SLAVNÉ FOTOGRAFIESeriál iDNES.cz nabízí příběhy slavných zpravodajských fotografií, které se staly ikonami, ať už vznikly na válečných bojištích, při různých tragédiích, ve vesmíru nebo "jen" zachycují lidské osudy. |
Mužem na snímku je v té době devatenáctiletý Hans Conrad Schumann. Na rohu berlínských ulic Ruppiner Strasse a Bernauer Strasse se ocitl pouhé dva dny poté, co ozbrojené síly NDR obsadily hranici mezi východním a Západním Berlínem.
V té době město ještě rozděloval pouhý provizorní zátaras z ostnatého drátu - předchůdce Berlínské zdi. Stavba nechvalně proslulého betonového oplocení začala až o den později.
Schumann, který byl členem východoněmecké pořádkové policie, se do služby v Berlíně přihlásil dobrovolně. Těžko říct, co ho přimělo k pozdějšímu riskantnímu útěku. Informací o jeho motivech je poskrovnu. Některé noviny a weby v popiscích pod fotografií píší, že utíká na Západ za svými příbuznými.
Jeden skok a byl na Západě
On sám jako motiv pro útěk později uvedl scénu, které byl při hlídání hranice svědkem. Alespoň podle internetových stránek organizace UNESCO.
Viděl prý, jak vojáci zabránili malé dívce, která byla navštívit babičku ve východním Berlíně, v návratu za rodiči do západní části města. Otec s matkou přitom na ni čekali hned za ostnatou bariérou.
V každém případě odpoledne 15. srpna 1961 se Hans Conrad Schumann rozběhl a jedním skokem za sebou nechal komunistický východní Berlín. Zachytil ho přitom i fotograf Peter Leibing z agentury Conti-Press (na místě byl ještě jeden fotoreportér pozn. red).
Video, na němž je vidět, jak Hans Conrad Schumann přeskakuje v předchůdkyni Berlínské zdi - bariéru tvořenou ostatým drátem
Leibing popsal, že mladík byl před tím notně nervozní a kouřil jednu cigaretu za druhou. Fotograf ho pozoroval asi hodinu. Kolem čtvrté hodiny odpoledne se dočkal svého životního snímku: na černobílé fotografii je vidět přesně ten okamžik, kdy Schumann přeskakuje zábranu a zároveň si už sundává z ramene zbraň.
Odhodil ji prakticky ve chvíli, kdy došlápl "na Západ". To už je ale vidět jen na krátkém videu, které také zachycuje jeho útěk. Kamera dále zabírá Schumanna, jak vbíhá do policejního antonu. Poté záběr končí.
Oběsil se ve svém sadu
Hans Conrad Schumann po své emigraci zamířil do Bavorska, kde se oženil a založil rodinu. Dva roky po své emigraci řekl reportérovi agentury AP: "Někdy mi to připadá, že stále sním. Po chmurném životě ve východním Německu, tohle všechno vypadá tak nereálně, jako pohádková říše."
Zemřel v roce 1998 ve svých 56 letech - oběsil se ve svém sadě v Kipfenbergu na jihu Německa. Důvodem byly rodinné problémy. V rok 20. výročí pádu Berlínské zdi pak nedaleko Bernauer Strasse vztyčili tři muži z někdejší NDR sochu skákajícího Schumanna (o obřích oslavách výročí pádu zdi čtěte více zde).
Peter LeibingNarodil se v roce 1941 a proslavil se o dvacet let později snímkem prchajícího východoněmeckého vojáka do Západního Berlína. Na rohu ulic Ruppiner Strasse a Bernauer Strasse byl 15. srpna 1961 i proto, že dostal tip od policie, že by se policista z NDR hlídající hranici mohl pokusit o útěk na Západ. Za svůj snímek Hanse Conrada Schumanna získal cenu Overseas Press Club Best Photograph. Jako fotoreportér se živil až do odchodu do důchodu. V době, kdy pořídil slavnou fotografii, pracoval pro agenturu Conti-Press, později přešel do Hamburger Echo, Hamburger Morgenpost a Hamburger Abendblatt. |