Jeho sourozenci přežili, malý Noah však řádění vraha ve škole neunikl

  20:57aktualizováno  21:38
Mezi oběťmi pátečního masakru v Connecticutu jsou malé děti i jejich učitelky. Někteří prvňáčci ještě nedávno oslavovali chanuku a dělali radost svým rodičům. Neštěstí znovu vyvolalo v Americe debatu o držení zbraní a Kongres se bude zabývat zákazem prodeje útočných pušek.

Šestiletý Noah Pozner, který zahynul při masakru v americkém Newtownu. (archivní snímek) | foto: AP

Idylu bezproblémového města a předvánoční atmosféru na vyhlášené základní škole v Newtownu zbořil dvacetiletý Adam Lanza. V pátek se zmocnil zbraní své matky, střelil ji několikrát do hlavy a pak odjel do školy, kde zabil šest učitelek a dvacet malých dětí. Střelou do hlavy nakonec ukončil i svůj život, upřesnily v neděli místní úřady.

Policisté poprvé potvrdili, že střelcem byl skutečně Adam Lanza. Nejvíce obětí zastřelil poloautomatickou puškou Bushmaster ar-15, což je civilní verze vojenské zbraně M-16, jedna z nejvýkonnějších zbraní své kategorie. S sebou měl ještě dvě zbraně, Glock ráže 10 milimetrů a Sig Sauer ráže 9 milimetrů. Další zbraně si nechal v autě. Policie rovněž zveřejnila identitu obětí, a tak se před námi pomalu skládá mozaika zmařených lidských životů.

Jednání kongresu

Senátorka Dianne Feinsteinová předloží návrh zákona, který by zakázal volný prodej útočných pušek. O přijetí "nějakých opatření" hovořil prezident Barack Obama už krátce po střelbě. Jaká by měla být, ale neupřesnil. Podobné úvahy ožívají v USA po každé takové události, ale tamní hluboce zakořeněná tradice i ústavně zakotvené právo na osobní vyzbrojování nakonec mívá navrch.

zdroj: ČTK

Ředitelka základní školy Dawn Lafferty Hochsprungová svoji práci milovala. V říjnu na internetu sdílela fotku z evakuačního cvičení a napsala k ní "bezpečnost na prvním místě". Podle oficiálních zpráv sedmačtyřicetiletá žena zemřela, když se snažila vraha odzbrojit. Přátelé podle BBC o matce dvou holčiček říkají, že její smích byl nakažlivý.

Sedmadvacetiletá učitelka Victoria Sotová se podle vyšetřovatelů snažila své žáky zachránit za každou cenu. Některé z nich schovala na záchodě a střelci řekla, že její třída je v tělocvičně.

"Snažila se děti schovat a chránit je tak před střelcem. Tomu však překážela a musela zemřít. O svůj život přišla při práci, kterou milovala," řekl ABC News bratranec učitelky Jim Witsie. Žena oddaná práci s dětmi ještě studovala a snažila se získat magisterský titul v oboru speciálního vzdělávání.

Zemřely matky vlastních dětí, obětavé učitelky

Další z žen, které zemřely při páteční střelbě, je Mary Sherlachová. Podle informací vyšetřovatelů pomáhala šestapadesátiletá školní psycholožka ředitelce školy dvacetiletého mladíka se zbraní zastavit. Ti, co ji znali, o ní mluví jako o skvělé sousedce a výborné učitelce. Její manžel William řekl americkým médiím: "Vnímala svoji práci jako boží poselství. To je všechno, co o ní potřebujete vědět." 

Tomuto muži zabil střelec z Newtownu šestiletou dceru

V osudný pátek chtěla jít zrovna z práce dřív. Sama vychovala dvě dcery. "Bavilo ji pomáhat dětem překonávat jejich problémy," řekl South Jersey Times její nevlastní syn Eric Schwarz.

Masakr na škole

Třicetiletá Lauren Russová pracovala na Sandy Hook několik let jako externí učitelka. "Nyní měla přejít na hlavní pracovní úvazek, opravdu se jí tento rok dařilo," uvedla její matka Teresa. V pátek se chystala se svým přítelem do kina na film Hobit a poté chtěla péct koláče na party, kam měli společně jít.

Světýlko zhaslo. Nevíme, jak ztrátu zvládneme, smutní rodiče

Otec šestileté Emilie Parkerové promluvil do médií jako jeden z prvních rodičů, kteří ve škole přišli o své děti. Jejich dcera podle něj ráda zkoušela nové věci a vždy dokázala rozsvítit každou místnost. "Nevím, jak tohle se ženou zvládneme. Jak se přes něco takového přeneseme," řekl Robbie Parker.

Šestiletá Ana Marquéz-Greenová se s rodinou do Connecticutu přestěhovala z Kanady. Její rodiče si vybrali školu Sandy Hook kvůli její velmi dobré pověsti. "Nedokážu si takovou katastrofou vůbec spojit s takovým hezkým místem," uvedla babička zesnulé dívenky. Ana patřila mezi děti, které chodily do školy společně se svými sourozenci. Její devítiletý bratr byl v době útoku v budově také. Podařilo se mu však vyváznout bez zranění.

Rovněž šestiletý Noah Pozner navštěvoval školu se svým dvojčetem Arielle. Ta však chodila do jiné třídy a stejně jako jejich starší sestra Sophia řádění vraha unikla. Minulou sobotu ještě malý Noah oslavoval se svojí rodinou chanuku. "Na to, že mu bylo šest let, to byl velmi chytrý kluk," uvedl jeho zdrcený strýc.

Tváře obětí

Soustrast otřeseným rodičům přijede vyjádřit také americký prezident Barack Obama. Chce minimalizovat napětí, které zaplavilo celé město kvůli přítomnosti stovek televizních štábů. S příbuznými se setká bez přítomnosti sdělovacích prostředků. Ani před setkáním, ani po něm nepronese žádné veřejné prohlášení.

Tři dny po krveprolití se město ležící přibližně 60 kilometrů od New Yorku opět vyděsilo. Kvůli nahlášené bombě museli policisté v neděli evakuovat římskokatolický kostel v Newtownu. Kostel leží asi 2,5 kilometru od místa, kde v pátek Adam Lanza postřílel dvacet dětí a dalších šest dospělých.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Přes šedesát zraněných. Do ulic Barcelony vyšly demonstrovat statisíce lidí

V centru Barcelony, kde v pátek vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro katalánské politiky,...

Čtyři stateční. Tolik údajně zbývá sehnat poslanců ke schválení brexitu

Britský premiér Boris Johnson bude muset v parlamentu bojovat doslova o každý hlas, aby prosadil dohodu o brexitu, na...

Premium

Poprvé od války o Falklandy. O směřování brexitu rozhodne mimořádné hlasování

Je to situace stejně mimořádná jako během války o Falklandy v roce 1982. Tehdy naposledy se britští poslanci sešli k...

Útok Afghánce má druhou oběť. Po farmáři zemřel i pracovník ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz