V Sýrii se šíří dětská obrna, svět žádá klid zbraní a plošné očkování

  13:23aktualizováno  13:23
Světová zdravotnická organizace v úterý potvrdila výskyt dětské obrny v severní Sýrii. OSN proto obě znepřátelené strany syrského konfliktu vyzvala, aby dočasně přerušily boje a umožnily plošné očkování. K tomu už ve strachu z nákazy zavelel i sousední Libanon a další země.

Děti v Sýrii ohrožuje obrna. WHO volá po plošném očkování. | foto: Profimedia.cz

V Sýrii se kvůli dlouhodobým bojům zhroutil systém očkování. Světová zdravotnická organizace (WHO) v minulých dnech několikrát upozornila, že by to mohlo znamenat návrat obrny do Sýrie. "Existuje vysoké riziko, že se obrna začne šířit celým regionem. U deseti z 22 prověřovaných případů se potvrdila obrna prvního typu," řekl v Ženevě mluvčí WHO Oliver Rosenbauer.

Dětská obrna

Dětská obrna může mít mírnou formu – mezi příznaky onemocnění pak patří zvýšená teplota, nevolnost, bolest hlavy a břicha, někdy i ztuhlost zad a nohou. V těchto případech se pacient vyléčí bez trvalých následků. Pokud ovšem viry zasáhnou centrální nervový systém, může vzniknout paralytická dětská obrna s následným ochrnutím nejčastěji dolních končetin a trvalými následky po zbytek života.

Šíří se při nedostatečné hygieně, kontaminovanou vodou nebo potravinami.

Zdroj: Wikipedia

Výsledky laboratorních testů u zbylých 12 případů budou známy v nejbližších dnech. Většina postižených jsou děti mladší dvou let, které zřejmě nebyly proti obrně očkovány anebo dostaly místo tří jen jednu vakcinační dávku.Nemocní jsou ze severní provincie Dajr az-Zaur. Jde o první případy výskytu tohoto onemocnění v Sýrii od roku 1999, píše server guardian.co.uk.

V postižené oblasti již začala imunizace, na které se podílí i OSN. Cílem je naočkovat 2,4 milionu dětí nejenom proti obrně, ale také proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám. "Dalším krokem bude prozkoumat tyto izolované viry geneticky a zjistit, odkud pocházejí. To by mělo vnést větší jasno do otázky původu," řekl Rosenbauer. Podle lékařů je pravděpodobné, že nákaza bude mít původ v Pákistánu. Z této země se totiž obrna v minulosti dostala do Egypta a Izraele.

OSN nyní po znepřátelených stranách požaduje dočasné pozastavení bojů, aby mohli pracovníci WHO očkovat ve všech rizikových oblastech. Rebelové a armáda syrského prezidenta Bašára Asada se však dosud k situaci nevyjádřili.

Špička ledovce

Syrské úřady přiznávají, že nejsou schopny zajistit celoplošné očkování, jak tomu bylo před zahájením občanské války. Zatímco před ní, v roce 2010, bylo naočkováno 95 procent populace, letos je to pouhých 45 procent. Obrnu se díky vakcínám podařilo zvládnout ve většině států. Vyskytuje se stále v Afghánistánu, Nigérii a Pákistánu.

Fotogalerie

Podle Bruce Aylwarda, asistenta vedoucího oddělení WHO, které se zabývá očkováním proti obrně, jsou zjištěné případy nákazy pouhou špičkou ledovce. Syrský konflikt totiž vytvořil dokonalé podmínky pro výskyt a šíření této nemoci. "Je to pověstná dokonalá bouře, do které vstoupila nákaza obrny. Nejedná se jen o syrský problém. Je to problém celého regionu, který vyžaduje koordinovanou spolupráci více států," uvedl Aylward pro server washingtonpost.com.

WHO varovala, že nákaza se může lehce přenést i do sousedních států. Ze země totiž každý den prchají tisíce Syřanů, kteří směřují do uprchlických táborů v Jordánsku a dalších sousedních státech (více o syrskcýh uprchlících čtěte zde).

Mírová konference

Syrský prezident Bašár Asad ve středu krátce jednal se zmocněncem pro Sýrii Lachdarem Brahímím. Podle agentury AFP šlo o klíčové setkání, které by mohlo přispět k uspořádání mírové konference o Sýrii. Brahímí kvůli tomu v minulých dnech objel několik blízkovýchodních zemí, v Sýrii je od pondělka. Naposledy s Asadem hovořil v prosinci, ale tehdy syrského prezidenta rozzlobil, když prohlásil, že čtyřicetiletá vláda Asadů v Sýrii je už příliš dlouhá. Setkání setkání netrvalo ani hodinu a o jeho obsahu zatím není nic známo.

Zdroj: ČTK

Na hrozící nákazu už reagovalo sedm států z regionu včetně Jordánska, Turecka a Libanonu. Za dva měsíce plánují tyto země očkovat asi 20 milionů dětí z nejohroženějších oblastí. Další vlna očkování by pak měla proběhnout na počátku příštího roku.

Vyhladovění povstalců

Sýrii však neohrožuje jen obrna. WHO varuje před nákazou žloutenky a celé řady dalších nemocí. Velkým strašákem je pak také nedostatek potravin a podvýživa. Syrská armáda v posledních dnech evakuovala tisíce civilistů z vyhladovělého damašského předměstí Muadamíja. Pro evakuované jsou k dispozici přístřešky, které budou v provozu měsíc. Počítá se s tím, že mnozí pak vyhledají své příbuzné mimo Damašek.

Z Muadamíji v úterý vycházely davy lidí, mnozí o berlích, některé museli nést na nosítkách. Mnozí plakali a tvrdili, že v minulých devíti měsících neviděli chléb. "Jedli jsme listy a trávu," řekla jedna žena. Dle BBC je však v Maudamíji stále několik tisíc civilistů, kteří se bojí vyjít ven.

Armáda nepřítelem obsazená předměstí Damašku obléhá dlouhodobě a hodlá je vyhladovět. Postupuje tak i ve východní Ghútě a Jarmúku. Situace je tam prý už tak špatná, že islámští duchovní povolili lidem jíst kočky, psy a osly, jejichž maso se obecně nedoporučuje konzumovat.

Jak pomoci

UNICEF
Očkování proti spalničkám, psychologická pomoc, přístup ke školní docházce, dodávky nezávadné vody.
Číslo účtu UNICEF ČR: 11771177/0300, variabilní symbol 805 SMS ve tvaru: DMS UNICEF na číslo 87777

Český červený kříž
Distribuce potravin a přikrývek, poskytování zdravotnické pomoci a dodávky léčiv.
číslo účtu 222885/5500, variabilní symbol 333 nebo DMS CCK na telefonní číslo 87 777.

Člověk v tísni
Přímá humanitární pomoc raněným a lidem, kteří museli prchnout ze svých domovů. ČvT dále podporuje podzemní síť syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus.
č. ú. 92329232/0300, DMS SYRIE na telefonní číslo 87 777.

Charita ČR
Pomoc při disribuci jídla a jiné materiální pomoci obyvatelům v zasažených městech i uprchlíkům.
č. ú. 55660022/0800 , var. s. 182, DMS CHARITACR na telefonní číslo 87 777

Cena všech DMS 30 Kč, z nichž 27 Kč jde na pomoc Sýrii.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Tvůrce neonacistického serveru nechal terorizovat židovku, teď musí platit

ilustrační snímek

Američanka Tanya Gershová celé měsíce čelila záplavě výhrůžných a urážlivých vzkazů ze strany tamních nacionalistů. K...

Minulé vlády USA střední Evropu opomíjely, teď se do regionu vracejí

Náměstek amerického ministra zahraničí Philip Reeker

Spojené státy spojují se střední Evropou společně uctívané základní hodnoty. Zatímco minulé vlády USA vztahy opomíjely,...

Turci nedostanou stíhačky F-35. USA je vyhazují z programu a piloty ze země

Letoun F-35A amerického letectva při první bojové misi proti islamistům v Iráku.

Ani jeden z více jak stovky nejmodernějších letounů F-35, vyloučení z programu jejich vývoje a ztráta zakázek při...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz