„Několik tisíc demonstrantů protestovalo proti proruské politice českého prezidenta Zemana. Surové vrhací útoky ale nezasáhly jeho, nýbrž čestného hosta (Gaucka),“ konstatuje deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
„Pod palbou,“ píše o Gauckově pobytu v Praze server týdeníku Focus. Připomíná, že německého prezidenta musela ochranka chránit deštníky, přesto se jí to zcela nepodařilo. „Útoky přitom ve skutečnosti patřily někomu jinému,“ napsal server, který označil události v Praze za „zuřivé protesty proti českému prezidentovi Miloši Zemanovi“.
Považujete vajíčkové útoky proti prezidentu Zemanovi za ostudu?
Stejně událost hodnotí deník Bild. „Palba nepatřila Gauckovi, ale spornému českému prezidentovi Miloši Zemanovi. Tisíce Čechů využily shromáždění, aby zúčtovaly s neoblíbenou hlavou státu a hlasitě vyžadovaly její odstoupení,“ napsal list. Německé noviny také poznamenávají, že demonstrace proti Zemanovi zcela zastínily oslavy výročí 17. listopadu. Připomínají hlasité pískání při vystoupení českého prezidenta a všímají si, že demonstranti často provolávali hesla na podporu Ukrajiny.
Protesty proti Zemanovi zastínily oslavy sametu, píšou Slováci
Podobně protesty proti Zemanovi hodnotí i slovenský tisk. Deníky v úterý připomněly, že Zemanovým odpůrcům se kromě jiného nezamlouvají jeho nedávné vulgarismy v rozhovoru v Českém rozhlasu.
„Nejprve dostal červené karty, poté na českého prezidenta Miloše Zemana létala vajíčka. Vzpomínka na sametovou revoluci v Praze se nesla v znamení mnohatisícové demonstrace proti hlavě státu. Jedno z vajíček zasáhlo německého prezidenta Joachima Gaucka,“ napsal list Pravda, který na titulní stránce otiskl fotografii, na které ochranka chrání Zemana pomoci deštníků před zásahem létajících předmětů.
Nejčtenější slovenský list Nový čas přinesl hned několik záběrů z protestů proti Zemanovi. „Heslo ‚Miloše do koše‘ připomenulo časy sametové revoluce. Záběry jsou ovšem aktuální - Národní třídu v Praze zaplnily tisícovky demonstrantů, kteří protestovali proti Zemanovi,“ poznamenal deník. Připomněl, že dav vystavil hlavě českého státu červenou kartu.
List Sme na titulní stránce zdůraznil, že tisíce lidí vyšly na Národní třídu v Praze s červenou kartou v ruce a další Zemana vypískali během projevu, když stál na pódiu se zahraničními státníky.
„Národní třída v Praze byla 25 let od začátku sametové revoluce opět plná. Tisíce lidí tentokrát nezvonily klíči, ale ukazovaly červené karty. Pokřik byl stejný jako před čtvrtstoletím - ‚Miloše do koše‘,“ poznamenal deník. Podobné heslo skandovali lidé v roce 1989 na tehdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše.
Rusko: Zeman zaplatil za své sympatie ke Kremlu
Protesty upoutaly pozornost i ruských, ukrajinských a polských médií. „V Česku se demonstrovalo za odstoupení prezidenta Miloše Zemana. Mnoha Čechům se nelíbí jeho sympatie ke Kremlu. Zeman zejména prohlásil, že protiruské sankce nemají smysl a že postoj Západu k Putinovi je nespravedlivý. Za to i zaplatil: na oslavách 25 let od pádu komunismu v Československu na něj nespokojenci házeli vajíčka,“ vylíčil populární ruský list Moskovskij komsomolec.
Dodal, že demonstranti v analogii s fotbalem ocenili Zemanovo působení v čele státu červenými kartami a transparenty „Stydíme se za našeho prezidenta“ a „Nechceme být kolonií Ruska“.
„Prahou otřásají protesty, ale Miloš Zeman zůstal věrný svému stanovisku,“ uvedla ruská zpravodajská televize Rossija 24 na svém webu a objasnila, že Zeman zastává nepopulární stanoviska vůči Rusku, a tak ho k demisi opět vyzývají ti, kterým je „blízká celoevropská móda kritiky na adresu Moskvy“.
V odpovědi na hvízdot a pokřik však Zeman demonstrantům vzkázal, že se jich nebojí. A tak se nakonec stalo, že Zeman zastínil oslavy na počest jedné z nejdůležitějších událostí moderních českých dějin - sám však jako vždy zůstal v klidu, protože ke kritice přistupuje filozoficky, podotkla ruská televize.