Obří požár zničil slovenský hrad Krásna Hôrka

  15:57aktualizováno  21:27
Jeden z nejkrásnějších slovenských středověkých hradů Krásna Hôrka zle poničil velký požár. Střecha shořela celá, většinu sbírek se ale podařilo zachránit. Oheň se rozšířil při vypalování suché trávy. Hrad na jihovýchodním Slovensku pochází ze 14. století.

Šindelová střecha celá shořela a střešní trámy se podle operačního důstojníka Zoltána Árvaye zřítily do interiéru hradu. Hořet začalo po jedné hodině odpolední. Hasiči informovali, že v útrobách hradu nebyli po vypuknutí požáru žádní návštěvníci.

"Poslední prohlídka začínala v půl jedné. Vyšli jsme a viděli dým. Za chvíli se spustily i požární hlásiče. To už jsme se snažili rychle se dostat z hradu ven," vypověděla jedna průvodkyně.

"Požár se rozšířil z vypalování suché trávy. Původně nás přivolali k požáru v tamější osadě," potvrdil příčinu požáru operační důstojník hasičského sboru v Rožňavě Stanislav Peti.

Pomáhá i armáda. Lidé jsou v šoku

"Hasiči právě dokončují hašení a lokalizují drobná ohniska," prohlásil před šestou hodinou večerní ředitel krajských hasičů v Košicích Ľubomír Hochvart. Okolí hradu hlídá policie. V obci byl vyhlášen mimořádný stav, který umožňuje přijímat potřebná opatření. Záchranná služba ošetřila drobné poranění jednoho hasiče, jiná zranění hlášená nejsou.

Fotogalerie

Jedenácti hasičským týmům pomáhali i místní. Na pomoc přivolali také vojenský vrtulník Mi-17 s vakem na vodu, který normálně pomáhá hasičům s požáry lesů. Na místě stále zůstává několik jednotek hasičů.

Pod kopcem odpoledne zastavovala auta a lidé pozorovali zkázu. "To je něco strašného. Je to neuvěřitelné. Taková škoda, že se ani nedá vyčíslit," řekl jeden z řidičů redaktorům ze SME.sk. "Je mi z toho do breku," svěřila se jedna ze čtenářek tohoto zpravodajského webu.

Do Krásnohorského Podhradie dorazil také slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic a ministr kultury Daniel Krajcer. Střecha hradu byla pojištěná, takže se brzy může začít s rekonstrukcí. Mluvčí ministerstva vnitra Gábor Grendel řekl, že policie už má okruh podezřelých.

Krajcer dává část viny ochranářům přírody, kteří nedovolili, aby se v okolí hradu vytvořilo bezpečnostní pásmo a nechtěli povolit vykácení křovin. Podle serveru SME.sk také ostře kritizoval fakt, že požár pravděpodobně způsobili obyvatelé romské osady, kteří žijí nedaleko hradu.

"Nahoru k hradu je velmi úzká cesta, hasiči mají potíže tudy projet. Hrad úplně shořel a zhroutil se. Před chvílí dorazila armáda a snaží se zachránit zbytek sbírek. Za všechno můžou děti, které šly vypalovat trávu," vylíčil odpoledne iDNES.cz jeden z místních obyvatel Erik Hrivnák.

Většina sbírek se zachránila

Hasičům se podařilo zachránit expozici zbrojnice. Rozsah poškození hradu je podle ministerstva kultury značný. Shořely všechny střechy horního gotického hradu. Ve vnitřních částech hradu se pořád drží hustý dým, nejde tak zjistit, jaké jsou škody. Depozitář a většina sbírkových předmětů by však měly být nepoškozené.

Základem sbírky je bytové zařízení hradu a exponáty z rodového muzea. Mimořádně zajímavý je kromě sbírky zbraní a výstroje ze 16. a 17. století třeba interiér kuchyně v dolním hradě. Z dávného zařízení se zachovala například vzácná renesanční ornamentální pec.

Krásna Hôrka se chlubila také hodnotnými fotografiemi zařízeného hradního interiéru z přelomu 19. a 20. století dokumentujícími vzhled staré expozice.

Poloha hradu.

Poloha hradu.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Babiš a Trump budou mluvit o obchodu, energetice či kyberhrozbách

Bílý dům, Washington

Bílý dům oficiálně potvrdil návštěvu Andreje Babiše. Český premiér s manželkou se s americkým prezidentem Donaldem...

Vězeň v Malawi třikrát přežil svou popravu, kat už byl unavený

šibenice, oprátka

Vězeň Byson Kaula v africkém státě Malawi čekal v cele smrti. Už třikrát jej málem popravili. Pokaždé však vyvázl,...

Papuánci hledají 284 luxusních aut. Zmizela po prvním summitu v zemi

Maserati Quattroporte

Papua-Nová Guinea stále pátrá po 284 drahých vozech, které si pořídila kvůli listopadovému Summitu zemí Rady pro...

Najdete na iDNES.cz