Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Odveta USA se blíží

  16:31aktualizováno  16:31
Pravděpodobnost vojenského úderu USA v Afghánistánu se stále zvyšuje s tím, jak vládnoucí afghánské hnutí Taliban urputně hájí ukrývání podezřelého teroristy číslo jedna Usámy bin Ládina. Spojené státy pokračují v hromadění vojenských sil v regionu. Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf prohlásil, že dny Talibanu jsou sečteny. "Postoj Talibanu vede k nevyhnutelné konfrontaci," řekl.

Vypadá to, že za stále se zhoršující patové situace je rozhodnutí Washingtonu o zahájení vojenské operace na spadnutí, píše Reuters. Podle afghánské opozice je to otázka několika dnů.

Krátce poté, co velvyslanec Talibanu v Pákistánu mulla Abdas Salám Zaíf v neděli prohlásil, že bin Ládina ukrývají na tajném místě, aby zajistili jeho bezpečnost, začal další pohyb amerických vojenských sil.

Přesun vojenských sil
Ráno opustila americká letadlová loď Kitty Hawk domovský přístav v japonské Jokusace a vyplula neznámým směrem. Mluvčí amerického námořnictva oznámil, že 40letá loď s atomovým pohonem se zapojí do americké operace proti mezinárodnímu terorismu.

Kitty Hawk opustila přístav v Jokusace poprvé 21. září, tedy deset dnů po teroristických útocích v New Yorku a ve Washingtonu z 11. září. Loď se na základnu vrátila teprve v neděli. Japonská agentura Kjódo napsala, že loď o výtlaku 81 tisíc tun pojme 5500 lidí a na 70 letadel.

Cvičení v Ománu
V pondělí zahájily ománské a britské jednotky v Ománu společné vojenské cvičení pod krycím názvem Swift Sword 2, které bude trvat měsíc. Britská média spekulují, že britské jednotky potom možná zasáhnou společně s USA v Afghánistánu. Rozsáhlého cvičení se účastní na 24 tisíc britských a 11 tisíc ománských vojáků.

VŠECHNY SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A ON-LINE REPORTÁŽE

ZPRÁVY ON-LINE čtvrtek 27. září

ZPRÁVY ON-LINE
pátek 28. - neděle 30. září

ON-LINE PONDĚLÍ
1. října

V neděli potvrdil velitel íránského námořnictva, že do oblasti Perského a Ománského zálivu dorazilo 41 britských a amerických válečných lodí.

V pondělí potom Írán důrazně zopakoval, že nepřipustí, aby USA využily jeho vzdušný prostor k útoku na Afghánistán. V případě, že by americké bojové letouny tento zákaz porušily, íránská armáda je napadne, varoval ministr obrany Alí Šamchání. Na druhou stranu ale Teherán také sdělil, že dodají afghánské protitalibanské Severní alianci zbraně.

Před pár dny se nicméně objevily zprávy, že americké zvláštní jednotky už na území Afghánistánu operují. Deník USA Today a CNN informovaly, že vojenská akce pod krycím názvem "Operace trvalá svoboda" byla v podstatě zahájena 13. září.

Tehdy byly v pákistánském městě Kvéta vysazeny zvláštní oddíly a jednotky americké 82. a 101. letecké divize. Poblíž bylo zřízeno řídící středisko, které činnost těchto sil koordinuje. Komanda přemísťují vrtulníky typu Blackhawk MH-60K. Vojáci pátrají v jeskyních a podzemních bunkrech na jihozápadě Afghánistánu poblíž města Kandahár, což je místo, kde se bin Ládin údajně naposledy skrýval.

Uprchlická krize
V pondělí dorazil do Pákistánu zvláštní vyslanec OSN, který zde má s pákistánskými činiteli jednat o stále se zhoršující uprchlické krizi. Přestože Pákistán hranice uzavřel, afghánským uprchlíkům se stejně daří do země proniknout.

Do afghánské metropole Kábulu mezitím v neděli dorazil humanitární konvoj s moukou, první od útoků v New Yorku a ve Washingtonu z 11. září. Druhý konvoj WFP s moukou je na cestě do západoafghánského Herátu a dojet by tam měl do dvou dnů.

Afghánská opozice se dohodla s monarchou
Zástupci afghánské opozice a vojenští velitelé jednotek bojujících proti vládnoucímu muslimskému hnutí Taliban se v Římě dohodli s bývalým afghánským králem Muhammadem Záhirem šáhem na vytvoření nejvyšší rady pro sjednocení Afghánistánu.

O víkendu jednala s afghánskou opozicí a se Záhirem delegace amerického Kongresu. Američtí diplomaté nabídli afghánským představitelům podporu Spojených států v boji proti vládě Talibanu a proti mezinárodnímu terorismu.

Prudké boje Talibanu a opozice v Afghánistánu zatím pokračují. Talibanské jednotky v pondělí znovu dostaly pod kontrolu klíčové území v západním Afghánistánu v provincii Baghís, které o víkendu v bojích s opoziční Severní aliancí ztratily. Po těžkých bojích na dalším místě země, v severní provincii Tachár, k nim také údajně přeběhlo 60 vojáků opozice.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ UDÁLOSTI

Souhrnný článek událostí od 24. - 21. září

neděle 30. září BLAIR VIDĚL DůKAZY PROTI LÁDINOVI
Britský premiér Blair prohlásil, že viděl nevyvratitelné důkazy spojující Ládina s teroristickými útoky v USA.
Ládin je pod kontrolou Talibanu, které ho ukrývá v zájmu zajištění jeho bezpečnosti, tvrdí velvyslanec Talibanu.
Poprvé od teroristických útoků přijely do Afghánistánu ze sousedního Pákistánu konvoje s humanitární pomocí.
sobota 29. září TALIBAN POPŘEL PŘÍTOMNOST CIZÍCH VOJÁKů
Taliban popřel, že by americké či britské jednotky vstoupily na území pod jeho kontrolou.

Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci předloženou USA, která vyzývá země ke zmrazení financí osob podezřelých z terorismu a k zásahu proti skupinám, které jim pomáhají.

pátek 28. září USA: S TALIBANEM NEJEDNÁME
Bush: S Talibanem nebudeme jednat.
Pákistánští duchovní jednali s Talibanem. V Pákistánu se sešly dvě protiamerické demonstrace.
USA Today a CNN: V Afghánistánu jsou tajně americká komanda.
Taliban zadržel britskou novinářku.
čtvrtek 27. září TALIBAN PŘEDAL LÁDINOVI VÝZVU
Taliban předal Usámovi bin Ládinovi výzvu duchovních, aby opustil Afghánistán.
Česko posílilo bezpečnostní opatření amerických budov. Radio Svobodná Evropa přijely střežit tři obrněné transportéry.
středa 26. září USA O POMOC NATO NEŽÁDÁ
Spojené státy nežádají spojence v NATO o pomoc. Na jednání rady aliance neoznámily USA ani podrobnosti chystané vojenské operace ani nepředložily důkazy o pachatelích a okolnostech teroristických útoků.
V pákistánském Karáčí poprvé stovky lidí podpořily americké tažení proti terorismu. Do davu stříleli zatím neznámí ozbrojenci. Podle svědků zranili tři lidi.
úterý 25. září S TALIBANEM JE UŽ JEN PÁKISTÁN
Hnutí Taliban ztrácí spojence. Diplomatické styky s Afghánistánem přerušila Saúdská Arábie. Poslední zemí, která vládu v Kábulu uznává, je Pákistán. Ten tak chce zprostředkovat jednání s mezinárodním společenstvím.
Český premiér Miloš Zeman po zasedání Bezpečnostní rady státu prohlásil, že ČR je připravena poskytnout vojenskou pomoc, pokud o ni bude oficiálně požádána. Dodal, že zemi nehrozí bezprostřední nebezpečí teroristického útoku.
pondělí 24. září TALIBAN MOBILIZUJE
Afghánské vládní hnutí Taliban zahájilo mobilizaci. Podle ministra bude zemi proti útoku USA bránit až 300 tisíc mužů, kteří jsou odhodláni proti nepříteli vést svatou válku.
neděle 23. září LÁDIN ZMIZEL, TVRDÍ TALIBAN
Afghánské hnutí Taliban tvrdí, že neví, kde se pohybuje terorista Usáma bin Ládin. "Moc dobře vědí, kde je," reagoval americký ministr obrany Donald Rumsfeld.
sobota 22. září AFGHÁNISTÁN PŘIŠEL O SPOJENCE
Spojené arabské - jedna ze tří zemí, které vládu Talibanu uznaly - přerušily s Afghánistánem diplomatické styky.

Souhrnný článek událostí od 21. - 19. září

pátek 21. září ARMÁDA USA STAHUJE SMYČKU, BUSH OSTŘE VYSTOUPIL
Do oblasti Blízkého východu a Tichého oceánu zamířila technika nejmodernější armády na světě. Výčet známých zbraní, které jsou nasazeny, najdete ZDE.
Americký prezident George Bush přednesl ostrý projev v Kongresu. Každý národ na světě si podle něj musí vybrat, jestli je s USA, nebo s teroristy.
čtvrtek 20. září USA ZATÍM NEŽÁDAJÍ ANI POMOC NATO
Spojené státy zatím nepožádají spojence o vojenskou pomoc při odvetě za teroristické útoky. Stejně tak zatím zdvořile odmítají nabídky pomoci při odstraňování následků atentátů.
středa 19. září AMERIČANÉ ZVEDAjÍ DO BOJE PŘES STO LETADEL
USA rozhodly, že pošlou do Perského záliva sto bojových letadel. Kromě stíhaček F-16 a F-15 půjde i o "neviditelné" bombardéry B1.

Souhrnný článek událostí od 19. - 15. září

úterý 18. září PÁKISTÁNSKÉ VYJEDNÁVÁNÍ ZKRACHOVALO

Jednání pákistánské mise v sousedním Afghánistánu zkrachovalo. Vyjednávači, kteří se snažili s afghánským vládním hnutím Taliban dohodnout vydání teroristy Usámy bin Ládina, se vrátili zpět domů s tím, že se do afghánistánu nehodlají vrátit.
pondělí 17. září PÁKISTÁN JEDNÁ O VYDÁNÍ LÁDINA
Česká vláda připravuje opatření proti lidem, kteří veřejně schvalují terorizmus nebo ho veřejně podporují
Pákistánská delegace začala v Afghánistánu jednání s Talibanem o vydání teroristy bin Ládina.
neděle 16. září AFGHÁNISTÁN POSILUJE OBRANU
Taliban začal posilovat obranu. Podle pákistánských zdrojů se afghánské jednotky začaly přesunovat na hranici.
Podle ministra zahraničí Donalda Rumsfelda sehrají v boji proti pachatelům útoků na USA americké jednotky cvičené pro nekonvenční válku.
Pákostán po jednání s USA v pondělí vyšle dlelgaci do sousedního Afghánistánu. Mise má za úkol předat ultimátum: vydejte do tří dnů Ládina, jinak riskujete masivní ozbrojenou odvetu.
sobota 15. září - AMERIKA CHYSTÁ ODVETU
Jsme ve válce, řekl prezident Bush a slíbil důkladnou a účinnou odvetu. Podporují ji obě komory amerického parlamentu a většina Američanů.
Podporu americkým akcím přislíbily Pákistán, Kazachstán a další státy, proti se vyslovil Irák. Afghánské vládní hnutí Taliban vyzvalo cizince, aby kvůli možnému útoku opustili zemi.
FBI zatkla další muže podezřelé ze spojení s útokem. Z vyšetřování vyplynulo, že cílem teroristů mohla být také Atlanta.
Letecké společnosti postupně obnovují lety do Spojených států, provázejí je však zvýšená bezpečnostní opatření a omezení pro cestující.

Souhrnný článek událostí od 14. - 11. září

pátek 14. září - DEN SMUTKU

Americký ministr obrany Rumsfeld povolal prvních 35 tisíc vojáků v záloze do aktivní služby. Krok následuje poté, co Senát schválil rezoluci, která Bushovi umožňuje ozbrojenou odvetu za úterní atentáty. Senát rovněž schválil pomoc ve výši 40 miliard dolarů na odstranění následků útoků a boj proti terorismu.

FBI zveřejnila jména 19 únosců letadel. Sedm z nich bylo vycvičenými pilot. Řada z nich měla základnu na Floridě.

USA udělaly první viditelný krok k odvetě. Požádaly Pákistán, aby uzavřel hranice. Vyzvaly ho o povolení přeletů v případě útoku amerických letadel proti teroristům.

čtvrtek 13. září - POPRVÉ OFICIÁLNĚ OZNAČEN LÁDIN

Amerika poprvé oficiálně pojmenovává podezřelého z teroristického útoku. Jde o teroristu bin Ládina, řekl ministr zahraničí Colin Powell.

Policisté zadrželi v souvislosti s útokem několik lidí. Pátrání je zavedlo i do Hamburku. Někteří podezřelí měli pilotní licence.
Bush vyhlásil pátek dnem smutku. Přidávají se země EU včetně Česka.
New York pohřešuje na 5000 lidí. Zachráněno jen 7 lidí, vyproštěno 94 těl.
středa 12. září - BUSH: JE TO VÁLKA
Bush označil útoky za válečný akt.
Policie i armáda pátrá po původci útoků. Stopy vedou k bin Ládinovi.
Taliban vinu Ládina popřel. Jeho vydání je předčasné, prohlásil.
První odhady ztrát na životech: newyorský starosta hovoří o tisících.
NATO v Bruselu rozhodlo, že útok na USA je útokem na celou Alianci.
Po Evropě se šíří výhrůžky, evakuují se budovy. Kontinent hlídá tisíce policistů.
úterý 11. září - TERORISTÉ ÚTOČÍ
Bush slibuje, že viníci tragédie a jakákoli země, která je kryje, budou potrestáni.
New York - 14:50 SELČ: první letadlo naráží do 110 patrového mrakodrapu, 15:08 SELČ: do druhé věže narazilo další letadlo; Washington - 15:30 SELČ: třetí letadlo se zřítilo na budovu Pentagonu; Pensylvánie - poslední letoun se zřítil do neobydlené oblasti. Teroristé zřejmě mířili na Camp David.

Americká letadlová loď Kitty Hawk opustila domovský přístav v japonské Jokusace a vyplula neznámým směrem. Mluvčí amerického námořnictva oznámil, že 40letá loď s atomovým pohonem se zapojí do americké operace proti mezinárodnímu terorismu, 1. října 2001

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Na stopu střelce přivedla policii jeho matka. Její informace byly klíčové

Střelce Ctirada Vitáska, který v úterý zabil v nemocnici v Ostravě šest lidí, policisté dopadli několik hodin po...

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

Měla místenku v první třídě, diví se dráhy vzkazu Grety o přeplněném vlaku

Švédská aktivistka Greta Thunbergerová napsala, že při cestě domů přes Německo cestovala přeplněnými vlaky. Svá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drtivé vítězství Johnsonových konzervativců, mají absolutní většinu

Britské předčasné volby vyhrála drtivě Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona. V parlamentu bude mít absolutní...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Nejvýkonnější ledoborec světa se plaví v ruských vodách, může měnit ponor

Tento týden se od mola petrohradského přístavu odrazil ledoborec Arktika ze série LK-60, který nemá ve světě obdoby....

Laviny si v Alpách vyžádaly čtyři oběti. Tři v Itálii, jednu v Rakousku

Při pádu lavin v italských Alpách zahynuli v neděli na třech různých místech tři lidé. Další člověk zahynul pod masami...

EU vděčí za svůj vznik nacistickému veliteli Paříže, tvrdí jeho syn

Nacistický generál Dietrich von Choltitz umožnil rozvoj poválečné evropské integrace, protože nezničil Paříž. Uvedl to...

Měla místenku v první třídě, diví se dráhy vzkazu Grety o přeplněném vlaku

Švédská aktivistka Greta Thunbergerová napsala, že při cestě domů přes Německo cestovala přeplněnými vlaky. Svá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz