Obětí na Haiti mohou být statisíce, říkají tamní politici

  18:36aktualizováno  22:16
Zemětřesení na Haiti si mohlo vyžádat víc než sto tisíc, možná dokonce statisíce lidských životů. Řekl to americké televizní stanici CNN haitský premiér Jean-Max Bellerive. Uvedl, že pro přesnější odhad nemá prozatím dostatek informací.

Ostrov Haiti po ničivém zemětřesení. (13. ledna 2010) | foto: AP

"Doufám, že to není pravda, protože doufám, že lidé měli čas utéci," řekl Bellerive CNN. "Ale je tu tolik, tolik zřícených budov, tolik čtvrtí zcela zdemolovaných, a v některých z nich skoro nezahlédnete člověka," dodal.

Bellerive prohlásil, že zemětřesení tak či onak postihlo na tři miliony haitských obyvatel. V oblasti žijí zhruba čtyři miliony lidí. Při otřesech se zřítily i pětipatrové domy.

Agentura AP citovala Youriho Latortueho, jednoho z čelných haitských senátorů, který odhadl počet obětí podle stupně zničení budov na půl milionu. Oba politici nicméně upozornili, že v současné situaci nemůže jít o nic jiného než odhady. Většina hlavního města je srovnána se zemí, tisíce budov se zřítily.

Haitský prezident René Préval předtím odhadoval počet obětí na tisíce. Jakákoli čísla si dlouho netroufl nikdo ani odhadnout.

Své občany na Haiti postrádají desítky zemí světa, OSN hlásí 120 pohřešovaných. České ministerstvo zahraničí prověřuje, zda se v oblasti zemětřesení nacházeli nějací čeští občané.

Arcidiecézní charitě Olomouc se zatím nepovedlo navázat kontakt s páterem Romanem Musilem, který na Haiti působí dlouhodobě, a s jeho kolegyní. Na Haiti jsou také nejméně čtyři Slováci zabývající se misijní činností, své občany zde má i Polsko.

Čeští turisté na Haiti patrně nejsou. Ti, kteří se nacházejí v sousední Dominikánské republice, jsou podle cestovních kanceláří v pořádku.

Na místě panuje podle svědků chaos. Mezi zhroucenými domy je mnoho vládních budov, policejních stanic, zřítila se i budova hlavní věznice ve městě a vězni se rozprchli.

Poničené jsou i nemocnice a zdravotníci nestíhají raněným pomáhat. O jedno ze svých zařízení přišli i Lékaři bez hranic, kteří měli v hlavním městě tři nemocnice. Jedna z nich se při zemětřesení zřítila a zasypala pacienty i zdravotníky. "Určitě tam budou mrtví, ale zatím nemáme čísla," řekl iDNES.cz prezident organizace Christophe Fournier.

"Před nemocnicemi se tvoří fronty a další pacienti přicházejí," popsal s tím, že se snaží před zdravotnickými centry stavět alespoň provizorně stany.

Do země posílají také tři letadla naplněná materiálem a sedm desítek zdravotníků, v týmu bude i český lékař. Celkem mají zatím Lékaři bez hranic na Haiti 800 zaměstnanců. Pomoc Haiti vysílají i další humanitární organizace, OSN i jednotlivé státy.

Pomoci mohou i Češi

Organizace Člověk v tísni (ČVT) a Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem úterního ničivého zemětřesení na Haiti.

- Člověk v tísni - konto 40954095/0300 u ČSOB. Od odpoledne začnou fungovat dárcovské sms ve formě "DMS SOSHAITI" odesílané na číslo 87777.

- Číslo konta Arcidiecézní charita Olomouc u Komerční banky je 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999.
Dárcovská sms pro charitu má tvar DMS HAITI na číslo 87777.

- ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou lze přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v hodnotě 30 Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777

- Lékaři bez hranic vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem zemětřesení na Haiti a do oblasti posílají také chirurga z ČR.Číslo sbírkového účtu: 210 10 50 700 / 2700, variabilní symbol 111.

- Český červený kříž vyhlásil sbírku, jejíž výtěžek jde na náklady pomoci Mezinárodního výboru Červeného kříže v oblasti. Pomoc probíhá už nyní. Příspěvky lze zasílat na účet 222 826/5500 (bez variabilního symbolu)

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Izrael stále nemá novou vládu, šanci dostane opoziční lídr Benny Ganc

Izraelské volby v září přinesly vyrovnaný výsledek. Pravicový Likud vedený premiérem Benjaminem Netanjahuem skončil...

Ozbrojenec v Oslu srazil sanitkou několik lidí, policie ho zadržela

V norské metropoli Oslu policie v úterý zadržela ozbrojeného muže, který ukradl sanitní vůz a srazil několik lidí. O...

Prokremelská média kritizují BIS, je to nepodložený útok na Rusko, tvrdí

Za nepodložený útok na Rusko inspirovaný západními mocnostmi označují ruská média pondělní oznámení ředitele...

Premium

Uděláme Hongkong v Barceloně: že by dvojí metr při hodnocení demonstrací?

Když demonstranti v Barceloně obsadí letiště, jsou to jen separatisté vytvářející chaos, zatímco když je stejná taktika...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz