

Jako balzám na duši ve světě plném napětí, agresivity a turbulentních změn působí květy třešní, které nyní kvetou v Japonsku a Číně. Rané odrůdy sakur už v posledních dnech a týdnech zrůžověly a přitahují turisty. Ti se před nimi často fotí i v kostýmech nebo tradičních krojích. Podívejte se, jak jarní krásu zachytili fotografové světových agentur. Tento snímek pochází z čínského Wu-chanu.
Autor: Profimedia.cz
Nejsou to jen květy sakur, ale i švestek či mandloní, které nyní v romantických duších vyvolávají dojetí. Jaro už bují třeba u svatyně Kitano Tenmangu v japonském Kjótu.
Autor: ČTK
V čínském Jen-čchengu se na jaro podívali z výšky. Není to krása? V Číně i Japonsku se každoročně v době květu pořádají sakurové festivaly.
Autor: Profimedia.cz
A nevadí, že prší. Turisté si tuto nádheru nenechají ujít. Zamilovaný pár z fotografie se právě prochází v tokijském parku Ueno.
Autor: Profimedia.cz
Jarní paleta je však pestřejší, není to jen sladká růžová. Zde v čínské prefektuře Nan-ning je park plný tabebuji zlatokvěté.
Autor: Profimedia.cz
Mnozí turisté mají svou cestu k sakurám dotaženou do posledního detailu. Jako tato Číňanka, která do Čchü-ťingu přijela v tradičním kroji.
Autor: Profimedia.cz
Nektar kvetoucích třešní milují i kolibříci. Snímek pochází ze zahrady Huntingtonovy knihovny v kalifornském San Marinu.
Autor: Profimedia.cz
Šedivé mrakodrapy Nan-ningu kontrastují se zlatavým parkem, zatímco zeleň mezi nimi se teprve probouzí.
Autor: Profimedia.cz
V botanické zahradě v čínském Čung-šanu je přirozeně narváno. Vyfotit si krásnou fotku se sakurou vyžaduje trpělivost a psychickou odolnost.
Autor: Profimedia.cz
O něco lepší to může být mezi mandloněmi v Kalifornii. Anebo v Hustopečích, byť i tamní mandloňové sady už turisté dávno objevili.
Autor: Profimedia.cz
Nasadit si sluchátka, pustit oblíbenou hudbu a zahledět se do květy překupujících větví...
Autor: Profimedia.cz
...a snažit se svou oblíbenou procházku do sadu stihnout dřív, než křehké květy opadají.
Autor: Profimedia.cz
V parku v čínském Chu-čou si i milovníci tulipánů přijdou na své. Tip na výlet: Nizozemský Keukenhof je svými tulipánovými „plantážemi“ vyhlášený – a není tak daleko.
Autor: ČTK
Ovšem třeba festival sakur v Šanghaji zahrnuje i noční prohlídky parku. Přímo na stromy tam promítají obrázky květin, zvířat a kreslených postaviček.
Autor: ČTK
Květy v noci sice nevyniknou, ale i taková procházka má svoje kouzlo.
Autor: ČTK
Jako z obrazu, že? Japonce však do svatyně Kitano Tenmangu postavené v severozápadní části Kjóta nelákají ani tak stromy, jako Sugawara no Mičizane. Právě na počest tohoto básníka a politika ji tehdejší císař nechal vybudovat.
Autor: ČTK
Od té doby svatyni navštěvovala císařská rodina, šlechta, samurajové i prostí lidé, aby se jí poklonili. Svatyně je navíc první v japonské historii, kde člověka povýšili na boha. Básníka tak znají jako „boha zemědělství“, „boha čestnosti a upřímnosti“, „boha rozptylování falešných obvinění“ a „boha divadelního umění“. Nejvíce je však známý jako „bůh akademiků“.
Autor: ČTK
Dodnes sem přichází mnoho studentů, kteří se modlí za úspěšné složení zkoušek, a údajně i lidí, kteří se touží v něčem zlepšit. Růžový balzám na duši na jaře alespoň zlepší náladu.
Autor: ČTK
V Japonsku se před kvetoucími stromy neschováte ani v akváriu.
Autor: ČTK
V Tokiu navíc lidé nemusejí do botanické zahrady ani parku, aby si užili krásu sakur. Mnohde kvetou jen tak na ulici.
Autor: Profimedia.cz
Tak co, který kostým je lepší? Tento...
Autor: Profimedia.cz
...anebo tento?
Autor: Profimedia.cz
U japonské svatyně Ebara to takto krásně kvetlo už před polovinou února.
Autor: Profimedia.cz
Pokud jste rané sakury propásli, netřeba klesat na mysli. Další druhy teprve pokvetou, vždyť jaro sotva začalo.
Autor: Profimedia.cz