Objev: východoněmecký špicl nejspíš může za vznik teroristů z RAF

  11:07aktualizováno  11:07
Němečtí historikové odhalili nová fakta o vraždě staré 42 let. Smrt šestadvacetiletého studenta tehdy odstartovala radikalizaci studentských protestů v Západním Berlíně a mimo jiné "napomohla" ke vzniku teroristické organizace Frakce Rudé armády, RAF.

Studenta Benna Ohnesorga prý zavraždil agent Stasi. | foto: Profimedia.cz

Zezadu do hlavy byl tehdy zastřelen čerstvě ženatý muž, jen o několik měsíců později přišlo na svět jeho dítě. Tahle vražda však nebyla běžným zločinem.

Onen mrtvý byl student Benno Ohnesorg. Jeho smrt totiž přišla 2. června 1967 při demonstraci proti návštěvě perského šáha z rukou západoberlínského policisty. Tolik známé informace. Důvod, proč se tato vražda opět dostává na první stránky německých deníků a proč ji opět začnou vyšetřovat úřady, je však jiný.

Historikové totiž prostudovali na 180 kilometrů dokumentů a přišli na to, že muž, který neozbrojeného šestadvacetiletého studenta zblízka střelil do hlavy, byl agent východoněmecké tajné policie. Čtěte také:
Dostat se ze spárů Stasi bylo nemožné, říká německý historik

„Až jsem spadl ze židle,“ popsal své překvapení listu Spiegel on-line Helmut Müller-Enbergs, historik, jenž tuto okolnost spolu s kolegyní Cornelií Jabsovou zcela náhodně při studiu dokumentů objevil.

Vrah Benna Ohnesorga a západoněmecký kriminalista v jedné osobě byl špicl východoněmecké Stasi od roku 1955. S krycím jménem Otto Bohl byl donašeč tajné policie, která mohla mít zájem na tom, aby se studentské protesty v nepřátelském Západním Berlíně prohloubily. Což se také stalo.

Je naživu, ale mlčí

Zastřelil tedy policista Karl-Heinz Kurras mladého studenta na příkaz Stasi? Historické dokumenty tuto informaci neobsahují. Nepřinášejí dokonce ani důkaz, že by právě on byl vrah. „V datech je jen důkaz, že by příslušný příkaz splnil. Onen příkaz v nich však není,“ řekl televizi ZDF historik.

Kurras se podle historiků do služeb Stasi sám nabídl. Odevzdával informace o tom, na čem pracuje západoněmecká policie, a nechal si za to platit. V roce 1964 se také stal členem strany východoněmeckých komunistů, Sjednocené socialistické strany Německa, SED.

Kurras je stále na živu, na dotazy novinářů však nechtěl reagovat. Přitom je to právě zřejmě jen on, kdo dnes může objasnit, proč vlastně mladý student před 42 lety zemřel.

Spolek obětí stalinismu (VOS) nyní doufá, že se jim podaří dostat dnes penzionovaného policistu před soud. Díky novým zjištěním podal na Kurrase trestní oznámení, které by snad nemuselo skončit tak jako to před lety. Muž byl totiž kvůli smrti studenta už souzen. Tehdy se zpovídal ze zabití z nedbalosti a byl osvobozen.

Policie – tvůj nepřítel a vrah

Nyní by však VOS chtěl, aby byl souzen za vraždu. I proto, že ta je na rozdíl od většiny trestných činů v Německu nepromlčitelná.

Právě skutečnost, že může policista při nenásilné demonstraci zastřelit neozbrojeného studenta a politici i soudci pak případ tak říkajíc zametou pod koberec, vzbudil velkou vlnu nevole.

List Frankfurter Allgemeine Zeitung připomněl, že se tehdy na mnoha domech ve Frankfurtu objevil nápis: Policie – tvůj nepřítel a vrah. Do ulic vyšly tisíce studentů.

List Standart připomíná, že ještě tu noc volali na západoberlínském náměstí Kurfürstendamm členové SDS, Socialistického německého studentského svazu, po odporu vůči státu. „Na násilí můžeme odpovědět jedině násilím,“ křičela podle listu mladá žena. Jmenovala se Gudrun Ensslinová a za tři roky s přáteli založila teroristickou RAF. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Austrálii zasáhla druhá vlna veder. Netopýři vymírají v „biblickém měřítku“

Krajina v Novém Jižním Walesu (červen 2018)

Austrálii v posledních dnech zasáhla rekordně silná vlna veder, která podle meteorologů potrvá do pátku. Ve městě Port...

Prcek si koupil mexického prezidenta. Cena vyšla na dvě miliardy korun

Drogový boss Joaquín El Chapo Guzmán byl svého času nejhledanější zločinec.

Bývalý mexický prezident Enrique Peňa Nieto přijal úplatek ve výši 100 milionů dolarů (2,24 miliardy korun) od šéfa...

Vláda premiérky Mayové ustála hlasování o nedůvěře

Britská premiérka Theresa Mayová představuje svou vizi brexitu. (2. března 2018)

Britská vláda premiérky Theresy Mayové podle očekávání přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. To vyvolali opoziční...

Najdete na iDNES.cz