Odchovanci Stasi hlídají Merkelovou a pracují v kriminálce, tvrdí televize

  15:42aktualizováno  15:42
Německou kancléřku Angelu Merkelovou údajně chrání dva bývalí pracovníci východoněmecké tajné služby Stasi. Podle veřejnoprávní televize ARD jí dělají osobní strážce na chalupě v Braniborsku. Úřady to popírají. ARD ale také upozornila, že desítky pracovníků Stasi dělají na vysokých postech braniborské kriminálky.

Jeden ze strážců Merkelové podle ARD dělal ve Stasi 10 let v oddělení, které odposlouchávalo telefonáty ze Západu. | foto: Michal Šula, MF DNES

ARD v publicistickém pořadu Monitor informovala, že zhruba stovka bývalých komunistických rozvědčíků dodnes působí v braniborském kriminálním úřadě.

Ministerstvo vnitra východoněmecké spolkové země přiznalo, že v řadách kriminalistů pracuje 58 bývalých lidí od Stasi. Informace o strážcích kancléřky Angely Merkelové ale popřelo.

Podle ARD dnes 13 z bývalých pracovníků Stasi působí v pozici vedoucích referátů na kriminálce a devět jich pracuje v oddělení protistátních trestných činů. Ministerstvo pouze potvrdilo, že dva bývalí důstojníci Stasi dnes mají hodnost vrchních policejních radů.

Televize ARD dále tvrdí, že někteří z dnešních vedoucích referátů dříve pracovali jako vedoucí vyšetřovatelé v elitním oddělení IX, které bylo pověřeno inscenováním politických procesů. Experti proto hovoří o policejním skandálu.

Strážce Merkelové prý "odposlouchával Západ"

Podle ARD jsou dva bývalí příslušníci Stasi odpovědní za hlídání kancléřčina víkendového pozemku v regionu Uckermark poblíž města Prenzlau. Merkelová tu v červenci tráví svou dovolenou.

Jeden ze strážců prý pro obávané "ministerstvo pro státní bezpečnost" pracoval deset let. Naposledy dělal v oddělení III, v jehož popisu práce byly mimo jiné odposlechy telefonátů ze Západu.

Braniborský ministr vnitra Jörg Schönbohm podle dnešního deníku Berliner Zeitung označil tuto část reportáže za "absolutně lživou zprávu". Za hlídání samotné kancléřky totiž podle něj odpovídá nikoli zemský, nýbrž spolkový kriminální úřad a střežení jejích nemovitostí spadá pod policejní prezidium ve Frankfurtu nad Odrou.

Osobní zkušenosti se Stasi má i sama kancléřka Angela Merkelová. Letos v květnu zveřejnila, že se jí tajná služba snažila naverbovat, když jako fyzička žádala o místo na univerzitě. Agenty prý ale okamžitě odmítla. - Neumím držet jazyk za zuby, vymluvila se Merkelová Stasi

Polovině bylo pod 25 let, říká ministr

Ministr Schönbohm se snaží přítomnost pracovníků Stasi v policii postavit do jiného světla. Řekl, že polovině z 200 bývalých placených pracovníků Stasi, kteří nyní pracují jako policisté, bylo v roce 1989 méně než 25 let. Předhazovat jim dnes činnost pro Stasi je tak podle něj "zavádějící a falešné".

"Odmítám policii stavět pod všeobecné podezření," řekl Schönbohm.

Ještě před sjednocením Německa v únoru 1990 bylo u kulatého stolu dohodnuto, že 220 řádných zaměstnanců Stasi může pracovat u policie. Při prověrkách po roce 1991 se zjistilo, že u policie stále pracuje 242 bývalých agentů Stasi a 1 238 takzvaných neoficiálních spolupracovníků. Kolem 600 jich bylo propuštěno.

Historik vládního úřadu pro podklady Stasi Roger Engelmann přesto označil odhalené skutečnosti za skandál. "Ani tomu nemohu uvěřit. Myslel jsem, že byli všichni dávno profiltrováni," uvedl.

Předseda německých policejních odborů Rainer Wendt hovoří o naprostém selhání vlády. Zemské kriminální úřady (LKA) totiž rozplétají i protistátní trestné činy a případy organizované kriminality. "Tady potřebujeme vyšetřující síly, u nichž nelze pochybovat o oddanosti právnímu státu," zdůraznil Wendt.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Námořní kolos, obřad u vulkánu a poker face

NÁMOŘNÍ KOLOS. Nákladní loď plná kontejnerů kotví v přístavu Pasir Panjang v...

Pákistánského stánkaře neodradily od prodávání ani záplavy, které sužují jižní Asii kvůli monzunovým dešťům. V...

Pojďte k nám. Německo nemá dostatek ošetřovatelů, láká je i z Kosova

Ilustrační snímek

Nedostatek ošetřovatelů a pomocného personálu v nemocnicích nebo domovech důchodců Německo pociťuje stále silněji. Na...

Ve středním Portugalsku bojuje s lesním požárem přes 1800 hasičů

Oheň likviduje les u portugalského Valenca.

Přes 1800 hasičů bojovalo v neděli s rozsáhlým lesním požárem ve středním Portugalsku. Několik obcí bylo z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz