Odkud opravdu pochází Hadassah Liebermanová?

  13:54aktualizováno  13:54
Zjistit minulost Hadassah Liebermanové, manželky demokratického kandidáta na funkci viceprezidenta USA Joea Liebermana, je velmi obtížné a zveřejněné údaje jsou často rozporné.
Otcem Hadassah je pravděpodobně český rabín a právník, který se narodil na Podkarpatské Rusi a za druhé světové války byl nasazen v pracovním táboře maďarské armády, píše časopis Týden.

Nedávno přinesl český tisk informace převzaté z amerických médií o tom, že manželka Joea Liebermana, budoucího potenciálního viceprezidenta USA a kandidáta demokratů, je původem Češka. Více detailů ohledně této skutečnosti ale chybělo.

Nejnovější zjištění časopisu Týden a nové informace zpravodaje ČTK potvrzují, že původ Hadassah Liebermanové  není zcela jednoznačný, a že je zde celá řada nejasností.

Americká média považují Hadassah za Češku
Podle amerických médií je Hadassah Liebermanová původem z někdejšího Československa. Zde se měla narodit v roce 1948 Samuelu Freilichovi a jeho ženě Elle Weiderové.

Rodina se v New Yorku usadila v roce 1950 a v roce 1982 se Hadassah seznámila s budoucím senátorem za stát Connecticut Joem Liebermanem.

Ten byl letos na nominačním sjezdu Demokratické strany vybrán jak kandidát na funkci viceprezidenta. Prezidentským kandidátem demokratů je Al Gore.

Kdo je otcem Hadassah Liebermanové?
Časopis Týden vypátral, že příjmení Elle, považované americkými médii za Weiderovou, zní správně Viderová.

Podle Týdne uvalil Státní ústřední archív na údaje o Liebermanové informační embargo, české ministerstvo zahraničí i americké velvyslanectví ale jakýkoli nátlak ze své strany vylučují. Archív v tomto případě pouze striktně dodržuje zákon o ochraně osobních údajů, platící od letošního dubna.

ČTK minulý týden v archívech pražské židovské obce zjistila, že muž jménem Samuel Freilich sice žil, ale společně se svými čtyřmi dětmi zahynul v roce 1944 v koncentračním táboře v Rize. Před tím strávil dva roky v terezínském ghettu.

Nepravděpodobnějším otcem Hadassah Liebermanové je podle Týdne Samuel Freilich, narozený v roce 1903 na Podkarpatské Rusi, který v roce 1930 úspěšně absolvoval pražskou právnickou fakultu a po válce si v roce 1946 vzal Ellu Viderovou.

Další muž tohoto jména vydal v 80. letech ve Spojených státech knihu s názvem Nejstudenější zima. Podle časopisu jde o paměti pravděpodobně českého rabína, který byl za druhé světové války nasazen v pracovním táboře maďarské armády. Autor válku přežil, i když ke konci byl internován ve vězení v Doroschvitzu. Podle Týdne by autor této knihy a právník Freilich mohli být jedna a táž osoba.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Evropští lídři odložili rozhovory o přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Premium

Nakresleno a naplánováno: jak Turci chtějí vrátit miliony Syřanů domů

V pásmu, které nyní chtějí Turci obsadit, plánují pro uprchlíky postavit deset měst a 140 vesnic, každou po 5 000...

Premium

KOMENTÁŘ: Autonomní Katalánsko, bolavý vřed Španělska

Jihoevropská země se bojí rozdrolení. Madrid bude muset začít jednat, hrozí totiž i teroristické útoky. Devět z...

Máme toho dost. Sky News vyšla divákům vstříc, má kanál bez zpráv o brexitu

Britská televize Sky News zareagovala na průzkum Institutu pro studium žurnalistiky agentury Reuters, podle kterého...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz