Mnoho Syřanů město, které leží jen zhruba sedm kilometrů od centra Damašku, považuje za symbol povstání proti režimu Bašára Asada. Pokud má tedy syrská armáda nad městem skutečně znovu kontrolu, lze to považovat za velké vítězství vládních sil.
V pátek se rebelové a armáda dohodli na ukončení čtyřletého obléhání a evakuaci civilistů i rebelů z města (více čtěte zde). Podle agentury AP bylo od pátku evakuovány čtyři tisíce civilistů a zhruba sedm set rebelů. Těm byl zaručen volný průchod, takže zamířili i se svými rodinami do severosyrské provincie Idlib, nad kterou mají kontrolu povstalci.
„Syrská armáda má plnou kontrolu nad Darájou a už vstoupila do města. Nikdo z ozbrojenců tam nezůstal,“ citovala agentura AFP nejmenovaný vojenský zdroj.
Získání kontroly nad Darájou je dobrou zprávou pro prezidenta Asada. Darája se stala v roce 2011 dějištěm jedněch z prvních demonstrací proti syrské vládě. Kromě toho chce Asad vytlačením rebelů z oblastí kolem Damašku zvýšit bezpečnost v metropoli. Darája je také blízko letecké základny u hlavního města.
Do Daráje se po mnoha neúspěšných pokusech podařilo poprvé od začátku syrské války dopravit humanitární pomoc letos v červnu. Před válkou žilo ve městě 170 tisíc lidí.
![](http://1gr.cz/data/mapy/4E/33_43074116081713-36_0329564851562-8-560x315.png)
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Další bombardování v Sýrii
Turecké letouny zasáhly v Sýrii domy civilistů a pozice, které drží bojovníci napojení na Demokratické síly Sýrie (SDF), oznámila agentura Reuters s odvoláním na koalici SDF, kterou podporují Spojené státy. Při útoku údajně zahynul blíže neurčený počet civilistů.
Vojenská rada zasaženého města Džarábulus, která je součástí SDF, úder nazvala „nebezpečnou eskalací, která ohrožuje osud regionu“. Turecké bezpečnostní síly později oznámily, že dvě turecké stíhačky F-16 zasáhly na syrském území šest cílů organizace Islámský stát a pozice kurdských milicí YPG v Sýrii.
Podle kurdské správy v severní Sýrii do oblasti vjely i turecké tanky, což ukazují i sobotní záběry v médiích. Podle agentury DPA to je první turecká pozemní ofenziva v Sýrii od začátku občanské války před více než pěti lety.
Podle tureckých vojenských zdrojů reagovali ozbrojenci ze syrského území raketovým útokem na dva tanky. Při útoku byl zabit jeden turecký voják a další tři byli zraněni.
Turecké jednotky se přeskupují poblíž syrské hranice
Civilní oběti hlásí Syrská organizace pro lidská práva, která z Londýna sleduje dění v zemi pomocí sítě informátorů v terénu. Při útoku barelovými bombami na povstalecké oblasti syrského Aleppa údajně přišlo v sobotu o život nejméně patnáct civilistů.
Bombardování podle ní zasáhlo čtvrť Maádí ve východním Aleppu, kde se v tu dobu nacházel stan, v němž příbuzní zabitých při jiném útoku barelovými bombami přijímali kondolence, sdělil Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.
Aleppo je rozděleno na západní část, kterou má pod kontrolou vláda Bašára Asada, a východní oblast, kterou ovládají povstalci. V posledních měsících se město stalo terčem intenzivních bojů. Ve východní čtvrti města uvázlo bez přístupu k zásobování přes 200 tisíc lidí.
Snímky povstalců údajně ukazují následky sobotního bombardování Aleppa