Zatímco Klausův hříšek baví internet a video umístěné na YouTube už překročilo hranici dvou milionů zhlédnutí, množí se spekulace o možné hodnotě pera, které Klaus nechal zmizet během podpisu smlouvy o cestovním ruchu s chilským prezidentem Sebastiánem Piňerou.
Podle listu The Guardian je inkriminovaná psací potřeba ceremoniálním perem vykládaným polodrahokamy lapis lazuli, které se těží v chilských Andách a jsou ceněny pro svoji výraznou modrou barvu. Mluvčí chilského prezidenta uvedl, že oficiální hosté si mohou protokolární pero nechat na památku.
Hrad se po propuknutí kuriózní kauzy vytasil s tvrzením, že zabavené pero nebylo ničím zvláštní. "Šlo o běžné pero s logem státu či kanceláře, které dostávají prezidenti a zároveň členové delegací při státních návštěvách. Na Pražském hradě tato pera dáváme vždy při jednáních delegací společně s pracovním blokem," vysvětlil mluvčí prezidenta Radim Ochvat.
Klaus prý měl nenechavé ruce už po revoluci
Sám Klaus se během návštěvy brněnské univerzity nechal slyšet, že pero, které se mu v Chile tak zalíbilo, byla jen obyčejná propiska. Podle serveru Christian Monitor se ale Klaus dopustil podobného provinění už v roce 1991.
"Klaus tehdy byl ještě mladým ekonomem, který v tehdejším Československu bouřil stojaté vody (tehdy padesátiletý Klaus zastával funkci federálního ministra financí. - pozn. red.). Byl jsem ve Slovinsku, kde jsem s ostatními novináři pokrýval začátek války v Jugoslávii. Bavili jsme se o všech možných postavách, které se vynořily po pádu Berlínské zdi a došlo i na Klause," vzpomíná redaktor listu Robert Marquand.
"Jedna irská kolegyně si okamžitě vybavila zvláštní příhodu, která se jí stala, když během jednoho banketu seděla vedle Klause. Odložila si na stůl vedle něj pár rukavic a náhle si všimla, že Klaus po nich sahá. 'Pane Klausi, proč jste mi sebral rukavice?', prohlásila co nejduchaplněji poté, co rukavice zmizely," vzpomíná novinář. Klaus prý rukavice vrátil a na omluvu prý zamumlal něco o vkusu své ženy.