Odešel Frank Sinatra Východu, vzpomínají zahraniční média na Gotta

  10:58aktualizováno  15:20
Na úmrtí Karla Gotta zareagovala v cizině jako první německá média. Připomněla jeho legendární píseň Včelka Mája a uvedla, že odešel zlatý hlas z Prahy, mistr svého oboru. O Gottově skonu informují také další zahraniční média, podle nichž měl výjimečný talent. Gott zemřel v úterý krátce před půlnocí doma v kruhu své rodiny.

Zpráva o úmrtí zpěváka Karla Gotta na německém zpravodajském serveru Bild. | foto: iDNES.cz

Jako o „přelomové zprávě“ ve středu o Gottově smrti informovaly například veřejnoprávní televize ARD, soukromá televize n-tv, deník Bild, Die Welt, Süddeutsche Zeitung a týdeník Der Spiegel. „Karel Gott je mrtvý,“ napsal velkým písmem Bild a článek doplnil černobílou fotkou zpěváka. 

Fotogalerie

„V Karlu Gottovi zemřel velký tenor a zpěvák populární hudby,“ konstatuje Bild a připomíná, že Gott za svůj život prodal přes 50 milionů nahrávek.

Bild dodal, že zemřel „Frank Sinatra z Východu“. Gotta též nazývá „hlasem známým pro generace německy mluvících dětí“, a to díky Svobodově titulní písni dětského seriálu Včelka Mája. Ta byla v roce 1977 na prvním místě v žebříčku hitů NDR. 

Bild rovněž připomíná, že Gott 42krát vyhrál divácké ocenění „Zlatý slavík“ a že svým vystoupením v soutěži Eurovize v Londýně v roce 1968 proslul i na Západě. Gott tehdy reprezentoval Rakousko, které tak vyjadřovalo podporu politické liberalizaci v Československu, které se jako jiné komunistické státy Eurovize neúčastnilo. 

Die Welt zdůraznil, že Gott měl milionové publikum a ve vlasti se stal legendou. Písně jako Lady Carneval označil za „nezapomenutelné melodie“. „Jeho poslední velké turné po Česku a Slovensku bylo triumfem,“ poznamenal.    

Babiš navrhuje Gottův státní pohřeb i jeden den státního smutku

Der Spiegel označil Gotta za „jednu z největších hvězd“ světa populární hudby. Vyzdvihl tři jeho písně – Biene Maja (Včelka Mája), Lady Carneval a Babička. Uvedl také, že před několika měsíci nazpíval duet se svou dcerou Charlottou. 

Německý portál Bunte.de připomněl, že Gott trpěl akutní leukémií a že se zdravotními problémy bojoval také v roce 2016. Na podzim předchozího roku mu lékaři diagnostikovali onemocnění mízních uzlin. Podle Bunte Gott během své více než šedesátileté kariéry nadchl lidi napříč všemi věkovými skupinami. 

Němci připomněli i Antichartu

Poslední rozhovor s Karlem Gottem: U nás nejsou běžné dny

Saská stanice Mitteldeutscher Rundfunk připomněla, že Gott se kromě populární hudby věnoval také rokenrolu, jazzu, blues nebo country, stejně tak opeře nebo operetě. Podle ní byl Gott bohem hudby a mistrem svého oboru. 

Stanice upozorňuje i na Gottovo politické působení. Uvádí, že ačkoliv jeho životní styl pro mladé Čechoslováky ztělesňoval „nepoznanou svobodu“, Gott nepodpořil opozici vůči komunistickému režimu. Naopak podepsal Antichartu namířenou proti Chartě 77. 

Desítky cen, tisíce písní. Umělci ve studiu vzpomínají na Karla Gotta

Tuto kapitolu zmiňuje i celoněmecká stanice Deutsche Welle (DW). Obě stanice však upozorňují, že Gott se ke komunistům nikdy nehlásil a vždy trval na tom, že politika a umění musí být odděleny. 

DW též zmiňuje, že Gott se poměrně úspěšně adaptoval na online kulturu. V roce 2008 spolu s německým rapperem Bushidem nazpíval píseň „Für immer jung“ (Navždy mlád), která skončila na pátém místě německých hitparád. 

Božský Kája byl fenomén, napsal Pellegrini

„Davy ho milovaly před sametovou revolucí, milovali ho i po ní. I proto byl každoročně v anketě vyhlašován nejlepším zpěvákem. Mělo Česko ve své historii větší talent? Těžko!“ uvedl slovenský list Sme. 

Karel Gott (1939 - 2019)

„Byl nejznámější popovou hvězdou, která vzešla z Československa. Jeho kariéra přesáhla šest desetiletí na scéně a prodal miliony nahrávek doma i v zahraničí,“ napsal slovenský Denník N, který Gotta označil za československého popového krále.

„ Božský Kája byl fenomén, který celé své působení pomáhal lidem odpoutat se od svých běžných problémů a nabízel jim umění, kterému rozuměli a se kterým se dokázali ztotožnit,“ napsal slovenský premiér Peter Pellegrini na sociální síti. 

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska napsal, že Gottova hudba ho provázela celý život. „Když jsem byl dítě, byl tu Karel Gott. Když jsem byl teenager, bavili jsme se při jeho hudbě. Když jsem byl dospělý, hrál jsem jeho písničky na kytaru. Byl tu, když jsem byl prezident. Neumím si představit, že tu již nebude,“ uvedl Kiska.

„Stovky milostných příhod“

Polská média přinášejí zprávu o úmrtí s komentáři, že navždy odešel nejslavnější český zpěvák, legenda, která byla označována za Franka Sinatru východního bloku.

OBRAZEM: Hubeňour z Plzně, donchuán a elegán. Jak šel čas s Karlem Gottem

„Vystupoval na scénách celého světa, měl stovky milostných příhod, vydal více než 180 desek, jejichž náklad se podle různých zdrojů odhaduje až na 100 milionů kusů,“ poznamenala televize TVN 24.

Server Onet citoval vyjádření polské zpěvačky Haliny Mlynkové, podle které byl Gott „bohem vyvolený umělec a velký člověk..., takový člověk tady zůstává navždy, i když se mu musí dovolit odejít“.

Nejprodávanější album vydal v SSSR, tvrdí TASS

Ruská státní tisková agentura TASS označila Gotta za hvězdu světové populární hudby první velikosti. „Nejprodávanějším zůstává album Karel Gott, které vyšlo v Sovětském svazu v roce 1977 nákladem 4,5 milionu kusů,“ tvrdí agentura. 

Je mi špatně, nejsem schopna se soustředit, komentuje smrt Gotta Kubišová

„Karel Gott byl populární český zpěvák, který byl dobře známý v Sovětském svazu, kde měl desítky vystoupení, některá s armádním souborem Alexandrovců,“ poznamenal deník Kommersant. 

Na Gottovu smrt zareagoval i americký list The Washington Post, který připomněl, že zpěvák prodal v Československu, SSSR a zbytku komunistického světa desítky milionů svých desek. Konstatuje, že jako jeden z mála východoevropských zpěváků slavil úspěch také na druhé straně železné opony, zejména v západním Německu. 

Francouzská televize France 24 v Gottově medailonku podotýká, že zpěvák byl pro svůj „bezúhonný tenor“ přezdíván „božský Karel“, který vyhrál ceny v několika zemích včetně Německa, Polska a Ruska. Představuje jej též jako „schopného malíře a příležitostného herce“. 

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Pošlu vás do plynu, hrozila učitelka dětem. Byli mezi nimi i židé

Učitelka na britské základní škole vyhrožovala dětem, že je pošle do plynových komor, pokud rychle nedodělají zadanou...

Švédsko zvýšilo vojenské výdaje kvůli ruské ponorce, jež nikdy neexistovala

V roce 2014 Švédsko tvrdilo, že ve svých vodách zaznamenalo nelegálně plující ruskou ponorku. Na základě obav z možné...

Omezit londýnskou dopravu byla chyba, kají se ekologičtí aktivisté

Narušit londýnskou veřejnou dopravu ve špičce byla chyba, shodují se vedoucí členové ekologického hnutí Exctinction...

Začerněný text a razítko tajné. Australská média upozorňují na změnu zákonů

Se začerněným textem na titulních stranách a červeným razítkem tajné. V takové podobě vyšly v pondělí australské...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz