

Přesně před rokem ruské síly zahájily rozsáhlou invazi sousední Ukrajiny. Desítky tisíc padlých vojáků, civilních obětí, zraněných a postižených válkou si 24. února připomínají světové metropole. Před Říšským sněmem v Berlíně zavlála ukrajinská vlajka, modrou a žlutou zářila Eiffelova věž v Paříži a lidé v New Yorku zapalovali svíčky.
Autor: Reuters
Den před výročím 365 dní trvajících bojů ukrajinská komunita v největším australském městě Sydney před katedrálou svaté Marie uctila památku padlých svíčkovou vigilií.
Autor: AP
Nejznámější budovu Opery v Sydney večer prozářily barvy ukrajinské vlajky.
Autor: Reuters
I v litevském hlavním městě Vilniusu budovu tamní univerzity v pátek nasvítila projekce vlajky.
Autor: AP
V předvečer 24. února se v modré a žluté rozsvítila i Eiffelova věž v centru Paříže. Obě barvy se se začátkem ruské invaze staly symbolem podpory Ukrajiny.
Autor: Reuters
Právě modré a žluté květiny lidé v průběhu dne nosí před ukrajinský konzulát na Bali v Indonésii. Před budovou se objevily slunečnice, hortenzie, ale i plyšové hračky, které připomínají dětské oběti války.
Autor: AP
Děti, které po čas konfliktu na Ukrajině padly, uctili Jihokorejci ve shromáždění poblíž ruského velvyslanectví v Soulu. I tady obyvatelé na zem pokládali slunečnice, hračky a dětskou obuv.
Autor: AP
Rozsáhlá svíčková vigilie se konala ve čtvrtek večer v New Yorku ve Spojených státech před domem ruské ambasády. Lidé se tam zahalili do ukrajinských vlajek. Někteří z nich na akci dorazili s květinovými věnci.
Autor: Reuters
Jiní v rukou svírali transparenty, mapy či fotografie, jež zvěrstva, která válku provází, dokumentují.
Autor: Reuters
Jedna z návštěvnic svou svíčku umístila do skleněné sklenice s papírovým přebalem ukrajinské vlajky a nápisem „we want peace“, tedy „chceme mír“.
Autor: Reuters
Ruskou vlajku postříkanou červenou barvou, která měla připomínat krev, přítomní pošlapali.
Autor: Reuters
Několik transparentů znázornilo ruského prezidenta Vladimira Putina, který k vpádu vojsk na Ukrajinu přesně před rokem vydal rozkaz. Jeden z nich ho portrétoval jako ďábla a označil za teroristu.
Autor: Reuters
Jiný říkal „zastavte Putina“ a přirovnal ho k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi.
Autor: Reuters
Další kartonová koláž zobrazila zděšeného Putina ve vězeňském obleku s ruskou armádní beranicí a cedulí „vrah“.
Autor: Reuters
Vlajkou Spojených států, která plynule přechází do barev té ukrajinské, si skupinka podporovatelů Ukrajiny připomněla výročí v Melbournu na Floridě.
Autor: AP
Několik ukrajinských vlajek visí také před budovou Evropského parlamentu v Bruselu.
Autor: Reuters
Před kyjevským chrámem svaté Sofie též visí vlajka.
Autor: AP
Na hřbitov v ukrajinské Buče, kde se během loňského jara odehrála zvěrstva, která celý svět šokovala, lidé od rána kladou obrovské věnce. Vzpomínají na padlé vojáky i civilní oběti, které Rusové ve městě mučili a popravovali.
Autor: AP
Vlajka napadené země zavlála společně s tou německou a Evropské unie i před budovou Říšského sněmu v Berlíně.
Autor: Reuters
Během akce u příležitosti ročního výročí války Německo na ulici Unter den Linden poblíž ruské ambasády v Berlíně vystavilo zbytky zničeného ruského tanku T-72 z ukrajinské vesnice Dmytrivka u Kyjeva.
Autor: Reuters
Připomenout si 12 měsíců trvající agresi přišli lidé v Almaty v Kazachstánu. Shromáždili se před pomníkem ukrajinského básníka Tarase Ševčenka.
Autor: Reuters
Ukrajinská menšina i v thajském Bangkoku s transparenty „podporujeme Ukrajinu“ uctila padlé.
Autor: AP
Dveře premiérského sídla v Downing street 10 v Londýně ozdobil věnec ze slunečnic, ukrajinských národních květin.
Autor: Reuters
Britové si výročí invaze připomněli také ve čtvrteční večer na Trafalgar Square v hlavním městě.
Autor: Reuters
„Jestli vyznáváš svobodu, pak stojíš s Ukrajinou,“ říkal jeden z transparentů.
Autor: Reuters
V Praze od rána zdobí balkón Sněmovny malba zpívající dívky v kroji z kyjevského bunkru. Autorem je streetartový umělec známý pod přezdívkou ChemiS.
Autor: ČTK