Ománci se k historickým volbám nehrnou

  14:45aktualizováno  14:45
Sultanát Omán čekají v sobotu historicky první volby, kterých se mohou zúčastnit prakticky všichni obyvatelé. A to včetně žen, což bylo při posledních volbách nemyslitelné. Vláda se snaží, aby k urnám dorazila většina z 822 tisíc voličů, dokonce nabídla výhody. Hlasovat však chce jen čtvrtina lidí.

Omán s necelými dvěma miliony obyvatel volí své zástupce do 83členné Poradní rady (Majlis aš-Šúra) už popáté. O tříletý mandát se střetne patnáct žen a 491 mužů.

Nynější hlasování je výjimečné. Posledních voleb v září 2000 se mohl zúčastnit jen každý čtvrtý volič. Kvůli omezením mezi nimi bylo jen minimum žen. I proto se tehdy do rady dostaly jen dvě kandidátky.

Teď už byla většina omezení zrušena a prakticky každý nad 21 let může k volbám. Nadále se jich nemohou zúčastnit jen příslušníci vojenských a bezpečnostních složek. Vláda napočítala 822 tisíc voličů.

"Věřím, že nyní se do rady dostane víc než dvě ženy, soudě podle toho, jakou roli hrají ve všestranném rozvoji sultanátu," uvedla členka volební komise Hanan bint Abdul Azíz al-Kindi.

Vláda lákala voliče výhodami
Vláda sultanátu poté, co na cestě k rozšíření demokracie v zemi zavrhla volební omezení, doufala, že k volbám dorazí rekordní počet lidí.

Aby voliče přilákala, přesunula den voleb z tradičního čtvrtka, kdy začíná zaměstnancům ve veřejném i soukromém sektoru víkend, na sobotu, první pracovní den. Kdo však půjde volit, do práce nemusí.

"Děláme všechno možné, abychom co nejlepším způsobem zajistili rekordní účast a smysluplné volby," podotkla Hanan bint Abdul Azíz al-Kindi.

PRÁCE PORADNÍ RADY
Ománská Poradní rada nemá žádný vliv na obrannou, bezpečnostní a zahraniční politiku země. Jejím úkolem je radit vládě sultanátu v ekonomických a sociálních otázkách a sledovat práci jednotlivých ministrů.

OMÁN - PLYNOVÝ OBR
Omán, který leží na břehu Hormuzského průlivu, důležité námořní tepně do Perského zálivu. Hlavním bohatsvím je zemní plyn, jehož zásoby se odhadují na 660 milionů metrů krychlových. Na dalších zkoumaných nalezištích však mlůže být až dvojnásobné množství plynu. Omán těží také ropu, ale není členem vlivného kartelu arabských zemí OPEC.

Snaha vlády do posledních chvil nenacházela přílišnou odezvu. Den před volbami úřady zaregistrovaly 262 tisíc lidí, kteří se chystají k urnám. A to včetně Ománců žijících v okolních arabských zemích, kteří volili už v průběhu týdne.

"Je to výrazně méně než 800 tisíc lidí očekávaných ministerstvem národního hospodářství," posteskl si ministr vnitra Saúd bin Ibrahim al-Busajdí, který ve městech očekává volební účast pod 50 procent, zatímco na venkově podle něj přijde až 8O procent voličů.

Uspět může více žen
Velkou šanci na úspěch mají ženy, v minulosti opomíjené. Podle registračních údajů jich k volbám přijde 95 tisíc, což je více než jedna třetina z přihlášených obyvatel. Očekává se, že v radě zasednou víc než dvě ženy, které se zde objevují od roku 1994.

"Má kandidatura byla od počátku výzva, protože žádná žena nebyla nikdy zvolena jinde než v Maskatu," vysvětluje Rafia Salman al-Talii, která se pouští do volebního boje proti sedmi mužům v okrsku al-Kabil v oblasti Šarkvíja zhruba 200 kilometrů jihovýchodně od metropole.

Země na březích Perského zálivu narozdíl od Ománu uplatňují vůči ženám mnohé zákazy, například v Saúdské Arábii. "Role místních žen se mohla díky možnosti zasedat v radě vyvíjet rychleji než jinde v Zálivu," míní sedmatřicetiletá Zahra al-Abri, která kandiduje v jednom z maskatských okrsků.

Ománská volička hází do urny volební lístek. (4. října 2003)

Obyvatele Ománu mají k volební účasti přesvědčit i transaprenty. Účast u voleb je vaše povinnost, hlásá text transparentu. (4. října 2003)

Ománci přišli hlasovat do volební místnosti. (4. října 2003)

Dvaatřicetiletá novinářka Rafia Salman al-Talii je jednou z patnácti kandidátek do ománské Poradní rady. (4. října 2003)

Sedmatřicetiletá Zahra al-Abri usiluje o přízeň voličů v okrsku Muscat. Její soupeřkou je i jedna ze dvou současných členek Poradní rady. (4. října 2003)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

VIDEO: Únik před lavinou. Lyžař natočil sesun na švýcarské sjezdovce

Lyžař natočil pád laviny ve švýcarském Crans-Montana

Jednomu z lyžařů ve švýcarském středisku Crans-Montana se podařilo natočit sesun laviny, která v úterý na tamní...

Vatikán má tajné pokyny pro kněží, kterým se i přes celibát narodily děti

Papež František při modlitbě na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. (17. února...

Vatikán poprvé za svou mnohasetletou historii uznal existenci přísně tajných pokynů pro kněze, kterým se navzdory slibu...

Čísla a písmena už nestačí. V Austrálii budou na SPZ lepit i smajlíky

Auto, na jehož registrační značce přibyl emotikon.

Nestačí vám čísla a písmena na vaší registrační značce? Nevadí, my vám nabízíme originální cestu, jak vyjádřit svou...

Najdete na iDNES.cz