Americký prezident Barack Obama, britský premiér David Cameron a dánská premiérka Helle Thorning-Schmidtová si na pietní akci za Nelsona Mandelu pořídili společnou fotku (10. prosince 2013).

Americký prezident Barack Obama, britský premiér David Cameron a dánská premiérka Helle Thorning-Schmidtová si na pietní akci za Nelsona Mandelu pořídili společnou fotku (10. prosince 2013). | foto: Profimedia.cz

Odchod Mandely: ostudu si uřízl Obama s Cameronem i tlumočník neumětel

  • 314
Zdá se, jako by snad odchod jihoafrického exprezidenta Mandely provázela smůla a jedno faux pas za druhým, a před nedělním pohřbem události stále nabírají na obrátkách. Ostudu za nevhodné chování si už stihli uříznout politici na všech frontách, ale také třeba organizátoři pietní akce.

O první stín na největší smuteční události, jakou za poslední století Afrika pamatuje, se postaral pouhé dva dny po Mandelově smrti český premiér v demisi Jiří Rusnok. Jeho slova o nechuti účastnit se pohřbu jihoafrického exprezidenta a velkého bojovníka za lidská práva zaplnila stránky nejen domácích médií, ale i těch za oceánem (můžete si o tom přečíst zde).

Předseda vlády se za svá slova omluvil. Českou republiku však na úterní pietní akci na johannesburgském stadionu, kde Mandela před třemi lety veřejně vystoupil naposledy, místo něj reprezentoval ministr zahraničí v demisi Jan Kohout. O pozdvižení ovšem ani tentokrát nebylo nouze, postarali se o něj jiní státníci.

Přesněji řečeno, dva z nejmocnějších mužů světa: americký prezident Barack Obama a britský premiér David Cameron. V jednu chvíli se totiž namísto smutečnímu ceremoniálu věnovali spíše své ženské kolegyni, dánské premiérce Helle Thorning-Schmidtové. Bez okolků s ní konverzovali, smáli se a šéf Bílého domu se nezdráhal dánskou političku také poplácávat po ramenou. Nakonec se všichni tři státníci rozhodli společně vyfotit. Sami. Mobilním telefonem.

To ale neuniklo objektivům fotoaparátů, a tak netrvalo dlouho a o jejich počinu se psalo palcovými titulky. "Dave, byla to opravdu ta správná chvíle na "selfie"? (označení takovýchto autoportrétů pozn. red.)" nebere si servítky třeba britský bulvár.

Obamovi na smutečním ceremoniálu seděli vedle dánské premiérky

Velké gesto, realita pořád stejná

Jistou neformálnost si americký prezident zachoval i v následujících minutách, a to když se cestou k mikrofonu poněkud nečekaně rozhodl potřást si rukou s kubánským vůdcem Raúlem Castrem. Stihl s ním prohodit i pár slov. Samo o sobě neslýchané. Vůbec poprvé, a také naposledy, tak učinili jejich předchůdci, Raúlův straší bratr Fidel a Bill Clinton na summitu OSN před třinácti lety.

K letmému sblížení na pietním aktu v JAR mnozí vzhlíželi s nadějí na přinejmenším drobné pookřání vztahů mezi antagonistickými režimy. Pro řady disidentů, uvězněných bez možnosti vycestovat z ostrovního státu, to byla první vlaštovka, že by se snad někdy poměry na Kubě mohly alespoň trochu přiblížit demokracii.

Z těchto představ však všechny snílky jen o několik hodin později vyvedl zásah policie proti opozičním demonstrantům. Asi stovka jich skončila v celách. Sešli se přitom v různých koutech ostrova k pokojné manifestaci u příležitosti, paradoxně, Dne lidských práv.

10. prosince 2013

Tlumočník, kterému nikdo nerozuměl

Tím však role Baracka Obamy v poněkud nedůstojném rozloučení s Nelsonem Mandelou nekončí. V dalším dějství ale sehrává již jen vedlejší úlohu coby jeden z řečníků na pódiu. Ta hlavní náleží jakémusi blíže neznámému tlumočníkovi do znakového jazyka, jehož výkon se zapsal do análů celosvětové komunity neslyšících.

V lepším případě se jeho výkon dočkal hodnocení jako "podivný a matoucí", zlé jazyky o něm rovnou mluvily jako o podvodníkovi, který si znaky vymýšlel. Stoje bok po boku státníků z celého světa jeho interpretaci nerozuměl snad nikdo. Neobstál ani argument, že použil málo známé znaky v jazyce zulu. Žádné takové totiž mezinárodní komunita neslyšících nezná.

Na krku má tak nyní stížnost a prověrku, jelikož není vyloučeno, že nemá patřičnou kvalifikaci.

Nepožehnám vám, dokud se neuklidníte

Úterní smuteční ceremoniál v Johannesburgu provázela nižší účast, než se očekávalo. Stadion lidé, zčásti také kvůli špatnému, deštivému počasí, naplnili odhadem jen asi ze dvou třetin. I přesto však přišlo Jihoafričanů víc než dost na to, aby umlčeli úřadujícího prezidenta Jacoba Zumu.

Dav nepříliš oblíbenou hlavu státu, často osočovanou z nákladného životního stylu, bez milosti opakovaně vypískal, až musel několikrát průvodce celou vzpomínkovou akcí Cyril Ramaphosa přejít do jazyka zulu a přítomné ukázňovat. Jeho slova, coby viceprezidenta Zumova vládnoucího Afrického národního kongresu, se ovšem s pochopením příliš nesetkala.

Stadion utichl teprve poté, když emeritní arcibiskup a další neúprosný bojovník proti apartheidu Desmond Tutu odmítl přítomným požehnat, dokud, jak řekl, "neuslyší spadnout na zem i špendlík". Jeho slova však směřovala již jen k poloprázdným tribunám, jelikož řada lidí stadion opustila dříve, než Zuma stihl svůj projev vůbec zahájit.

Smutečního ceremoniálu se zúčastnila řada významných osobností:

10. prosince 2013

Okradený arcibiskup

Nositele Nobelovy ceny míru Desmonda Tutu nicméně čekalo ještě jedno další překvapení než jen neukáznění Jihoafričané. Jeho dům v Kapském městě se totiž stal terčem zlodějů. Podle agentury AFP navíc právě v okamžiku, kdy na johannesburgském stadionu sloužil mši za svého zesnulého přítele Madibu, jak zní kmenové jméno oplakávaného exprezidenta.

K jeho smůle to není poprvé. Do hledáčku zlodějů se jeho dům podle jihoafrických médií dostal za posledního čtvrt roku již podruhé.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video