Obří požár zničil slovenský hrad Krásna Hôrka

  15:57aktualizováno  21:27
Jeden z nejkrásnějších slovenských středověkých hradů Krásna Hôrka zle poničil velký požár. Střecha shořela celá, většinu sbírek se ale podařilo zachránit. Oheň se rozšířil při vypalování suché trávy. Hrad na jihovýchodním Slovensku pochází ze 14. století.

Šindelová střecha celá shořela a střešní trámy se podle operačního důstojníka Zoltána Árvaye zřítily do interiéru hradu. Hořet začalo po jedné hodině odpolední. Hasiči informovali, že v útrobách hradu nebyli po vypuknutí požáru žádní návštěvníci.

"Poslední prohlídka začínala v půl jedné. Vyšli jsme a viděli dým. Za chvíli se spustily i požární hlásiče. To už jsme se snažili rychle se dostat z hradu ven," vypověděla jedna průvodkyně.

"Požár se rozšířil z vypalování suché trávy. Původně nás přivolali k požáru v tamější osadě," potvrdil příčinu požáru operační důstojník hasičského sboru v Rožňavě Stanislav Peti.

Pomáhá i armáda. Lidé jsou v šoku

"Hasiči právě dokončují hašení a lokalizují drobná ohniska," prohlásil před šestou hodinou večerní ředitel krajských hasičů v Košicích Ľubomír Hochvart. Okolí hradu hlídá policie. V obci byl vyhlášen mimořádný stav, který umožňuje přijímat potřebná opatření. Záchranná služba ošetřila drobné poranění jednoho hasiče, jiná zranění hlášená nejsou.

Fotogalerie

Jedenácti hasičským týmům pomáhali i místní. Na pomoc přivolali také vojenský vrtulník Mi-17 s vakem na vodu, který normálně pomáhá hasičům s požáry lesů. Na místě stále zůstává několik jednotek hasičů.

Pod kopcem odpoledne zastavovala auta a lidé pozorovali zkázu. "To je něco strašného. Je to neuvěřitelné. Taková škoda, že se ani nedá vyčíslit," řekl jeden z řidičů redaktorům ze SME.sk. "Je mi z toho do breku," svěřila se jedna ze čtenářek tohoto zpravodajského webu.

Do Krásnohorského Podhradie dorazil také slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic a ministr kultury Daniel Krajcer. Střecha hradu byla pojištěná, takže se brzy může začít s rekonstrukcí. Mluvčí ministerstva vnitra Gábor Grendel řekl, že policie už má okruh podezřelých.

Krajcer dává část viny ochranářům přírody, kteří nedovolili, aby se v okolí hradu vytvořilo bezpečnostní pásmo a nechtěli povolit vykácení křovin. Podle serveru SME.sk také ostře kritizoval fakt, že požár pravděpodobně způsobili obyvatelé romské osady, kteří žijí nedaleko hradu.

"Nahoru k hradu je velmi úzká cesta, hasiči mají potíže tudy projet. Hrad úplně shořel a zhroutil se. Před chvílí dorazila armáda a snaží se zachránit zbytek sbírek. Za všechno můžou děti, které šly vypalovat trávu," vylíčil odpoledne iDNES.cz jeden z místních obyvatel Erik Hrivnák.

Většina sbírek se zachránila

Hasičům se podařilo zachránit expozici zbrojnice. Rozsah poškození hradu je podle ministerstva kultury značný. Shořely všechny střechy horního gotického hradu. Ve vnitřních částech hradu se pořád drží hustý dým, nejde tak zjistit, jaké jsou škody. Depozitář a většina sbírkových předmětů by však měly být nepoškozené.

Základem sbírky je bytové zařízení hradu a exponáty z rodového muzea. Mimořádně zajímavý je kromě sbírky zbraní a výstroje ze 16. a 17. století třeba interiér kuchyně v dolním hradě. Z dávného zařízení se zachovala například vzácná renesanční ornamentální pec.

Krásna Hôrka se chlubila také hodnotnými fotografiemi zařízeného hradního interiéru z přelomu 19. a 20. století dokumentujícími vzhled staré expozice.

Poloha hradu.

Poloha hradu.

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Znásilněná a zavražděná Kurdka se stala symbolem brutality turecké invaze

Turečtí vojáci a jejich spojenci už mají na severu Sýrie na svědomí stovky obětí. Zabití jedné z nich však pobouřilo...

Rachotu pušek říkají popkorn. Děti války neznají lásku, jen nebezpečí

Ukrajinští lékaři evidují v posledních letech nárůst psychosomatických poruch u dětí žijících poblíž ukrajinské...

Premium

Ať dělá, co má. Nebo skončí na Kuciaka. Kočner úkoloval slovenské soudy

Slovenský podnikatel Marián Kočner, podezřelý z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka, měl mít vliv na rozsudky skrze...

Bez Salviniho to jde hladce. Migranti jsou přijati, sotva je najdou u Libye

Italské úřady povolily vylodění 176 migrantů, které o víkendu u libyjských břehů zachránila loď Ocean Viking...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz