Odplata se zohavené Íránce prodraží, oslepit muže stojí statisíce

  15:51aktualizováno  15:51
Amáni Bahrámíovou před pěti lety oslepil a znetvořil odmítnutý ctitel. Chrstl jí do obličeje kyselinu. Nedávno byl odsouzen k trestu oko za oko. Lékaři mu ale kyselinou vypálí "jen" jedno oko. Podle islámského práva je totiž oko muže dvakrát cennější. Aby ho doktoři oslepili zcela, musí Bahrámíová zaplatit 25 110 dolarů (zhruba 550 tisíc korun).

Amáni Bahrámí | foto: Profimedia.cz

Příběh Amáni Bahrámíové zná celý svět. Muž, kterého odmítla, jí do obličeje chrstl kyselinu, aby ji znetvořil. Íránský soud jej odsoudil k trestu "oko za oko". I on podle práva šaría má být oslepen kyselinou.

Nyní se však ukazuje, že přesnější by bylo říkat "oko za oči". Násilník totiž oslepil ženu, ale ty v očích íránského trestního práva nemají takovou hodnotu jako muži.

Dvě oči ženy mají cenu jednoho mužského

"Řekli mi, že moje dvě oči se rovnají jeho jednomu, protože v mé zemi má každý muž cenu dvou žen," řekla třicetiletá Bahrámíová předevčírem španělskému rozhlasu Cadena SER. Pokud totiž muž způsobí vážnější poranění ženě, stanoví tamní právo, že odplata bude jen poloviční.

Íránka Amáni Bahramí.
Amáni Bahrámíová před znetvořením

Respektive bude plná, ale ženina rodina musí zaplatit určitou částku, která má vyrovnat cenu muže a ženy. V tomto případě má Amáni Bahrámíová zaplatit 25 110 dolarů. Stejně se postupuje i v případě vraždy, kdy je muž sice popraven, ale rodina zabité ženy musí zaplatit částku v hodnotě poloviny lidského života.

S příchodem Ahmadínežáda dotace ustaly

Amáni Bahrámíová žije ve Španělsku už od roku 2004, přestěhovala se tam poté, co ji její ctitel Madžíd Movahedi překvapil na zastávce. Čekal tam na ni a znenadání jí obličej polil kyselinou. Ženu tak oslepil a znetvořil. Španělští lékaři ji sedmnáctkrát operovali a snažili se jí vrátit tvář i zrak. Přesto je pravé oko zcela zničené a ani u levého lékaři nejsou schopni zabránit úplnému oslepnutí.

přečtěte si

Íránec kyselinou zohavil a oslepil ženu. Teď to zažije sám

Operace, stejně jako ženin pobyt v Evropě, platila íránská vláda, když se však v roce 2005 stal novým prezidentem státu Mahmúd Ahmadínežád, dotace ustaly. Žena nyní žije z 500 dolarů měsíčně, které jí dává španělská vláda.

Kdy k potrestání násilníka dojde, zatím není jasné. Jeho oběť nyní čeká na dopis od íránského soudu, který ji zpraví o konkrétním datu. Jeho oslepení však nebude tak brutální, jak to provedl on jí. Rozsudek vykonají lékaři. Pod narkózou mu do očí vloží několik kapek kyseliny.

Íránka Amáni Bahramí po popálení kyselinou.
Amáni Bahrámíová po popálení kyselinou

Přesto byl tento rozsudek v islámském světě spíše neobvyklý.
Právo šaría, které umožňuje oplatit stejnou mincí, se ve většině muslimských zemí v trestním právu vůbec neuplatňuje. A tam, kde ano, přistoupí většinou v podobných případech rodina oběti na finanční vyrovnání. Teprve pokud se rodiny nedomluví, přijde na řadu trest.

A tak tomu bylo v případě Amáni Bahrámíové. Žena odmítla nabídku a trvala na tom, že má být násilník potrestán. Sám Madžíd Movahedi svou vinu ani po vynesení rozsudku neuznal. "Noviny z toho udělaly velkou kauzu, ale já neudělal nic špatného," citoval muže Washington Post. Na rozdíl od jeho otce, který se postavil na stranu Amáni. "Pokud je opravdu slepá, rozsudek nad mým synem musí být vykonán," řekl Azíz Movahedi.

Nejde o pomstu, ale o prevenci

Sama žena novinářům několikrát zopakovala, že na potrestání netrvá z pomsty, ale proto, aby něco takového nemohl provést dalším dívkám. Stejně jako v některých afrických islámských zemích, v Saúdské Arábii nebo po několik let v Čečensku se toto "právo odplaty" uplatňuje spíše v případě vražd, a to formou nejvyššího trestu - trestu smrti.

A vztahuje se i na cizince. "V Saúdské Arábii byly souzeny dvě Britky, které údajně zabily australskou zdravotnici. Hrozil jim trest smrti. Teprve po morálním nátlaku okolí bratr zabité v Austrálii vyslovil souhlas s odškodným namísto popravy," popisuje arabista Luboš Kropáček. Saúdské Arábii i Íránu vyčítají západní organizace na ochranu lidských práv i to, že tyto popravy mohou být veřejné.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Vyšetřovatelé obvinili čtyři separatisty z útoku na malajsijské letadlo MH17

Malajský vyšetřovatel u trosek sestřeleného letu MH17 na Ukrajině (22. července...

Z odpovědnosti za sestřelení malajsijského letounu na lince MH17 na východě Ukrajiny budou souzeni Rusové Igor Girkin,...

Černobyl na prodej. Lidé ve velkém nakupují předměty ze sovětské éry

Na internetu je možné zakoupit stejné plynové masky, které používaly vojáci v...

Seriál Černobyl přitáhl celosvětovou pozornost. Na místo jaderné katastrofy proudí davy turistů, uživatelé sociálních...

Bezpečnosti očkování nevěří třetina Evropanů. Nedůvěra stoupá i v Česku

Očkovací centra v New Yorku nabzí při epidemii spalniček vakcinaci zdarma

Celosvětově nejnižší důvěru v bezpečnost očkování mají obyvatelé Evropy, kde jsou o ní přesvědčeny pouze necelé dvě...

Najdete na iDNES.cz