Na Šumavě je tygr, tvrdí řidička. Hlášení prověřuje bavorská policie

Bavorská policie dostala oznámení, že se po Šumavě v okolí bavorského Zwieselu pohybuje tygr. Úřady zpočátku...

Gretina sestra Beata čelí šikaně a posměchu, platí za její klimatický boj

Švédská aktivistka Greta Thunbergová prohlásila, že její mladší sestra Beata Ernmanová čelí soustavné šikaně a...

Šli pohřbít své zemřelé dítě, našli čtyřdenní holčičku zakopanou zaživa

Indický pár, který na hřbitově pohřbíval vlastní dítě, narazil na hrozivé překvapení. Během kopání hrobu našli teprve...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz