Výsledek červnového referenda, v němž se Britové vysloví k setrvání v unii, ovlivní nejen stávající členské země, ale i ty, které o členství teprve usilují. Srbský premiér Aleksandar Vučić řekl, že členství v unii už pro balkánské státy není „tak velkým snem jako dřív“.
Britská volbaEXPERTKA: Na Brexitu by prodělali všichni JEDNÁNÍ: Merkelové na vleklém summitu vyhládlo DOHODA: Drama skončilo, lídři EU našli shodu SOBOTKA: Dohoda s Brity dopadne i na Čechy REFERENDUM: Hlasujte pro setrvání v EU, vyzval Brity Cameron FIRMY: Korporace chtějí zůstat v Unii ROZHOVOR: V referendu se hraje i o Camerona |
Přístupové rozhovory se Srbskem byly zahájeny loni, Bělehrad považuje za možný termín vstupu rok 2020. Srbský list Blic ve středu v článku s názvem Česko by mohlo vystoupit z EU, když to učiní Británie, píše srbsky o čeksitu.
Britský The Daily Telegraph si všímá loňského průzkumu, podle něhož tři pětiny Čechů nejsou spokojeny s členstvím v EU a 62 procent by jich v případném referendu hlasovalo proti členství v EU.
List také píše, že kvůli brexitu, migrační krizi i kvůli problémům eura bude letošní rok v Bruselu rušný a začíná být jasné, že plně federalizovaná Evropa je nedosažitelná.
Sobotka v úterý prohlásil, že v případě, že by Britové v referendu odhlasovali odchod země z Evropské unie, očekává, že by tlak na podobný plebiscit byl i v dalších zemích EU, včetně České republiky. Takové referendum ale Sobotka, dokud bude v čele vlády, nepřipustí. Případný odchod z Unie by podle něj vedl k návratu do sféry vlivu Ruska (více zde).
Sobotka: Odejít z EU by bylo nesmyslné a nebezpečné
Na spekulace zahraničních médiích o případném odchodu Česka z osmadvacítky reagoval ve středu Sobotka prohlášením, v němž uvedl, že považuje jakékoliv návrhy na vystoupení České republiky z Evropské unie za nesmyslné, škodlivé a nebezpečné. Členství v Unii je podle něj garancí prosperity a bezpečnosti země a potvrzením polistopadového vývoje české společnosti.
Kvůli nynějším debatám o vystoupení Británie z EU se tohoto tématu „dříve či později“ chopí pravicoví extremisté a nacionalisté v Česku i dalších zemích osmadvacítky, uvedl český premiér v prohlášení. „Pokud Velká Británie vystoupí z EU, což si rozhodně nepřeji, vyvolá to vlnu nacionalismu a separatismu po celé Evropě. Evropská myšlenka bude oslabena,“ tvrdí Sobotka.
„Nové zdůraznění významu členství České republiky v EU bude v případě brexitu velkou politickou výzvou jak pro levicové, tak pravicové demokraty,“ myslí si předseda vlády.
Lavina referend o vystoupení z EU
Panují obavy, že britský premiér David Cameron vypsáním referenda spouští lavinu referend, k nimž se uchýlí další politici, aby vytěžili z Bruselu speciální podmínky, což unii rozbije na kusy.
„Unie ztrácí kouzelnou sílu. Ano, chceme se k ní připojit, ale není to už ten velký sen, jako tomu bylo v minulosti. Když lidé vidí, že v Británii si přeje z unie vystoupit nejméně 50 procent občanů, veřejnost to ovlivní,“ řekl Vučić. Kromě Srbska o členství stojí Černá Hora, Kosovo, Bosna a Hercegovina, Albánie, Turecko a Makedonie.
Francouzský deník Les Echos píše, že je paradoxem, že se chce cestou Británie vydat právě Česká republika, která byla mezi hlavními oponenty ustupování Cameronovi v protiimigračních opatřeních. List připomíná, že ČR spolu s Polskem, Maďarskem a Slovenskem rozhodně odmítá evropskou strategii v imigrační krizi, nechce uprchlíkům otevřít dveře, a to živí protiunijní nálady.