Sobota 5. prosince 2020, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 5. prosince 2020 Jitka

Nová fáze syrské války. Kurdové pomohli odříznout Aleppo, Turci hrozí

  10:45
Syrský konflikt se podle některých analytiků ocitl ve zlomové fázi. Protivládní povstalci v největším městě země Aleppu jsou prakticky odříznutí od zásobování, k přetnutí pro ně důležité tepny z Turecka přispěli i Kurdové. Dění přiblížilo možnou porážku povstání i scénář turecké intervence na jeho podporu.

V pohraničních oblastech Sýrie, které ovládají Kurdové z milic YPG, jsou jejich žluté vlajky s červenou hvězdou dobře vidět i pro turecké pohraničníky. | foto: AP

Úhlů pohledu, podle kterých se syrská občanská válka posouvá do nové, nebezpečnější fáze, je hned několik.

Před několika dny se syrským vládním jednotkám a jejich spojencům podařilo odříznout poslední větší spojnici povstalců v Aleppu s Tureckem (více o přípravách civilistů na obklíčení čtěte zde).

Nově se ale do přetnutí silnice mezi městem a turecko-syrským hraničním přechodem Báb al-Salám přidaly i kurdské milice YPG, které podnikly útok východním směrem z nejzápadnějšího kurdského kantonu Efrin.

Mapa severní Sýrie ukazuje silnici od tureckých hranic a města Azaz dále na jih už pod kontrolou kurdských sil (žlutá barva), dále na jihu pak vládních jednotek (zelená). Ještě donedávna ji ovládali povstalci (oranžová).

Jenže území kolem obce Azaz, které se tak stalo bojovou frontou, je nejen důležité pro zásobování Aleppa, ale je také obývané etnickými Turkmeny (viz následující mapa, barevné zóny kontroly odrážejí situaci v prosinci).

Mapa bojů v severní Sýrii k prosinci 2015 ukazuje oblasti obývané etnickými...

Mapa bojů v severní Sýrii k prosinci 2015 ukazuje oblasti obývané etnickými Kurdy (zejména pod kontrolou kurdských milic - žlutá území - a severně od al-Bábu. Poblíž hranic s Tureckem žijí i etničtí Turkmeni.

Turci tedy kurdské útoky vnímají nejen jako útok na své turkmenské příbuzné, ale zároveň jako snahu Kurdů (tvoří téměř pětinu obyvatelstva Turecka a sní o nezávislosti) obsadit turkmenská území v Sýrii. A do třetice jako přímé zapojení Kurdů do boje po boku syrského prezidenta Bašára Asada, nepřítele Turecka.

Kdo brání Aleppo

Protiasadovskou opozici v Aleppu tvoří nesourodý mix skupin a frakcí napříč ideologickým spektrem. Část silných skupin si udržuje jistou nezávislost na džihádistické an-Nusře - na rozdíl od provincie Idlib, kde mají džihádisté hlavní slovo. V Aleppu hrají roli:

Ahrar al-Šám: salafisticko-džihádistická skupina kontroluje západní přístupy do Aleppa z Turecka. Je to poslední neodříznutá cesta. Pohlcuje regionální skupiny a sílí. Spojenec an-Nusry.
Dzabat al-Šamíja: nová inkarnace FSA, relativně umírněná. Získala přístup k americkým protitankovým raketám. Je aktivní u tureckých hranic a přímo v Aleppu.
Džajš al-Mudžáhedín: Stejně jako al-Šamíja se vymezuje proti IS, dříve také obdržela americké rakety. Je velmi aktivní v obraně Aleppa. Jednala o příměří s Asadem.

Fejlák al-Šám: Vojensky efektivní uskupení se stalo výrazným hráčem v Aleppu poté, co vyztužilo obranu města svými bojovníky z Idlibu. Má podporu Turecka a Kataru.
Favdž al-Avál: Menší, ale silná skupina patrně s vazbami na Turecko. Velitel Abú Asad je expert přes taktiku podminování opevněných pozic.

Zdroj: ISW

Kurdové se dosud stranili přímého boje s protiasadovskými povstalci na severu Sýrie, mezi nimiž hrají nemalou roli radikální islamisté. Kanton Efrin byl izolovaný, tíhu bojů nesly dva východnější kantony Kobani a Jazira. A byly to boje výhradně proti Islámskému státu. Minimálně dosud Kurdové nepodnikali akce, které by šlo interpretovat jako přímou podporu Asadova režimu, jejž pro ně představuje stále protivníka, byť ne úplně aktuálního.

Turecká odpověď Kurdům na sebe nenechala dlouho čekat, Turci od soboty intenzivně ostřelují z děl kurdské pozice v okolí Azazu a blízké letecké základny Menagh, kterou Kurdové také obsadili. Premiér Ahmet Davutoglu úder potvrdil. „Provedeme protiúder proti každému kroku (YPG). Okamžitě se stáhnou z Azazu a okolní oblasti a už se k ní znovu nepřiblíží,“ pohrozil podle agentury Reuters Davutoglu.

Ruská média uvedla, že Turci úmyslně ostřelovali i syrské vládní jednotky na severu Sýrie.

Turecké útoky na Kurdy nicméně nejsou konzistentní s nedávným oznámením Ankary, že by Turci společně se Saúdy mohli zahájit pozemní operaci proti Islámskému státu. V Azazu Islámský stát není. Objevily se tak obavy, že se Turecko chystá prorazit k obkličovanému Aleppu silou a eskalovat válku v Sýrii na zcela novou úroveň.

Izraelský server: Povstalci v Aleppu se vzdají, nebo zahynou

Vojenská situace islamistických povstalců, kteří v očích Turecka mohli přispět ke svržení Asada, je totiž po přetnutí koridoru kolem Azazu velmi špatná.

Obvykle dobře informovaný izraelský bezpečnostní portál Debka hovoří o nejkritičtějším momentu pětileté syrské občanské války. V Aleppu se podle něj uzavírá obklíčení 35 tisíc povstaleckých bojovníků a 400 tisíc civilistů, kteří čelí ruskému bombardování.

Fotogalerie

Z oblasti prchají desítky tisíc běženců. „Je to největší exodus syrských uprchlíků od začátku války,“ píše portál (více o uprchlících před ofenzivou kolem Aleppa čtěte zde).

Podle zdrojů serveru, provozovaného lidmi s vazbami na izraelskou bezpečnostní komunitu, se povstalcům „bolestivě nedostává zbraní pro odražení masivní kombinované ofenzivy“ a zbývá jim vzdát se, nebo zahynout, až je vládní síly budou postupně ničit „pozici za pozicí, ulici za ulicí“.

Na operaci se kromě vládních vojáků podílí Hizballáh, irácké šíitské milice s íránskými důstojníky a ruské elitní síly Specnaz, uvedl server. „Až obsadí Aleppo a severní Sýrii, utrpí jejich protivníci nejtěžší porážku od začátku války. Schopnost povstalců pokračovat v boji bude otřesena,“ soudí Debka.

Po obklíčení Aleppa se nicméně vládní síly mohou spíše pokusit město vyhladovět, jako to například udělaly v Homsu. Boj ve městě je obecně obtížný a nese s sebou riziko velkých ztrát.

Intervenci v Sýrii zvažují i sunnitské arabské státy

O vývoj války v Sýrii jeví zvýšený zájem nejen Turecko, ale i další sunnitské státy v oblasti. Saúdská Arábie, která aktuálně vede nepříliš úspěšnou válku v Jemenu, začala rozmisťovat letadla na jihotureckých leteckých základnách. Spekuluje se i o tom, že ve prospěch povstalců mohly intervenovat Spojené arabské emiráty a Katar (podrobněji jsme psali zde).

Taková akce by nemusela nutně znamenat přímé útoky intervenčních armád na syrské vládní síly. Dílčího cíle by akce dosáhla i rozmístěním vojáků na povstaleckých územích pod záminkou boje s Islámským státem. A k přímé konfrontaci sil řady zemí na syrském bojišti by bylo zase o kus blíže.

Válka v Sýrii stála podle většiny zdrojů za pět let život 260 tisíc lidí. Před několika dny se objevila zpráva, že obětí je o 200 tisíc více (psali jsme zde).

Prchající Syřané tvoří velkou část běženců, kteří v rámci uprchlické a migrační vlny přicházejí do Evropy (podrobný článek o loňských počtech čtěte zde). Během války získali silné pozice islamisté, jimž čelí syrská armáda i kurdské milice. Syrským vojákům pomáhají Rusové, Íránci a Hizballáh, Kurdům (respektive Syrským demokratickým silám) letecky koalice vedená USA.

Situace obyvatel na mnoha místech válčící Sýrie je kritická:

Autor:
  • Nejčtenější

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Z okna kladenské školy vypadla patnáctiletá dívka, zraněním podlehla

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici ráno zemřela mladistvá dívka, podle prvních informací žákyně 9....

Nový úřad by kvůli covidu mohl zavírat obchody i vidět do mobilů

Nový centrální úřad Státní hygienické služby spadající pod ministra zdravotnictví má mít možnost i bez nouzového stavu...

Do restaurace Šeberák opět přišli lidé. O víkendu se chystá otevřít další bar

Do pražské restaurace Šeberák v pátek opět dorazili lidé. Podnik se poprvé otevřel navzdory zákazu již ve čtvrtek....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praha zkresluje rizikové skóre, zbytek země je na horším stupni 4

Pravděpodobnost dalšího uvolnění opatření proti koronaviru v Česku klesá. Některé kraje jsou podle systému PES v...

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  • Další z rubriky

Američtí lékaři bojují na dvou frontách. Proti koronaviru a lidské hlouposti

Američtí šéfové nemocnic a lékaři v posledních dnech apelují na guvernéry některých států USA, aby jim v boji proti...

Kudy do Karabachu? Územní zisky už Ázerbájdžánu nestačí

Premium Postupným návratem do všech tří dříve okupovaných území kolem sporného Náhorního Karabachu se završuje vojenský triumf...

Čas se krátí, neshody přetrvávají. Británie a EU stále neuzavřely smlouvu

Přes pokrok v řadě oblastí dál panují v jednáních mezi Evropskou unií a Velkou Británií neshody, které brání uzavření...

Čína provádí genetické pokusy, zkouší vytvořit supervojáky, tvrdí Ratcliffe

Čínská armáda provádí testy na svých mužích s cílem vyvinout vojáky s biologicky vylepšenými schopnostmi. Tvrdí to...

Jaká je smrtnost? Kde hrozí nákaza covidem? Nové důkazy vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Prožil jsem jedno z nejkrásnějších období s milovanou ženou, říká Langmajer

Jiří Langmajer (54) už je přes rok ženáč. Po boku manželky Adély Gondíkové (47) je herec spokojený, pochvaluje si život...