Odchovanci Stasi hlídají Merkelovou a pracují v kriminálce, tvrdí televize

  15:42aktualizováno  15:42
Německou kancléřku Angelu Merkelovou údajně chrání dva bývalí pracovníci východoněmecké tajné služby Stasi. Podle veřejnoprávní televize ARD jí dělají osobní strážce na chalupě v Braniborsku. Úřady to popírají. ARD ale také upozornila, že desítky pracovníků Stasi dělají na vysokých postech braniborské kriminálky.

Jeden ze strážců Merkelové podle ARD dělal ve Stasi 10 let v oddělení, které odposlouchávalo telefonáty ze Západu. | foto: Michal Šula, MF DNES

ARD v publicistickém pořadu Monitor informovala, že zhruba stovka bývalých komunistických rozvědčíků dodnes působí v braniborském kriminálním úřadě.

Ministerstvo vnitra východoněmecké spolkové země přiznalo, že v řadách kriminalistů pracuje 58 bývalých lidí od Stasi. Informace o strážcích kancléřky Angely Merkelové ale popřelo.

Podle ARD dnes 13 z bývalých pracovníků Stasi působí v pozici vedoucích referátů na kriminálce a devět jich pracuje v oddělení protistátních trestných činů. Ministerstvo pouze potvrdilo, že dva bývalí důstojníci Stasi dnes mají hodnost vrchních policejních radů.

Televize ARD dále tvrdí, že někteří z dnešních vedoucích referátů dříve pracovali jako vedoucí vyšetřovatelé v elitním oddělení IX, které bylo pověřeno inscenováním politických procesů. Experti proto hovoří o policejním skandálu.

Strážce Merkelové prý "odposlouchával Západ"

Podle ARD jsou dva bývalí příslušníci Stasi odpovědní za hlídání kancléřčina víkendového pozemku v regionu Uckermark poblíž města Prenzlau. Merkelová tu v červenci tráví svou dovolenou.

Jeden ze strážců prý pro obávané "ministerstvo pro státní bezpečnost" pracoval deset let. Naposledy dělal v oddělení III, v jehož popisu práce byly mimo jiné odposlechy telefonátů ze Západu.

Braniborský ministr vnitra Jörg Schönbohm podle dnešního deníku Berliner Zeitung označil tuto část reportáže za "absolutně lživou zprávu". Za hlídání samotné kancléřky totiž podle něj odpovídá nikoli zemský, nýbrž spolkový kriminální úřad a střežení jejích nemovitostí spadá pod policejní prezidium ve Frankfurtu nad Odrou.

Osobní zkušenosti se Stasi má i sama kancléřka Angela Merkelová. Letos v květnu zveřejnila, že se jí tajná služba snažila naverbovat, když jako fyzička žádala o místo na univerzitě. Agenty prý ale okamžitě odmítla. - Neumím držet jazyk za zuby, vymluvila se Merkelová Stasi

Polovině bylo pod 25 let, říká ministr

Ministr Schönbohm se snaží přítomnost pracovníků Stasi v policii postavit do jiného světla. Řekl, že polovině z 200 bývalých placených pracovníků Stasi, kteří nyní pracují jako policisté, bylo v roce 1989 méně než 25 let. Předhazovat jim dnes činnost pro Stasi je tak podle něj "zavádějící a falešné".

"Odmítám policii stavět pod všeobecné podezření," řekl Schönbohm.

Ještě před sjednocením Německa v únoru 1990 bylo u kulatého stolu dohodnuto, že 220 řádných zaměstnanců Stasi může pracovat u policie. Při prověrkách po roce 1991 se zjistilo, že u policie stále pracuje 242 bývalých agentů Stasi a 1 238 takzvaných neoficiálních spolupracovníků. Kolem 600 jich bylo propuštěno.

Historik vládního úřadu pro podklady Stasi Roger Engelmann přesto označil odhalené skutečnosti za skandál. "Ani tomu nemohu uvěřit. Myslel jsem, že byli všichni dávno profiltrováni," uvedl.

Předseda německých policejních odborů Rainer Wendt hovoří o naprostém selhání vlády. Zemské kriminální úřady (LKA) totiž rozplétají i protistátní trestné činy a případy organizované kriminality. "Tady potřebujeme vyšetřující síly, u nichž nelze pochybovat o oddanosti právnímu státu," zdůraznil Wendt.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Migranti z lodi Open Arms se v noci vylodili na ostrově Lampedusa

Jeden z evakuovaných migrantů. (17. srpna 2019)

Loď Open Arms, která patří španělské neziskové organizaci Proactiva, v úterý krátce před půlnocí zakotvila v italském...

Po e-cigaretě na jednotce intenzivní péče. USA zkoumají stovku případů

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Americký úřad pro ochranu veřejného zdraví vyšetřuje už stovku případů, kdy lidé skončili v nemocnici s vážnými...

Dva američtí vojáci zahynuli v Afghánistánu, účastnili se tajné akce

Výbuch způsobil Mattovi velmi vážná zranění. Vojáci ho nesou k vrtulníku...

V Afghánistánu ve středu padli dva američtí vojáci. Podle agentury Reuters to bez bližších podrobností oznámilo tiskové...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz