

Obyvatelé Pásma Gazy, kteří se během příměří vracejí do svých domovů zničených masivním izraelským bombardováním, se potýkají se stovkami tisíc tun odpadků. Ty se během více než roční války navršily na improvizovaných skládkách. Otřesné životní podmínky, které na území panují, popsal španělský list El País.
Autor: Profimedia.cz
Lidem sužovaným humanitární krizí hrozí nemoci, které mohou šířit krysy, jež žijí v těchto haldách odpadků a sutin z rozbořených domů.
Autor: Profimedia.cz
Izraelská odvetná ofenziva v Pásmu Gazy spočívala v prvních měsících zejména v masivním bombardování. To podle zprávy Rozvojového programu OSN (UNDP) z loňského října znemožnilo přístup místní palestinské správy, ovládané Hamásem, k velkým skládkám odpadu.
Autor: Profimedia.cz
V Pásmu Gazy platí od 19. ledna dohoda o příměří, jejímž cílem je zejména propuštění rukojmích držených Hamásem. Dohoda ale také zahrnuje závazek Izraele pustit na toto území dodávky stanů, kontejnerových domů i strojů na odklízení sutin.
Autor: Profimedia.cz
Už před válkou se Pásmo Gazy potýkalo s humanitární krizí a již tehdy mělo problém zvládnout asi 1,7 tuny odpadků vyprodukovaných denně, napsal El País.
Autor: Profimedia.cz
Izraelské bombardování zničilo kontejnery na odpad i popelářské vozy, což způsobilo bezprecedentní hromadění odpadků v ulicích a v blízkosti uprchlických táborů, kam boje vyhnaly většinu obyvatel.
Autor: Profimedia.cz
Nahromadění odpadků během bojů a zničená infrastruktura, včetně té sanitární, přispívají k šíření infekčních nemocí.
Autor: Profimedia.cz
Humanitární organizace PAX loni v červenci zveřejnila zprávu nazvanou Válka a odpadky v Gaze, v níž pomocí satelitních snímků zdokumentovala více než 225 improvizovaných skládek.
Autor: Profimedia.cz
Zdokumentované skládky podle humanitárních pracovníků měří i několik stovek metrů a stále se zvětšují.
Autor: Profimedia.cz
Nelze se tak divit, že se skládky staly živnou půdou pro nemoci i vážným rizikem pro životní prostředí.
Autor: Profimedia.cz
Obyvatelům Gazy tak často rostou nové skládky sutin a odpadků přímo pod okny.
Autor: Profimedia.cz
Podle humanitárních organizací je dopravní infrastruktura v Gaze tak poničená, že s odpadky si běžní obyvatelé ani nemohou poradit jinak, než je vyhodit na improvizovanou skládku.
Autor: Profimedia.cz
Pásmo Gazy je území, jež je svou rozlohou srovnatelné s Prahou. Organizace PAX k tomu poznamenává, že stovky nekontrolovatelných skládek mohou celou Gazu brzy zaplnit.
Autor: Profimedia.cz